Mladá Boleslav v krizi, Hradec ztratil náskok dvou branek

19. 4. 2015 19:16
Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli ve 24. kole první ligy v Brně 0:1 a v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nezvítězili.
Kouč Jarolím má starosti, jeho tým nevyhrává.
Kouč Jarolím má starosti, jeho tým nevyhrává. | Foto: Zlata Vostrá

Brno - Fotbalisté Mladé Boleslavi prohráli ve 24. kole první ligy v Brně 0:1 a v nejvyšší soutěži potřetí za sebou nezvítězili. O vítězství Zbrojovky rozhodl ve 12. minutě proměněnou penaltou Miroslav Markovič. Čtvrtí Středočeši mají v neúplné tabulce na pátou Duklu už jen tříbodový náskok, naopak Brno ukončilo sérii dvou proher a je deváté.

Brňané byli celý úvodní poločas aktivnější, soupeře přehrávali ve středu pole a také se dostávali častěji do koncovky. Většinu útočných akcí zakládal Zavadil, jemuž dobře sekundoval Pašek a do útočení se po pravé straně často zapojoval i obránce Jugas. Už v osmé minutě se dostal k zakončení Radek Buchta, ale těsně minul branku. O tři minuty později Zavadila srazil v šestnáctce Navrátil a nařízenou penaltu Markovič bezpečně proměnil.

I když hosté po inkasované brance otevřeli hru, jejich ofenzivní snaze chyběl nápad a za celý poločas brankáře Melichárka vážněji neohrozili. Naopak Brňané byli nebezpečnější. Po akci Jugase se ocitl sám před brankářem Hruškou Pašek, jemuž ale míč při zpracování spadl na ruku.

Mladoboleslavský trenér Jarolím se pokusil o přestávce oživit mdlý výkon svých svěřenců nasazením Štohanzla a Kysely. Hosté po těchto změnách získali územní převahu, zpřesnili kombinaci a dostali Zbrojovku pod tlak. Po hodině hry se také dostali hosté k vážnějším příležitostem, když dvakrát zahrozil Skalák. Přízemní střelu však Melichárek kryl a Skalák nevyzrál na brněnského gólmana ani za devět minut po trestném kopu.

V 75. minutě se po střele Zahustela míč odrazil od brněnské tyče a při další šanci stačil Melichárek v poslední chvíli vyrazit Wágnerovu střelu. Brno už těsné vítězství ubránilo a ve vzájemných duelech se dočkalo prvního vítězství po šesti zápasech.

Hradec prohrál, i když vedl 2:0

Fotbalisté předposledního Hradce Králové proti Příbrami ztratili dvoubrankový poločasový náskok a doma prohráli 2:3. Východočeský nováček, který hrál od 54. minuty bez vyloučeného Marka Plašila, ztrácí už pět bodů na čtrnáctý Liberec. Gól z penalty a ze hry vstřelil domácí Pavel Dvořák, stejné bilance dosáhl i Martin Zeman. Vítěznou branku dal v 80. minutě Tomáš Pilík. Příbram poskočila na osmou pozici.

Hradec si v úvodu vypracoval několik šancí hlavně ze standardních situací. Po zajímavě rozehraném rohu například zamířil těsně vedle Halilovič. "Votrokům" se aktivita vyplatila ve 12. minutě. Hájovský v pokutovém území nedovoleně zastavil Dvořáka a sám faulovaný útočník nařízenou penaltu s přehledem proměnil.

Vzápětí mohl srovnat Fillo, ale brankář Koubek jeho hlavičku výborně vytěsnil. Ve 21. minutě už vedl Hradec o dvě branky po velké chybě Zápotočného. Příbramský kapitán nezpracoval míč, k němuž se dostal Dvořák a po kličce brankáři Kelemenovi znovu skóroval. Nejlepší střelec Hradce si zlepšil ligovou bilanci v sezoně na devět zásahů.

Ve 30. minutě dostala možnost zahrávat penaltu také Příbram, jenže Bednářovu střelu doprostřed branky vyrazil Koubek.

Komplikace pro domácí přišly až po změně stran. V 54. minutě dostal Plašil za hru rukou v šestnáctce druhou žlutou kartu a musel předčasně ze hřiště. S následným druhým pokutovým kopem hostů už si poradil Zeman.

Středočeši měli v početní výhodě velkou převahu, kterou poprvé zužitkovali v 70. minutě. Zeman snadno přešel přes Holeše a přesnou střelou k tyči vyrovnal. Za deset minut dokonal obrat šťastně Pilík: z velkého úhlu nastřelil Shejbala a od jeho ruky se míč odrazil do sítě. Příbram venku v lize zvítězila poprvé od září, kdy uspěla na hřišti druhého nováčka z Českých Budějovic.

24. kolo první fotbalové ligy:

Zbrojovka Brno - FK Mladá Boleslav 1:0 (1:0)

Branka: 12. Markovič z pen. Rozhodčí: Lerch - Blažej, Fišer. ŽK: Lutonský - Navrátil, Ščuk, Šisler, Ďuriš. Diváci: 3782.

Brno: Melichárek - Jugas, Košťál, Schuster, Keresteš - Pašek, R. Buchta (78. Malík), Zavadil, Kopúnek, Sýkora (64. Moukanza) - Markovič (71. Lutonský). Trenér: Kotal.

M. Boleslav: Hruška - Bořil, Navrátil, Šisler (46. Kysela), Koch - Ščuk, Vacek - Skalák, Magera (46. Štohanzl), Ďuriš (69. Zahustel) - Wágner. Trenér: K. Jarolím.

FC Hradec Králové - 1. FK Příbram 2:3 (2:0)

Branky: 12. z pen. a 21. P. Dvořák - 55. z pen. a 70. Zeman, 80. Pilík. Rozhodčí: Zelinka - Pelikán, Hrabovský. ŽK: Plašil - Matějů, Pilík. ČK: 54. Plašil. Diváci: 2900.

Hradec: T. Koubek - Holeš, Križko, Chleboun, Plašil - Trubač (77. Vaněček), P. Černý (85. Rolko) - Štípek, Halilovič (57. Shejbal), Čermák - P. Dvořák. Trenér: Barborík.

Příbram: Kelemen - Nitrianský, Hájovský, Zápotočný, Matějů - Hnaníček, Suchan (78. Krameš) - Pilík (86. Moulis), Fillo (90.+2 Tregler), Zeman - Bednář. Trenér: P. Tobiáš.

1. Plzeň 23 19 2 2 54:17 59
2. Sparta 24 17 3 4 41:12 54
3. Jablonec 24 15 5 4 45:17 50
4. Mladá Boleslav 24 11 4 9 33:27 37
5. Dukla 24 9 7 8 27:32 34
6. Teplice 23 8 8 7 36:26 32