Mistr přímo v Lize mistrů? Češi potřebují kolaps Turecka

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
1. 6. 2015 10:49
O co budou hrát české fotbalové kluby v nadcházející sezoně evropských pohárů?
Plzeňští letos znovu zabojují o Ligu mistrů
Plzeňští letos znovu zabojují o Ligu mistrů | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Zajíci se počítají až po honu, říká známé české přísloví. Ve fotbalovém světě to znamená, že úspěchy z předchozího ligového ročníku se hodnotí až po výkonech v evropských pohárech v sezoně následující.

Češi budou mít po šesti letech v Evropě znovu pět účastníků, z toho dva v kvalifikaci Ligy mistrů. Cílem bude tuhle solidní pozici udržet, ale 12. příčka v žebříčku zajišťující přímou účast mistrovského celku v milionářské soutěži není tak daleko.

Co je k tomu potřeba? Počínat si letos v pohárech lépe než Turecko či Švýcarsko. A to poměrně výrazně. Češi musí získat o téměř tři koeficientní body více než některá z těchto zemí. To se za posledních pět sezon, které se do národního žebříčku počítají, v jediném ročníku nikdy nepodařilo.

Ale nereálné to také není. Musí se však sejít mimořádně skvělý rok jako třeba v sezoně 2012/13, kdy především Sparta a Plzeň posbíraly v Evropské lize 8,5 bodu. A k tomu ideálně velký kolaps Turků, jako když před pěti lety vytěžili jen 4,6 bodu. Jenže pět zástupců v pohárech znamená, že se veškerý získaný koeficient dané země dělí pěti.

Pořadí Země Koeficient Počet týmů
11. Švýcarsko 28,475 5
12. Turecko 28,000 5
13. Česko 25,625 5
14. Řecko 24,300 5
15. Rumunsko 23,133 4
16. Rakousko 21,300 5

Z této matematiky je jasné, že hlavním úkolem pro české týmy bude udržet se mezi nejlepšími patnácti zeměmi v Evropě, aby stále disponovaly dvěma místy v kvalifikaci Champions League. Na v této chvíli šestnácté Rakousko mají Češi solidní náskok přes čtyři body. I tak by to chtělo minimálně dva zástupce v základních skupinách.

Pole position do pohárů si vybojovala Plzeň, která jde do mistrovské kvalifikace Ligy mistrů a vzhledem k předchozím bohatým létům disponuje takovým klubovým koeficientem (41,8), jakým se v tuhle chvíli nemůže pochlubit například ani Celtic Glasgow (39), Besiktas (36,5) či Monako (31,5). Ve třetím i případném čtvrtém předkole tak budou Viktoriáni nasazeni.

Ale ani tak to nebude žádná procházka. V třetím předkole by mohlo přijít švédské Malmö, které přešlo loni přes Spartu až do hlavní fáze Ligy mistrů, v play off zase případně nevyzpytatelný běloruský Borisov nebo kyperský APOEL, který si před čtyřmi lety zahrál čtvrtfinále Champions League.

Sparta má jako kvalifikant nemistrovské větve mnohem složitější úlohu. O nasazení v předkolech milionářské soutěže si může nechat jen zdát. Hned na úvod může dostat ukrajinský Šachtar či nizozemský Ajax (ale také CSKA, Bruggy či Monako). Pokud by tohle Letenští přežili, v play off by museli zdolávat soupeře kalibru Manchesteru United či Valencie. V případě vyřazení se však Pražané (stejně tak Plzeňští) mohou poprat o Evropskou ligu.

Nasazený Liberec klidně proti Rapidu Vídeň

V ní budou o základní skupinu bojovat Liberec, Jablonec a Mladá Boleslav. Zatímco první dva jmenovaní jdou do předkola třetího, Středočeši si zahrají už o kolo dříve. Tím, že poslední místenku ze Synot ligy získali právě oni, zařídili, že i ve druhém předkole bude český celek nasazený a může vybírat ze soupeřů z Malty, Černé Hory či Maďarska. Příbram by kvůli nízkému koeficientu takové štěstí neměla.

Pokud Boleslav potvrdí roli favorita, dál už bude nenasazená stejně jako Jablonec. To už by se rýsovali zvučnější protivníci. Například Alkmaar nebo Borussia Dortmund.

Nejlépe na tom bude letos jinak trápící se Liberec. Výhra v poháru mu vynesla účast ve třetím předkole. Díky senzační jízdě Evropskou ligou v sezoně 2013/14 má slušný koeficient, který by stačil na nasazení i v případném play off.

Jenže ani to nezaručuje úspěch, Severočechy by klidně mohl vyřadit třeba West Ham či Rapid Vídeň. Češi tak budou k úspěšné pohárové sezoně potřebovat i pořádnou porci štěstí.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Podle Kaczyńského budou volby polského prezidenta nejpozději 28. června

Prezidentské volby se budou v Polsku konat nejpozději 28. června navzdory veškerým snahám je překazit, prohlásil dnes rezolutně předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS) Jaroslaw Kaczyński. Dal přitom najevo, že k tomu využije "všechny prostředky, jež má stát k dispozici".

V Polsku pokračují ostré politické spory o termín už odložených voleb - opozice chce delší odklad, PiS konání co nejdříve. Původně byly volby hlavy státu vypsané na 10. května, ale kvůli šíření koronaviru se nekonaly. Vláda přes odpor opozice neuspěla se svou snahou prosadit zákon o výhradně korespondenčním hlasování. Volby nyní nestihne uspořádat ani do konce května.

Zdroj: ČTK
před 30 minutami

Hongkong kvůli vměšování Číny nezasluhuje zvláštní status, řekl americký ministr zahraničí

Hongkong v současné chvíli nemá dostatečnou autonomii vůči Pekingu na to, aby bylo pro Spojené státy nadále opodstatněné udržovat s ním zvláštní vztahy oproti zbytku pevninské Číny. V reakci na současné snahy Pekingu o prosazení nové bezpečnostní legislativy v poloautonomní provincii to ve středu v Kongresu uvedl americký ministr zahraničí Mike Pompeo.

Rozhodnutí o změně zvláštního statusu, který USA Hongkongu přiznávají, nyní náleží prezidentovi Donaldu Trumpovi, poznamenala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Sněmovna nevydala poslankyni SPD Maříkovou k stíhání za výroky o migrantech

Policie nyní nebude moci obvinit poslankyni SPD Karlu Maříkovou za její výroky o migrantech, které v minulosti napsala na sociální síti. Sněmovna ji ve středu k trestnímu stíhání zhruba po tříhodinové debatě nevydala, jak už dřív doporučil mandátový a imunitní výbor.

Pro vydání poslankyně hlasovalo pět ze 165 přítomných poslanců. Proti jich bylo 138.

Maříková loni v lednu na svém profilu na Facebooku přirovnala migranty k invazivním druhům rostlin a zvířat, jimž by měl být zakázán vstup do Evropské unie. Jejími výroky se později začala zabývat policie pro podezření z přečinu podněcování k nenávisti a hanobení národa, rasy nebo etnika.

Verdikt sněmovny neznamená, že případ úplně končí. Policisté by mohli Maříkovou obvinit potom, co přestane být političkou chráněnou imunitou.

Zdroj: ČTK
Další zprávy