Ministr Chládek k řádění na Baníku: Došla mi trpělivost

FOTO Drsný hit kola: pěsti, sedačky, slzný plyn a policie
Znepřátelené skupiny fanoušků musely dnes na Bazalech během utkání mezi Baníkem a Spartou uklidnit až jednotky policejních těžkooděnců.
Rivalita příznivců Bnaíku a Sparty je jednou z nejvyhrocenějších v celé Gambrinus lize.
Oba znesvářené tábory fanoušků se v dnešním zápase pokusily dostat k sobě.
Do poločasu mělo rizikové utkání poklidný průběh, ale o přestávce se situace vyhrotila poté,...
Foto: Dalibor Sosna
ČTK Sport ČTK, Sport
24. 3. 2014 16:32
Miroslav Pelta se dohodl s ministrem Marcelem Chládkem na vytvoření pracovní skupiny, která připraví změnu legislativy pro boj s chuligány.

Praha - Předseda Fotbalové asociace ČR Miroslav Pelta se na dnešní schůzce dohodl s ministrem školství, mládeže a tělovýchovy Marcelem Chládkem na vytvoření pracovní skupiny, která připraví změnu legislativy pro boj s chuligány na stadionech.

V návrhu bude návrat policie na stadiony i registrace fanoušků. Oběma prý po incidentech při sobotním utkání mezi Baníkem Ostrava a Spartou došla s fanoušky trpělivost a slíbili, že problematiku dotáhnou do konce.

Chládek: Ptám se, jak dlouho budeme čekat?

"Je to již několikátý případ a mně osobně došla trpělivost. Ptám se, jak dlouho budeme čekat? Až někdo někoho zabije? Jednoznačně musíme zasáhnout a vložit se do toho," prohlásil na tiskové konferenci ministr Chládek.

"Dohodli jsme se na vytvoření pracovní skupiny, která to bude řešit z hlediska legislativy a následně vytvoří návrh, který se předloží vládě," dodal s tím, že ve skupině budou zástupci vlády, FAČR, policie, ČOV, České unie sportu či UEFA.

S Peltou se shodli na tom, že je třeba zavést registraci fanoušků, kteří by se identifikovali například pomocí čipové karty podobně jako v Nizozemsku. Rovněž chtějí, aby se na stadiony vrátila policie minimálně při rizikových utkáních.

Pelta: Líbí se mi holandský model

"Jiná cesta než registrace fanoušků není. Líbí se mi holandský model, kde je každý fanoušek registrován. Budeme muset vynaložit nemalé prostředky na to, abychom měli přehled o tom, kdo na stadiony chodí. Teď nám přijde papír od soudu, že ten a ten má zákaz vstupu, ale my neumíme přesně rozpoznat, kdo je kdo, a na stadiony se nám vracejí," prohlásil Pelta.

S Chládkem rovněž chtějí, aby se na stadiony vrátila policie minimálně při rizikových utkáních. "Budeme jednat se státem o tom, aby policie byla znovu na stadionech a byla první, kdo zasáhne. A ne jen čekala, jak si povede pořadatelská služba. Pak už je pozdě," řekl Pelta.

Vnitro o návratu policie na stadion neuvažuje

Ministerstvo vnitra však zatím neuvažuje o změně legislativy, která by vrátila policii na tribuny. "Model, kdy policie není v podstatě přítomna přímo na stadionu a celé opatření je primárně v režii soukromého vlastníka a pořadatele akce, je běžný v celé západní Evropě. Ministerstvo vnitra dlouhodobě zastává názor, že komplexní změna legislativy a přijetí speciální právní úpravy týkající se jen sportovních akcí není na místě, avšak nebráníme se diskusi ani o této otázce a přijetí dílčích legislativních úprav," prohlásil mluvčí ministerstva vnitra Vladimír Řepka.

Chládek však věří, že se s ministerstvem vnitra domluví. "Budeme jednat na úrovni vlády. Nemůžeme čekat na další problémy. Současný postup, který vznikl za exministra (Ivana) Langra, není šťastný. Než se policie dostane na stadion, může půlka hořet," míní Chládek.

Jak Chládek, tak i Pelta si však jsou vědomi, že kluby nyní naplno nevyužívají prostředky, který pro boj s chuligány mají. Proto po nich budou chtít, aby postupovaly mnohem důrazněji a nevpouštěly na stadiony podnapilé a problémové fanoušky.

Pořadatelé musí přestat být benevolentní

"Vyzývám všechny pořadatele, aby přestali být benevolentní. Já chci podporovat sport a dostat do něj více prostředků, ale zároveň je pro mě prioritou, aby se prostředky dostávaly tam, kde zajistí bezpečnost. Pak by bylo otázkou, zda vůbec podporovat takovou aktivitu, která není bezpečná. To však není případ jen fotbalu, ale i všech ostatních sportů," dodal Chládek.

FAČR se podle Pelty chystá zpřísnit i licenční podmínky tak, aby kluby byly nuceny bojovat proti chuligánům. I když ví, že úpravy stadionů i směrem k ověřování identity fanoušků budou finančně náročné. "Budu chtít, aby se na tom podíleli majitelé stadionů, radnice, kraje a další. Není to levná záležitost, ale dlouhodobě se vyplácí," dodal.

Sparta a Baník by se registraci nebránily

Názory klubů na registraci fanoušků se různí. Sparta a Ostrava by se jí nebránily, pokud by však změny měly oporu v legislativě. Také podle Slavie musí jít o systémový a dobře promyšlený krok. Pražané upozorňují na nejasnou otázku nakládání s osobními daty fanoušků.

"Ta oblast je z legislativního hlediska vágní. Mnohdy je opravdu otázkou, co se s těmi údaji děje, jestli se to po utkání skartuje, jestli jsou údaje jen jednorázové. Řada lidí z fanouškovské scény může mít obavy, zda jejich osobní údaje nezneužije někdo jiný," řekl ČTK organizačně-provozní ředitel Slavie Jiří Trepeš.

Podobné obavy fanoušků prý Slavia zaznamenala, když v březnu 2009 jako první český klub vyzkoušela v zápase proti Ostravě adresný ticketing.

Brno registraci fanoušků ani adresný ticketing za klíč k vyřešení problému nepovažuje. "Současný problém začal úzkostlivou legislativou a odchodem policistů ze stadionů. Z pořadatelů a členů různých bezpečnostních služeb nemají výtržníci žádný respekt. Policie má v jejich očích mnohem větší váhu," uvedl sportovní ředitel Zbrojovky Zdeněk Kudela. Také by uvítal návrat k okamžitému odsouzení viníků přímo na stadionu.

 

Právě se děje

Další zprávy