Ministr chce omezit počet cizinců v Premier League

zh
11. 8. 2007 10:15
Převaha cizinců v lize prý škodí anglické reprezentaci

Londýn - Britský ministr kultury, médií a sportu James Purnell tlačí na fotbalové kluby Premier League, aby zvýšily počet domácích hráčů. Informoval o tom britský deník The Independent.

Dominancí cizích fotbalistů prý trpí anglická reprezentace. Purnell si proto přeje, aby kluby věnovaly peníze spíše na vychovávání mladých talentovaných domácích hráčů než na plnění svých řad zahraničními hvězdami.

O posilách v  Premier League čtěte zde

Deník připomíná, že i bývalý ministr sportu Richard Carbon podporoval koncepty Evropské unie na kvóty pro zahraniční hráče, platové stropy a kontrolu nad přestupy. Britská vláda však tyto návrhy smetla s tím, že se jedná o nemístné snahy Bruselu zasahovat do britského národního sportu.

CIZINCI V PREMIER LEAGUE

Letos: 330

Loni: 280

Před 15 lety: 11

Národností: 66

Zdroj: The Independent

Podle The Indpendent je trend zahraničních posil čím dál zřetelnější. Jen tuto sezonu prý podepsal Liverpool smlouvu s 11 cizinci, Manchester City s osmi, Bolton se sedmi, Manchester United a Arsenal se čtyřmi.

Výčet nemusí být u konce. Přestupy potrvají ještě do konce srpna.

Má být kritériem pas, nebo talent?

Materiál doprovázejí dva komentáře novinářů The Independent. Zatímco šéf sportu James Lawton souhlasí s tím, aby vláda stanovila limity pro cizí hráče v Premier League,  fotbalový redaktor Glenn Moore je proti.

Lawton považuje za velmi krátkozraký  názor anglických klubů i fandů, že nezáleží na národnosti fotbalisty, hlavně že přinese  týmu úspěch. Pak totiž mladí  angličtí hráči budou moci zapomenout na svůj sen jít v mezinárodních šlépějích Bobbyho Moora či Sira Bobbyho Charltona.

Oproti tomu Moore tvrdí, že jediným kritériem by měl být fotbalistův talent, ne pas. Nařízení limitů mu přijde absurdní a ilustruje to na fiktivním rozhovoru trenéra Manchesteru Sira Alexe Fergusona s Ronaldinhovým manažerem.

Ten mu sděluje, že nejlepší fotbalista na světě by rád přestoupil do United. Jenže Ferguson ho zklame:

"Promiňte, již mám Estonce, Paraguayece a Amíka. Mám bohužel naplněné kvóty, zkuste Chelsea."

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ondrášek po neúspěchu v Konferenční lize skončil v FCSB

Český útočník Zdeněk Ondrášek podle rumunských médií předčasně skončil v týmu FCSB. Klub se s dvaatřicetiletým fotbalistou po neúspěchu v předkole Evropské konferenční ligy dohodl na ukončení smlouvy.

Ondrášek přišel do FCSB na konci června a od začátku čelil kritice výstředního majitele klubu Gigiho Becaliho. Osudným se sedminásobnému reprezentantovi stalo vyřazení ve druhém předkole EKL s Karagandou.

Klub se s bývalým hráčem Plzně, Českých Budějovic, Tromsö, Krakova nebo Dallasu dohodl na ukončení smlouvy s odstupným ve výši 80 tisíc eur (dva miliony korun). Ondrášek stihl za FCSB odehrát ve třech zápasech 110 minut.

před 44 minutami

Redfordův filmový festival Sundance bude jen pro naočkované

Americký festival nezávislých filmů Sundance budou smět v lednu 2022 navštívit jen naočkovaní. V úterý to oznámila ředitelka akce Tabitha Jacksonová. Divákům, filmařům ani dobrovolníkům již nebudou stačit negativní testy ani první dávka dvoudávkové vakcíny, pořadatelé hodlají vyžadovat certifikát o ukončeném očkování.

Festival, založený roku 1978 hercem Robertem Redfordem, se tradičně koná v městečku Park City. To leží v nadmořské výšce 2100 metrů zhruba 40 minut jízdy autem od Salt Lake City. Příští ročník je naplánován na 20. až 30. ledna. Podrobnosti ohledně toho, zda bude v kinech i přes povinné očkování nutné nosit respirátory, organizátoři teprve oznámí.

Zdroj: AP
Další zprávy