Milán překazil anglické finále Ligy mistrů

ČTK, SportPlus
2. 5. 2007 22:36
Milán - Fotbalisté AC Milán s obráncem Markem Jankulovskim vybojovali finále Ligy mistrů. V semifinále milánští rozdrtili Manchester United 3:0. Uvnitř: GALERIE
Gennaro Gattuso v objetí s Markem Jankulovskim při oslavách postupu AC Milán do finále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Milánský tým tak překazil možné anglické finále a 23. května se v Aténách střetne s Liverpoolem, kterému může odvést dva roky starou porážku z boje o nejcennější klubovou trofej v Evropě.

Jankulovski má šanci navázat na tehdejší úspěch Vladimíra Šmicra a Milana Baroše, jediných Čechů, kteří dosud ve finále Ligy mistrů nastoupili.

AC Milán potvrdil, že se mu proti Manchesteru daří. Ve čtvrtém vzájemném souboji Ligy mistrů přes Angličany postoupil, ve všech čtyřech domácích utkáních s Manchesterem zvítězil a ani jednou neinkasoval.

• Manchester touží po postupu do finále
    Předzápasová anlaýza BettingCentrum.cz

Manchester začal překvapivě zakřiknutě, chybělo mu nasazení a důraz. Již ve třetí minutě vyzkoušel Seedorf svého spoluhráče z nizozemské reprezentace van der Sara.

Ofenziva domácích přinesla rychle úspěch. V jedenácté minutě Seedorf přiťukl zpětnou hlavičkou míč a Brazilec Kaká svým desátým gólem v letošní Lize mistrů a třetím do sítě Manchesteru překlopil misky vah na stranu domácích.

I bez zraněného Maldiniho čišela z domácích dokonalá zkušenost, navíc do útoku se vrátil uzdravený Inzaghi. Kouč Manchesteru Alex Ferguson mohl postavil uzdraveného Vidiče, ale stále mu chyběli klíčoví obránci Neville, Silvestre a potrestaný Evra.

Domácí hráči pečlivě střežili Ronalda, který se přesunul z Jankulovského strany nalevo. Milánští jej neustále při bránění zdvojovali, téměř neviditelný byl i autor dvou branek z prvního zápasu Rooney.

Nemanja Vidic z Manchesteru United stíhá milánského Kaká v odvetě semifinále Ligy mistrů | Foto: Reuters

Po půlhodině hry si hostující obránci Fletcher a Vidič přihrávali míč na hranici velkého vápna tak dlouho, až o něj přišli. Po centru ze strany je za to potrestal Seedorf, který se trefil do stejného místa jako Kaká.

Ještě do poločasu vystrašil Inzaghi brankáře van den Sara, ale jeho dělovka šla těsně vedle. Nejčastěji střílející hráč Ligy mistrů Ronaldo poprvé vypálil až v nastaveném čase, ale jeho rána z dálky mířila hodně vysoko nad Didovu branku.

Krátce po změně stran se prohnal skvěle hrající Kaká kolem Vidiče a hosty zachránil vynikajícím zákrokem van der Sar. Domluva kouče Fergusona o přestávce přinesla přece jen aktivnější a agresivnější hru vedoucího týmu anglické ligy. V 63. minutě po akci Rooneyho napřáhl Fletcher, ale nejnebezpečnější střela hostů šla vedle branky.

Ferguson posílil na poslední čtvrthodinu útok o Sahu, ale domácí žádné komplikace nepřipustili. V 77. minutě poslal kapitán Ambrosini do sóla z poloviny hřiště Gilardina a ten přidal třetí branku. Italský tým tak překazil možné anglické finále Champions League. V Aténách se v repríze finále z roku 2005 střetne AC Milán s Liverpoolem.

AC Milán - Manchester United 3:0 (2:0)
11. Kaká, 30. Seedorf, 78. Gilardino. Rozhodčí: De Bleeckere (Belg.). ŽK: Ambrosini, Gattuso - Ronaldo. Diváci: 67.000. První zápas: 2:3, postoupil AC Milán.
Milán: Dida - Oddo, Nesta, Kaladze, Jankulovski - Gattuso (85. Cafú), Pirlo, Ambrosini - Seedorf - Kaká (86. Favalli), Inzaghi (67. Gilardino).
Manchester United: Van der Sar - O'Shea (77. Saha), Brown, Vidič, Heinze - Giggs, Fletcher, Carrick, Scholes, Ronaldo - Rooney.