Soudný den Baníku se zase odkládá, blíží se pád do 3. ligy?

David Procházka
24. 4. 2013 11:04
Dluhy zamořený Baník Ostrava dál trápí nejistota, klubu hrozí insolvence a město stále nerozhodlo, jestli jej převezme.
Milan Baroš pomáhá Baníku se záchranou na hřišti. Ke spáse ale potřebuje slezský klub i pomoc města
Milan Baroš pomáhá Baníku se záchranou na hřišti. Ke spáse ale potřebuje slezský klub i pomoc města | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Ostravští zastupitelé ve středu stáhli z programu projednávání bodu o záchraně Baníku Ostrava, tedy odkoupení 100 procent akcií společnosti Bazaly, a.s. a slezský klub se tak dál nachází v nejistotě. Podle primátora Petra Kajnara (ČSSD) prý z důvodu snahy o vyrovnanější podmínky pro město.

Ten pravý důvod však asi vězí jinde. Podle všeho se od prosince, kdy byla většina zastupitelů verzi vstupu do Baníku Ostrava nakloněna, změnila situace. Nyní nenacházel Kajnar podporu nejen v partnerovi velké koalice ODS, ale dokonce ani mezi spolustraníky. Navíc dlouhodobě proti jsou zástupci hnutí Ostravak.

Město chce výhodnější podmínky

„Informaci o odložení tohoto bodu jednání jsme obdrželi před chvílí. K této situaci se nebudeme vyjadřovat, dokud nám nebudou sděleny konkrétní důvody tohoto odkladu,“ podotkl Petr Šafarčík, předseda představenstva FC Baník Ostrava, a.s.

Projednávání odkupu akcií společnosti Bazaly, a.s. zatím nezná další termín. „Zasedne mimořádně zastupitelstvo, ale termín v tuto chvíli ještě nevíme, potřebujeme projednat s klubem výhodnější podmínky pro město,“ uvedl primátor Petr Kajnar.

Hnutí Ostravak i další jsou proti

Odpůrci myšlenky sanovat dluhy Baníku mají jasno. „Až bude mít Ostrava na rozhazování, pak jsem ochotná uvažovat o takové podpoře,“ tvrdí zastupitelka Eva Schallerová. Ta se hlásí k hnutí Ostravak, ale politicky je nezařazená.

„Kvůli Baníku jsem se už pohádala i v ordinaci s pánem, s nímž se známe mnoho let. Je to zanícený baníkovec. Podle něj máme jasnou povinnost Baník zachránit. Já si to nemyslím,“ doplnila.

Nákup 100 procent akcií za 120 milionů Kč

Nejdůležitějším bodem středečního jednání zastupitelstva mělo být hlasování o odkoupení 100 procent akcií společnosti Bazaly, a.s. včetně odkupu pohledávky Raiffeisenbank.

Pro město by se jednalo o jednorázovou investici ve výši 111 až 120 milionů Kč. To podle toho, jakou předloženou variantu by zastupitelé odhlasovali. Rada města, která se možnostmi zabývala minulou středu, navrhuje k přijetí dražší variantu v celkové výši 119,7 milionu Kč.

Tato varianta znamená nejen odkup pozemků a staveb v areálu Bazalů a pohledávky Raiffeisenbank, a.s., ale odkoupení 100 procent akcií společnosti Bazaly, a.s. To je podle primátora Petra Kajnara z důvodů daňových aspektů, rychlosti a jednoduchosti transakce a převodu všech práv a smluv. „Tuto variantu jsme přijali jako doporučující. Nejsme v tuto chvíli schopni zajistit externí zdroje,“ tvrdil před středou Petr Kajnar.

Pokud město akcie neodkoupí, je reálné vyhlášení insolvence

Podle Petra Šafarčíka, předsedy představenstva FC Baník Ostrava, a.s. by všechny získané peníze byly použity na umoření dluhů, které podle posledního auditu překročily 170 milionů Kč. „Pokud město 100 procent akcie společnosti neodkoupí, Baníku vážně hrozí insolvence,“ nezastírá Petr Šafarčík.

To by v praxi znamenalo, že by ostravský klub nedostal profesionální licenci a spadl by až do třetí nejvyšší soutěže MSFL. Takový černý scénář si však na Bazalech nepřipouštějí. „Tohle se snad nestane, to by bylo pro ostravský region hrozné,“ hrozí se třeba bývalý hráč Baníku a jedna z největších osobností historie klubu Marek Jankulovski, bývalý hráč AC Milán, který na 8. června chystá na Bazalech velkou benefici s účastí českých i italských hvězd.

Aktiva společnosti Bazaly, a.s.: Pozemky, vila a traktor

Před Vánocemi 21. prosince 2012 Statutární město Ostrava a společnosti Bazaly, a.s., Baník Invest, a.s. a FC Baník Ostrava, a.s. uzavřely „Dohodu o spolupráci“. Na jejím základě si nechalo město Ostrava vypracovat ekonomickou analýzu společnosti, auditorskou zprávu a na jejich základě také možné varianty vstupu města do společnosti.

Jediným aktivem společnosti Bazaly, a.s. je fotbalový areál na Bazalech, hodnota pozemků a staveb na nich je vyčíslena na 40 milionů Kč. V roce 2010 pak koupil předchozí majitel Tomáš Petera poblíž stadionu vilu s téměř dvoutisícovým pozemkem a garáží, jejíž hodnota je nyní odhadována na 15,5 milionu Kč.

Jediným dalším majetkem společnosti je podle ekonomické analýzy zpracované pro Statutární město Ostrava zahradní traktor na úpravu trávníku. Jak vila a zahradní traktor jsou však zatíženy úvěry.

Město by muselo Bazaly rekonstruovat

Dalším samostatným bodem je pak rekonstrukce stadionu Bazaly, ke které nutně musí dojít, jinak by Baník Ostrava na něm své ligové i další zápasy nemohl hrát. A nejúspornější zpracovaná varianta rekonstrukce obnáší náklady ve výši 400 milionů Kč. Město by muselo navíc platit ročně minimálně 20-30 milionů Kč na provoz areálu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
Další zprávy