Messi dostal 21 měsíců za krácení daní, ale do vězení nejspíš nepůjde

Sport ČTK Sport, ČTK
Aktualizováno 6. 7. 2016 20:50
Lionel Messi a jeho otec Jorge byli uznáni soudem v Barceloně vinnými z krácení daní. Trest si mohou odpykat v podmínce.Hvězda španělského klubu musí zaplatit pokutu dva miliony eur (54 milionů korun).
Lionel Messi a jeho otec Jorge před soudem v Barceloně.
Lionel Messi a jeho otec Jorge před soudem v Barceloně. | Foto: Reuters

Barcelona - Argentinská fotbalová hvězda Lionel Messi byl dnes ve Španělsku odsouzen na 21 měsíců za daňový únik. Spolu s hráčem Barcelony dostal stejný trest i jeho otec Jorge.Uvedla to španělská média.

Argentinská hvězda Barcelony musí navíc podle verdiktu soudu zaplatit pokutu dva miliony eur (54 milionů korun). Jeho otec Jorge musí doplatit 1,5 milionu eur (40 milionů korun). Oba se proti rozsudku odvolají k nejvyššímu soudu.

Pětinásobný nejlepší fotbalista světa Messi neodvedl v letech 2007 až 2009 španělským úřadům na daních více než čtyři miliony eur z příjmů z osobnostních práv. U soudu se bránil tvrzením, že o daňových záležitostech nic nevěděl a věřil svým právníkům.

"Koncentroval jsem se jenom na fotbal a věřil jsem otci a právníkům, které jsem pověřil, aby se o vše postarali," uvedl devětadvacetiletý Messi v červnu před soudem. Proto bez váhání podepsal předložené smlouvy a o víc se nezajímal.

To potvrdil jeho otec Jorge, který za věc převzal plnou zodpovědnost. "Jediné, co jsem synovi řekl, že o jeho práva se postará určená společnost," uvedl. Podle prokurátora měl nicméně fotbalista o svých finančních záležitostech dostatečný přehled na to, aby za ně mohl nést zodpovědnost.

Messiho právník později oznámil, že se oba odvolají. "Rozsudek není spravedlivý a věříme, že odvolání prokáže, že naše obhajoba byla pravdivá," uvedl.

Messi je podle letošního žebříčku časopisu Forbes druhým nejlépe vydělávajícím sportovcem světa. Za uplynulý rok vydělal 81,4 milionu dolarů (1,993 miliardy korun). Do částky jsou zahrnuty smluvní platy, bonusy i reklamní činnost.

 

Právě se děje

Další zprávy