Španělé popáté ovládli malé Euro. Ve finále oplatili Němcům porážku

30. 6. 2019 22:39
Fotbalisté Španělska vyhráli mistrovství Evropy do 21 let. Ve finále v Udine porazili Německo 2:1 a obhájci trofeje vrátili dva roky starou porážku 0:1 z vyvrcholení minulého Eura v Polsku.
Španělská jednadvacítka slaví titul na ME 2019.
Španělská jednadvacítka slaví titul na ME 2019. | Foto: Reuters

Svěřenci Luise de la Fuenteho šampionát ovládli poprvé od roku 2013 a celkovým pátým triumfem dorovnali historicky nejúspěšnější zemi ME jednadvacítek Itálii.

Zápas v Udine gólově otevřel už v osmé minutě Fabián Ruiz, v 69. minutě přidal pojistku další záložník Dani Olmo. Těsně před koncem už jenom snížil Nadiem Amiri.

Španělé začali aktivněji a v osmé minutě se ujali vedení, když Ruiz dostal prostor a povedenou střelou zpoza šestnáctky zamířil přesně k tyči Nübelovy branky.

Mnoho dalších pěkných momentů však první půle nenabídla. Němci postupně vyrovnali hru a krátce před pauzou si vytvořili větší tlak, ale ze série rohových kopů nic nevytěžili.

I do druhého dějství vstoupili lépe obhájci. Amiriho skákavý pokus nadvakrát zastavil Sivera a gólman Alavésu si pak poradil i s ránou nejlepšího střelce turnaje Waldschmidta.

Španělské mužstvo se soustředilo na protiútoky a po jednom z nich v 69. minutě zvýšilo na 2:0. Chybujícímu brankáři Nübelovi vypadla Ruizova střela a volný Olmo zblízka obloučkem dorazil míč do sítě.

Ruiz následně mohl zápas zřejmě definitivně rozhodnout, ale po narážečce se střídajícím Mayoralem zamířil těsně vedle. Další španělský náhradník Soler pak v 81. minutě napálil břevno.

Němci na konci ještě finále zdramatizovali, když Amiri v 88. minutě tečovanou střelou snížil. Hráči "La Rojita" však těsný náskok udrželi a mohli slavit.

Mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let - finále v Udine:

Španělsko - Německo 2:1 (1:0)

Branky: 8. Ruiz, 69. Olmo - 88. Amiri. Rozhodčí: Jovanovič - Stojkovič, Mihajlovič (všichni Srb.) - Kamphuis (video, Niz.). ŽK: Vallejo, Núňez, Sivera (všichni Šp.). Diváci: 25.132.

Španělsko: Sivera - Martín, Núňez, Vallejo, Firpo - Roca, Ruiz (78. Merino) - Olmo, Ceballos, Fornals (72. Mayoral) - Oyarzabal (55. Soler). Trenér: De la Fuente.

Německo: Nübel - Klostermann, Tah, Baumgartl, Henrichs - Serdar (61. Neuhaus), Eggestein (78. Nmecha), Dahoud - Öztunali (72. Richter), Waldschmidt, Amiri. Trenér: Kuntz.