Mdlou Spartu zachránila penalta a porazila Příbram

15. 3. 2014 22:05
Fotbalisté Sparty ve 20. kole fotbalové Gambrinus ligy vyhráli nad Příbramí až díky proměněné penaltě z 80 minuty 1:0.
Radost hráčů Sparty
Radost hráčů Sparty | Foto: CPA Eduard Erben

Příbram - Fotbalisté Sparty ve 20. kole fotbalové Gambrinus ligy vyhráli nad Příbramí až díky proměněné penaltě z 80 minuty 1:0. Tu proměnil kapitán David Lafata, který tak zajistil Letenským tři body.

Do té doby se však sparťané trápili a větší šance měli domácí, ale aktivní Jakub Řezníček ani jednu ze tří šancí nevyužil. Sparta má na prvním místě tabulky náskok 11 bodů na druhou Plzeň, ta bude hrát v neděli se Slováckem.

"Věděli jsme, že to bude náročný zápas a průběh nám dal za pravdu. Dělalo nám problém překonat jejich hlubší a aktivní blok," hodnotil utkání trenér Sparty Vítězslav Lavička.

Sparta postrádala hrdinu minulého utkání s Plzní Přikryla, který ze zdravotních důvodů nemohl nastoupit stejně jako obvyklý levý záložník Krejčí. Zleva se tak v záloze pohyboval Hušbauer, který však otevíral prostor pro beka Costu. Také Příbram postrádala levého záložníka Zemana, který hostuje právě ze Sparty a nemohl podle dohody hrát. Příbram se však s touto absencí vyrovnala lépe než Sparta.

Spartu trápil hrot Řezníček

Letenští sice měli územní převahu, ale těžko se prosazovali. Příbram se nezatáhla do své šestnáctky, ale úspěšně se snažila úzkým blokem držet Spartu zhruba deset metrů před vápnem.

A domácím se dařilo i při protiútocích, když velmi dobrý zápas hrál zejména Řezníček. Dobře držel míč a dostával se i do šancí. Už v 6. minutě si tělem odstavil chybujícího Holka, který nepochopitelně zaváhal, a Řezníček se řítil sám na brankáře Vaclíka. Zvolil však sílu místo přesnosti a vysoko přestřelil branku.

Sparťané pak museli několikrát na poslední chvíli zastavovat pokusy domácích o přihrávku na volné střelce, sami se naopak do šancí téměř nedostávali. To po půlhodině hry se znovu připomenul aktivní Řezníček, který se z 20 metrů pokusil o technický obstřel Vaclíka, míč však skončil těsně vedle.

Zápas rozhodl zkrat Zápotočného

Do třetice už Řezníček branku trefil, když po změně stran hlavičkoval po centru Pilíka, ale Vaclík ho vychytal a Volešákovi chyběl krok, aby dorážel do odkryté branky.

Pak už měla hru pod kontrolou hlavně Sparta, ovšem bez efektivity. Marečkovu střelu vyrazil Hruška, Hušbauer pálil nad, šancí však bylo poskrovnu.

Spartu vysvobodil až 10 minut před koncem Hušbauer, který se ve vápně prosmýkl kolem Zápotočného, po souboji s ním upadl a sudí Nenadál po chvilce váhání odpískal pokutový kop. Míč si postavil Lafata a zkušeně penaltu proměnil.

Zápotočný mohl v závěru svou chybu napravit, když se po závaru dostal do velké šance, ale zblízka Vaclíka nepropálil.

"Chvíli nám trvalo, než jsme odhodili respekt, ale pak jsme se dostali do hry, vytvořili jsme si minimálně tři dobré šance. Proti takovému soupeři je však třeba některou šanci proměnit. Teď jsme z výsledku zklamaní," říkal po zápase kouč Příbrami Petr Čuhel.

Fotbalová Gambrinus liga - 20. kolo:

1. FK Příbram - Sparta Praha 0:1 (0:0)

Branka: 80. Lafata z pen. Rozhodčí: Nenadál - Jiřík, Hock. ŽK: Zápotočný, Jugas, Volešák, Hájovský - Matějovský. Diváci: 6267.

Příbram: Hruška - Jugas, Hájovský, Zápotočný, Mišůn - T. Pilík, Tarczal, Krbeček (81. Mašán), Volešák (86. Švancara) - Stratil (59. Mareš), Řezníček. Trenér: Čuhel.

Sparta: Vaclík - Kadeřábek, Brabec, Holek, Costa - Vácha - Dočkal (86. Vacek), Matějovský (78. Juliš), Mareček (65. Konaté), Hušbauer - Lafata. Trenér: Lavička.

1. Sparta 20 17 3 0 49:12 54
2. Plzeň 19 13 4 2 42:16 43
3. Teplice 20 10 5 5 42:23 35
4. Liberec 19 9 5 5 22:23 32
5. Mladá Boleslav 19 8 7 4 37:22 31
6. Dukla 19 8 6 5 23:19 30