Marod Baroš už sháněl číslo na Komňackého. Baník na něj čeká

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 1. 2014 5:00
Milan Baroš v pondělí absolvuje operaci zraněného kolena. Šéf Baníku Petr Šafarčík nevylučuje jeho návrat na Bazaly
"Milan Baroš je největší srdcař Baníku," říká šéf klubu Šafarčík. Věří, že si útočník ještě za klub zahraje
"Milan Baroš je největší srdcař Baníku," říká šéf klubu Šafarčík. Věří, že si útočník ještě za klub zahraje | Foto: Dalibor Sosna

Ostrava - Baníkovský bůh na pět? V téhle křížovce se v Ostravě nikdo nesplete: Baroš!

Vrátil se na jaře 2013, kdy svými góly Baník v lize zachránil. A vůbec nelze vyloučit, že by se slavný comeback mohl na podzim zopakovat.

"Pokud by si Milan Baroš chtěl ještě někdy zahrát před zaplněnými Bazaly, tak v příští sezoně asi bude mít před stěhováním do Vítkovic poslední příležitost," říká Petr Šafarčík, šéf Baníku.

Na jaře si Baník a Baroš pomohli navzájem. Bývalý reprezentační útočník se potřeboval fotbalově "resuscitovat" po nekonečném vysedávání na tribuně stadionu Galatasaray, když ho turecký velkoklub odstavil na slepou kolej.

Baroš na jaře pomohl Baníku 5 góly (byť jimi rozvlnil síť jen ve dvou zápasech), ale jeho přítomnost v týmu nejen fanoušky, ale i spoluhráče a klub jako celek mentálně obrovsky pozdvihla.

V pondělí jde Baroš na operaci

Baroš pak v létě přestoupil do Antalyasporu, kde vstřelil 2 góly v lize a 2 v tureckém poháru. Jenže teď má problém, dva dny před Silvestrem si zpřetrhal vazy v koleně.

"V pondělí ho v Praze čeká operace u doktora Váchala," podotýká hráčův agent Pavel Paska.

A fakta jsou jasná, léčit se Baroš bude zhruba půl roku... A tou dobou mu v Antalyasporu vyprší kontrakt.

"Co bude za půl roku, to teď vůbec neřešíme, důležité je, aby se povedla operace a pak rekonvalescence, aby byl Milan v pořádku," říká Paska.

Jednou z variant další Barošovy kariéry každopádně může být opět Baník Ostrava. "Milan je obrovský baníkovský srdcař a já jsem přesvědčen, že dres Baníku ještě někdy oblékne. Kdyby to bylo na podzim, bylo by to krásné, ale nechci si stavět žádné vzdušné zámky," říká Šafarčík.

"S Milanem jsme každopádně v častém a úzkém kontaktu. Když Baník angažoval trenéra Komňackého, hned mi Milan volal a chtěl po mně číslo na trenéra. O čem si pak ale spolu povídali, to vědí jen oni dva," usmívá se Šafarčík.

Přestupovým lasem točí v cizině

Baroš oslaví v říjnu 33. narozeniny. Pokud se bude opravdu rozhodovat o tom, zda by volil druhý comeback do Baníku, jistě v tom bude hrát roli skutečnost, jakou by s ním hrál soutěž.

Baník totiž na jaře bude bojovat o záchranu v Gambrinus lize. Přezimuje na předposlední příčce, nicméně spodní část tabulky je tak našlapaná, že na 8. pozici ztrácí jen 4 body.

A v zimě výrazně šturmuje. Po angažování Františka Komňackého, zkušeného a oblíbeného kouče z mistrovské sezony, točí přestupovým lasem hlavně v zahraničí.

"V závěru podzimu nám až nečekaně dobře zahráli velmi mladí hráči z řad našich odchovanců... Pavlenka, Baránek, Holzer... Místo aby tým táhli zkušení hráči, tak naopak mladí táhli je," rekapituluje Šafarčík.

V zimě probíhají v Baníku velké změny. Odešli Fantiš s Vomáčkou, hostování ukončili Engelmann s Rolincem. Na odchodu jsou patrně Kukec či Milosaljev.

"Hledali jsme doplnění zkušenějšími hráči, ale na českém trhu jsme se setkali s přemrštěnými požadavky, proto jsme hledali v cizině," říká Šafarčík.

Zajímavě se jeví Estonci Hunt a Lindpere, v přípravě jsou i hráči z Lotyšska, v hledáčku jsou Brazilec, Albánec... "Ale nebojte se, s tím, že bychom překročili kvótu 5 hráčů ze zemí mimo EU, zase mít problém nebudeme. Hráče si otestujeme a kdo se osvědčí, smlouvu dostane," říká Šafarčík.

Dluhy? Ze 150 milionů zbyla desetina

Příchod kouče Komňackého i posil signalizuje, že ekonomická situace Baníku se oproti minulosti zlepšila. "Už nejsme tak zatíženi splácením dluhů jako dříve," říká Šafarčík.

Ještě před rokem tížily Baník závazky kolem 150 milionů, teď už podle Šafarčíka stáhl klub své dluhy na desetinu. 

Baník už se měl v příští sezoně stěhovat do Vítkovic, ale celá akce se posouvá.

"Závěrečná etapa přestavby městského stadionu ve Vítkovicích se odkládá, protože se o tu zakázku soutěžilo a neúspěšní uchazeči věc napadli u soudu, takže ta věc stojí. Před Zlatou tretrou už se stadion upravovat nebude, protože to by pak byl v ohrožení tento atletický mítink. Takže mi z toho vychází, že příští sezonu ještě Baník stráví na Bazalech," říká Šafarčík.

A jak znovu zdůrazňuje: "Pokud si Milan Baroš chce ještě na zaplněných Bazalech zahrát, tak ta šance tu bude ještě v příští sezoně."

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Právě se děje

Další zprávy