Manchester vyškolil AS, Čech postupuje

SportPlus, ČTK
10. 4. 2007 22:39
Praha - Gólman Petr Čech postoupil s Chelsea do semifinále fotbalové Ligy mistrů. Dál jde i Mancheseter, který vyprovodil AS Řím debaklem 7:1.
Útočník Manchesteru Wayne Rooney se raduje z gólu na 3:0 proti AS Řím.
Útočník Manchesteru Wayne Rooney se raduje z gólu na 3:0 proti AS Řím. | Foto: Reuters

Chelsea zvítězila ve Valencii 2:1 díky gólu Michaela Essiena z 90. minuty. Po první půli  svěřenci trenéra José Mourinha prohrávali 0:1, druhý poločas však domácí tým přehrávali a o postupu rozhodli těsně před koncem utkání.

Nevídanou kanonádu spustili na Old Trafford fotbalisté Manchesteru United. Z Říma si sice přivezli porážku 1:2 , ale na domácí půdě rozhodli o postupu během necelých dvaceti minut, kdy vedli již 3:0. Nakonec italskému soupeři nastříleli ještě čtyři góly.

Už v 11. minutě se Ronaldo svým typickým způsobem uvolnil na pravé straně, poslal míč před šestnáctku přesně do nohy Carrickovi a ten bez přípravy obstřelil ze střední vzdálenosti gólmana Doniho.

Útočník Chelsea Andrej Ševčenko (vlevo) kryje míč před obráncem Valencie Miguelem. | Foto: Reuters
Dokáže Chelsea postoupit přes Valencii?
Předzápasová analýza a tipy BettingCentrum.cz

Fotbalista AS Řím Rodrigo Taddei (vpravo, vzadu) skóruje podél gólmana Manchesteru United Edwina van der Sara (vlevo). | Foto: Reuters
Manchester je před odvetou optimistický

Podobně bezmocný byl gólman hostů při dalších dvou gólech ve své síti: v 17. minutě po akci na levé straně hřiště přidal druhý gól Smith a definitivní ránu zasadil soupeři šestou střelou mezi tyče o dvě minuty později Rooney, který uvnitř trestného území lehce usměrnil Giggsovu přízemní přihrávku.

V exibičním vystoupení United  pokračoval trefami těsně před poločasem a krátce po přestávce Ronaldo.

John O'Shea (vlevo) z Manchesteru United a Mancini (vpravo) ve vzdušném souboji v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů. | Foto: Reuters

Hosté sice už během prvního poločasu vyslali na soupeřovu branku sedm střel a několikrát měl Van der Sar i hodně štěstí, jenže vše hrálo dál do not domácím, kteří přiváděli diváky do varu kolmými pasy za obranu římského klubu i dalšími góly v síti nešťastného protivníka.

Hlavním hrdinou byl především Ronaldo, který sám dva góly vstřelil a na další dva přihrál. Soupeř za stavu 6:0 sice vstřelil čestný gól, ale ten nemohl na postupujícím zhola nic změnit.

Chelsea poslal do semifinále Essien

Ve Valencii se nejdůležitější věci začaly dít po půlhodině hry, kdy domácí těžkopádné Chelsea několikrát předvedli, jak vypadá rychlý protiútok. Nejprve v 30. minutě přišlo rychlé přenesení hry na levou stranu, kde se uzdravený Morientes opřel tvrdě do rány a Čech jen z několika metrů poslouchal, jak zaduněla tyč.

Jenže jeho spoluhráči v defenzivě se nepoučili a po minutě přišel trest: centr proletěl na stejnou stranu šestnáctky opět k Morientesovi a proti jeho přízemní dorážce k tyči neměl český brankář šanci. A o dvě minuty později byl Čech rád, že ho po nepřehledné situaci na brankové čáře zastoupil Andy Cole.

Valencijský David Villa (vlevo) v souboji s fotbalistou Chelsea Lassanem Diarrou v odvetě čtvrtfinále Ligy mistrů na stadionu Mestalla. | Foto: Reuters

Hosté byli dlouho nebezpeční jen při standardních situacích, ale ve 40. minutě mohli domácí děkovat Caňizaresovi za skvělý zákrok, jímž zabránil Drogbově ráně, aby pronikla do rohu branky. Krátce po přestávce ale domácí obrana zazmatkovala a nedokázala odvrátit polovysoký míč, který se snesl až k Ševčenkovi, a ten ze dvou metrů vyrovnal.

Hosté si nechali rozhodující ránu až na závěr utkání. Pět minut před koncem domácí ještě zachránil Caňizares, který zázračně vytáhl Ballackovu hlavičku.

Nerozhodný stav však trval pouze do chvíle, kdy se na časomíře objevil údaj 89:59. Pak vlétl z pravé strany do šestnáctky Essien, nečekanou přízemní ranou prostřelil dosavadního hrdinu španělského klubu a poslal anglický klub do semifinále.

Výsledky - čtvrtfinále:
FC Valencie - FC Chelsea 1:2 (1:0)
31. Morientes - 52. Ševčenko, 90. Essien. Rozhodčí: Vassaras (Řec.). Diváci: 50.000. První zápas 1:1, postupuje Chelsea.
Valencie: Caňizares - Miguel, Ayala, Moretti, Del Horno - Joaquín, Albelda, Albiol (72. Vigana), Silva - Villa, Morientes (65. Angulo). Trenér: Sanchez Florés.
Chelsea: Čech - Diarra (46. J. Cole), Carvalho, Terry, A. Cole - Essien, Mikel, Ballack, Lampard (90+3. Makelele) - Drogba, Ševčenko (90+3. Kalou).

Manchester United - AS Řím 7:1 (4:0)
11. a 60. Carrick, 44. a 49. Ronaldo, 17. Smith, 19. Rooney, 81. Evra - 69. De Rossi. Rozhodčí: Micheľ (SR). Diváci: 75.000. První zápas 1:2, postupuje Manchester.
Manchester: Van der Sar - Brown, Ferdinand, O'Shea (52. Evra), Heinze - Ronaldo, Carrick (73. Richardson), Fletcher, Giggs (61. Solskjaer) - Rooney, Smith. Trenér: Ferguson.
AS Řím: Doni - Cassetti, Mexes, Chivu, Panucci - De Rossi (86. Fatt), Pizarro - Wilhelmsson (88. Rosi), Vučinič, Mancini (90. Otaka) - Totti. Trenér: Spaletti.

Zápas v Manchesteru opět provázely násilnosti

Bitky fanoušků s policií provázely úterní čtvrtfinále fotbalové Ligy mistrů mezi Manchesterem United a AS Řím. Při potyčkách, kterých se před utkáním zúčastnila asi stovka příznivců obou klubů, byl zatčen nespecifikovaný počet lidí a podle agentury AP se rvačky obešly bez vážných zranění.

Italští fanoušci přijeli do Manchesteru vyzbrojeni tričky s nápisy "Invaze do Manchesteru". Zhruba tisícovka se jich shromáždila u hlavního vchodu na Old Trafford, kde také začaly první nepokoje. "Házeli na nás kamení a lahve," řekl agentuře AP domácí fanoušek Rob Blanchette. "Policie je naštěstí brzy zmlátila a pak se uklidnili," dodal.

Policie zasahovala při potyčce fanoušků před stadionem Old Trafford.
Policie zasahovala při potyčce fanoušků před stadionem Old Trafford. | Foto: Reuters

"Jakmile se na nás vrhla policie, začal velký zmatek. Když se to konečně uklidnilo, všude byla krev a zbití fanoušci," popsal situaci příznivec Říma Riccardo Fartera. "Nejsou hlášena žádná vážnější zranění, většinou šlo o malé skupinky výtržníků. Bylo zatčeno několik fanoušků obou klubů, aby se nám podařilo udržet pořádek," citovala AP prohlášení policie z Manchesteru.

Úterní duel si vyžádal přísná bezpečnostní opatření, protože násilnosti provázely i první zápas minulý týden v Římě. Osmnáct fanoušků po něm bylo zraněno, tři museli být navíc hospitalizováni s bodnými ranami.