11. 5. 2014 17:50
Už třetím rokem zůstává pohár pro vítěze anglické Premier League v Manchesteru.
Fotbalisté Manchesteru City slaví anglický titul
Fotbalisté Manchesteru City slaví anglický titul | Foto: Reuters

Londýn - Už třetím rokem zůstává pohár pro vítěze anglické Premier League v Manchesteru. Po loňském úspěchu United se letos raduje jejich městský rival Manchester City, který tak navázal na titul z roku 2012 a celkově si připsal už čtvrtý triumf.

Citizens v posledním kole nejvyšší anglické soutěže nepřipustili žádné komplikace a zajistili si titul pohodovou domácí výhrou 2:0 nad West Hamem United. Branky novopečeného mistra stříleli Nasri a Kompany.

Chilský kouč Manuel Pellegrini se stal vůbec prvním neevropským trenérem, který dokázal vyhrát některou z nejlepších evropských lig.

Nasri: Celý rok jsme hráli skvěle

Mistrovský titul zajistil Citizens v prvním poločase Samir Nasri, který se prosadil střelou z 20 metrů přesně k tyči branky gólmana Adriana.

"Je to skvělý pocit, můj druhý titul během tří let. Celý rok jsme hráli skvěle. Neexistují slova, která by mohla popsat moje pocity," uvedl po zápase francouzský záložník. "Jsem také moc šťastný za našeho trenéra, pro kterého je to jeho první titul v Evropě," dodal Nasri.

Smutek naopak zavládl v Liverpoolu, kde domácím nestačila ani výhra 2:1 nad Newcastlem. Reds si tedy titul prohráli jednak domácí prohrou s Chelsea a také totálním kolapsem v minulém kole, když na hřišti Crystal Palace ztratili v závěrečné desetiminutovce náskok 3:0.

Kalas a Rosický v základních sestavách

Na třetím místě skončila Chelsea a čtvrtý Arsenal. Oba londýnské týmy v posledním kole vyhrály. Blues, v jejichž obraně odehrál celé utkání Tomáš Kalas, otočili zápas v Cardiffu a zvítězili 2:1. Arsenal s Tomášem Rosickým v sestavě uspěl na hřišti Norwiche 2:0.

Z Premier League letos sestupují právě Norwich, Fulham a Cardiff. Nejlepším střelcem se stal urugayský kanonýr Liverpoolu Luis Suárez, který zatížil konta soupeřů jednatřiceti brankami.

Liverpool prohrával na Anfieldu od 20. minuty, kdy si míč do vlastní branky srazil slovenský obránce Martin Škrtel. Ustanovil tak zároveň nový nelichotivý rekord: stal se prvním hráčem, který si v Premier League vstřelil čtyři vlastní branky.

Reds i Chelsea otočily zápas

"Reds" ale dokázali výsledek otočit. V druhém poločase se o to během necelých dvou minut postarali obránce Daniel Agger a dvaadvacátou trefou v ročníku Daniel Sturridge.

Podobný obrat předvedli také svěřenci trenéra Josého Mourinha z Chelsea, kteří prohrávali v Cardiffu po trefě Craiga Bellamyho od 15. minuty. Po změně stran ale během tří minut otočili skóre střídající André Schürrle a po jeho přihrávce Fernando Torres.

Liverpool a Chelsea tak spolu se Citizens postupují do základní fáze Ligy mistrů, Arsenal si zahraje předkolo. Do Evropské ligy postupují Everton a Tottenham.

Anglická fotbalová liga - 38. kolo:

Cardiff - Chelsea 1:2 (15. Bellamy - 73. Schürrle, 76. Torres), Fulham - Crystal Palace 2:2 (61. Woodrow, 90.+4 David - 28. a 84. Gayle), Hull - Everton 0:2 (9. McCarthy, 46. Lukaku), Liverpool - Newcastle 2:1 (63. Agger, 65. Sturridge - 20. vlastní Škrtel), Manchester City - West Ham United 2:0 (39. Nasri, 49. Kompany), Norwich - Arsenal 0:2 (53. Ramsey, 62. Jenkinson), Southampton - Manchester United 1:1 (28. Lambert - 54. Mata), Sunderland - Swansea 1:3 (50. Borini - 7. Dyer, 14. Emnes, 54. Wilfried), Tottenham - Aston Villa 3:0 (15. Paulinho, 36. vlastní Baker, 38. Adebayor z pen.), West Bromwich - Stoke 1:2 (56. Sessegnon - 22. vlastní McAuley, 87. Adam).