Malík kandiduje na místopředsedu. Šéfem chtějí být Šmicer, Poborský i Fousek

Sport ČTK Sport, ČTK
13. 5. 2021 19:16
Bývalí reprezentanti Karel Poborský a Vladimír Šmicer a Petr Fousek oficiálně kandidují na předsedu Fotbalové asociace ČR (FAČR). Všichni tři již známí uchazeči předložili k dnešní uzávěrce kandidátek dostatečný počet nominací od krajských a okresních svazů či klubů.
Vladimír Šmicer
Vladimír Šmicer | Foto: Aktuálně.cz

Stávající šéf FAČR Martin Malík bude kandidovat na pozici místopředsedy a také člena výkonného výboru, do něhož se chce dostat i předseda představenstva Slavie Jaroslav Tvrdík. Asociace o tom informovala na svém webu. Volební valná hromada se uskuteční 3. června v Nymburce.

Všichni tři uchazeči ohlásili záměr stát se novým předsedou FAČR už dříve, oficiálními kandidáty jsou ale až nyní. Ke dni uzávěrky kandidátek museli podle stanov asociace předložit dostatečný počet nominací - musely je podpořit aspoň tři krajské svazy, nebo sedm okresních svazů, nebo 10 klubů od první ligy po divizi. Všichni tři uchazeči splnili požadovanou kvótu s rezervou.

Dlouholetý funkcionář Fousek, který dříve zastával post generálního sekretáře a řadu let působí ve strukturách mezinárodních federací FIFA a UEFA, neúspěšně kandidoval na předsedu v roce 2017. Tehdy ho na druhý pokus porazil Malík.

Fouska podpořilo pět krajských a 14 okresních svazů a 19 klubů. Z první ligy jsou to mistrovská Slavia, další pražský celek Bohemians 1905, Karviná, Pardubice, Olomouc, Slovácko a Liberec.

Šmicra nominovaly tři krajské a 17 okresních svazů a dva kluby. Sedmatřicetiletý vítěz Ligy mistrů ze sezony 2004/05 s Liverpoolem a vicemistr Evropy z roku 1996 je kandidátem hnutí F-evoluce, která usiluje o změny v českém fotbale. Dostatečný počet nominací získal i Šmicerův někdejší reprezentační spoluhráč a další člen týmu ze "stříbrného" Eura před 25 lety Poborský.

Malík už dříve oznámil, že na post předsedy znovu kandidovat nebude. Bude ale kandidovat na pozici místopředsedy a také člena výkonného výboru. Na funkci místopředsedy kandidují i Šmicer, plzeňský šéf Adolf Šádek či bývalý generální sekretář FAČR a nový teplický ředitel Rudolf Řepka.

O post člena výkonného výboru za ligu se budou mimo jiné ucházet předseda představenstva Slavie Tvrdík či Dušan Svoboda, jenž šéfuje Ligové fotbalové asociaci, která řídí první a druhou ligu. Šmicer pak kandiduje také do výkonného výboru.

 

Právě se děje

Další zprávy