Mali s Guineou budou o postup do čtvrtfinále losovat

28. 1. 2015 22:02
Netradiční dohru bude mít na fotbalovém mistrovství Afriky skupina D. Po vítězství 1:0 nad Kamerunem ji vyhrálo Pobřeží slonoviny a je ve čtvrtfinále, o druhém postupujícím však musí rozhodnout los.
Fanoušek Mali na africkém šampionátu.
Fanoušek Mali na africkém šampionátu. | Foto: Reuters

Malabo - Netradiční dohru bude mít na fotbalovém mistrovství Afriky skupina D. Po vítězství 1:0 nad Kamerunem ji vyhrálo Pobřeží slonoviny a je ve čtvrtfinále, o druhém postupujícím však musí rozhodnout čtvrteční los v Malabu. Vzejde z dvojice Mali - Guinea, které mají po třetí remíze 1:1 stejně bodů, shodné skóre i vzájemný zápas.

"Pravidla soutěže jsou jasná a musí se dodržet. Ale myslím, že nejsou dobrá a africká federace by je měla přehodnotit," citovala agentura AP trenéra Mali Henryka Kasperczaka. "Pro oba týmy je to těžké, protože takhle skončit si nezasloužíme ani jeden. Ale musíme se smířit s realitou," uvedl kouč Guineji Michel Dussuyer.

Z prvního místa jde se ziskem pěti bodů do čtvrtfinále Pobřeží slonoviny, za nějž odehrál celý zápas exsparťan Wilfried Bony. Výhru výběru trenéra Hervého Renarda zajistil v 35. minutě Max Gradel. Šlo o jediné utkání, které ve skupině neskončilo výsledkem 1:1.

Tradici naopak dodržel druhý dnešní duel, ve kterém se Guinea ujala vedení díky brance Kevina Constanta z pokutového kopu ve 14. minutě. Vzápětí mohl rovněž z penalty srovnat kapitán Seydou Keita, ale neuspěl. Mali se dočkalo krátce po přestávce po zásahu Modiba Maigy.

Do konce zápasu se už skóre nezměnilo a o postupujícím bude potřetí v historii mistrovství rozhodovat los. V roce 1988 uspělo Alžírsko na úkor Pobřeží slonoviny a v roce 1972 prošlo po losu místo Maroka do semifinále Kongo a nakonec celý turnaj vyhrálo.