Malé derby kořistí Sparty. Ta poskočila na druhé místo

8. 3. 2009 21:51
Viktoria Žižkov - Sparta Praha 1:2 (1:2)
Sparta zdolala Viktorii Žižkovi i na podzim
Sparta zdolala Viktorii Žižkovi i na podzim | Foto: Aktuálně.cz, Tomáš Adamec

Praha - Nedělní „malé derby" se stalo kořistí fotbalistů Sparty. Loňský vicemistr zvítězil ve večerním utkání Gambrinus ligy na hřišti Viktorie Žižkov 2:1 a vyhoupl se na druhé místo v tabulce.

Žižkov naopak zůstává se třinácti body na sestupové předposlední příčce.

Trenér letenského celku Jozef Chovanec avizoval již několik dnů před ostře sledovaným zápasem několik změn v sestavě. Tou největší se ukázala být bezesporu absence Patrika Bergera, který měl již v průběhu minulého zápasu proti Budějovicím drobné zdravotní potíže.

Ve žlutých dresech hrající Sparťané ovšem do utkání nevstoupili nejlépe a již v deváté minutě zahrál rychle rohový kop Petr Švancara a úplně volný Lukáš Vaculík hlavičkou přeloboval brankáře Blažka.

Míči do sítě ještě pomohl na brankové čáře Pavol Straka.

Domácí hráči si však euforii z vedení dlouho neužili. Neuběhlo ani šedesát vteřin, když si Jan Holenda zpracoval skákavou přihrávku a střelou na vzdálenější tyč okamžitě srovnal.

Viktorku inkasovaný gól na chvíli paralyzoval a toho mohl využít ve dvacáté minutě Juraj Kucka. Jeho tvrdou ránu však vytěsnil gólman Bartalský na tyč.

Svěřenci Zdeňka Sčasného se ovšem poté chopili iniciativy a několikrát ohrozili hostující branku. Proti střele Straky zůstal Jaromír Blažek klidný, další pokus Hušbauera však musel vyrážet pohotovým zákrokem.

Po půl hodině hry ovšem udeřilo na druhé straně. Na přímý kop Žofčáka si naskočil Juraj Kucka a z bezprostřední blízkosti překonal Bartalského podruhé.

Slovenský záložník pak oslavil premiérovou branku ve sparťanském dresu stejným saltem, jakým se ještě na podzim prezentoval Miroslav Slepička.

Žižkov se po přestávce snažil vyrovnat, ale Sparťané pečlivě bránili a podnikali nebezpečné protiútoky.

S přibývajícími minutami začaly být oba týmy nervóznější. Inicioval to například souboj Kucky se Sabouem, během kterého domácí záložník udeřil svého protihráče do obličeje.

Hosté pak v závěrečných minutách na zhoršujícím se terénu chytře kouskovali hru a když v nastaveném čase vychytal Blažek Vozábala, mohli po závěrečném hvizdu slavit důležité tři body.