Majitelé klubů jednají ohledně krize ve fotbale. Jeho vedení potřebuje pročistit, hřímá Tvrdík

Sport Sport
Aktualizováno 10. 5. 2017 13:00
Koho nasadit proti možné kandidatuře Romana Berbra na post předsedy FAČR, to je téma, které nyní řeší bossové českých klubů na společné schůzce v pražském hotelu Marriott. Svou kandidaturu už vyloučil jak šéf ligové asociace Dušan Svoboda, tak i majitel Plzně Tomáš Paclík.
Jaroslav Tvrdík a majitel Slovácka Zdeněk Zemek.
Jaroslav Tvrdík a majitel Slovácka Zdeněk Zemek. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Dnešní schůzku majitelů prvoligových klubů svolala Ligová fotbalová asociace, tedy sdružení profesionálních klubů, jež od léta řídí dvě nejvyšší tuzemské soutěže.

Faktickým iniciátorem jednání byl šéf slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík, jenž přijel společně se Zdeňkem Zemkem, majitelem Slovácka. "Já bych rád znovu vyzval pana Berbra, aby opravdu kandidoval, pokud si věří na to, že by mohl vest český fotbal. V takovém případě jsem přesvědčen o tom, že profesionální fotbal proti němu postaví protikandidáta," prohlásil Tvrdík.

Podle něj existuje i varianta, že by nadcházející valná hromada byla nevolební a svolána by byla za tím účelem, aby prodloužila mandát současnému vedení, V takovém případě by fotbalovou asociaci na přechodnou dobu vedl první místopředseda Zdeněk Zlámal, což je podle slávistického šéfa důvěryhodná osoba.

"Nicméně můj názor je takový, že fotbal potřebuje ve svém vedení nové lidi. A nepomůže mu ani pan Berbr, ani lidé z jeho okolí, jako je třeba Miroslav Liba nebo Dagmar Damková," dodal.

Ještě před jednáním bylo jasné, že hledaným "Antiberbrem" nebude Tomáš Paclík, majitel fotbalové Plzně. "Žádného kandidáta v hlavě nemám, uvidíme, o kom se dnes bude mluvit," prohlásil muž, který sám v roce 2013 neúspěšně kandidoval do čela federace. "Tentokrát v žádném případě na předsedu kandidovat nebudu. Možná na jinou funkci ve výkonném výboru, ale do čela ne," zdůraznil před jednáním.

Své jméno na kandidátce následně odmítl i Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace a druhý muž Sparty. Ten na schůzku dorazil ve společnosti Adolfa Šádka, generálního ředitele Plzně a viceprezidenta asociace. "Teď nebudu nic komentovat. A jestli chci kandidovat sám? To můžu vyloučit," prohlásil Svoboda.

Duklu Praha zastupuje výkonný ředitel Michal Šrámek, majitel Petr Paukner se musel omluvit z rodinných důvodů. Majitel Jablonce Miroslav Pelta se do hotelu Marriott vypravit z pochopitelných důvodů nemohl, zastupuje ho Miroslav Platil, bývalý generální ředitel Slavie za éry Aleše Řebíčka.

To vlastník Brna Václav Bartoněk už je na místě, stejně tak jako šéf Mladé Boleslavi Josef Dufek a boss Příbrami Jaroslav Starka. "Určitě nejsem nadšený z toho, že je předseda ve vězení. Asi to musí být vážné, do vazby jen tak někoho nevezmou, já o tom něco vím," nechal se slyšet Starka.

Majiteli příbramského klubu by na rozdíl od řady jeho kolegů kandidatura dosavadního místopředsedy FAČR Romana Berbra nevadila. "Znám ho velmi dobře, je to pracovitý kluk. V každém případě je třeba, aby volební valná hromada proběhla v řádném termínu. Před panem Tvrdíkem smekám, sehnal do fotbalu spoustu peněz, ale jeho návrh úřednické vlády mi přijde divný," dodal.

Jako poslední dorazil se čtvrthodinovým zpožděním majitel Sparty Daniel Křetinský, který se nechtěl před začátkem jednání vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Loňský propad českého HDP byl nejvýraznější od vzniku Česka

Česká ekonomika se loni propadla o 5,6 procenta, nejvýrazněji od vzniku samostatné České republiky. V úterním zveřejněném zpřesněném odhadu to potvrdil Český statistický úřad (ČSÚ). Ve čtvrtém kvartále loňského roku klesl hrubý domácí produkt (HDP) Česka meziročně o 4,7 procenta, zatímco mezičtvrtletně vzrostl o 0,6 procenta. Předběžný odhad statistiků z počátku února s poklesem o 5,6 procenta za celý loňský rok počítal. Meziroční propad v posledním čtvrtletí odhadovali statistici na pět procent a mezikvartální nárůst na 0,3 procenta.

"Výkon české ekonomiky v minulém roce klesl o 5,6 procenta, nejvíce v novodobé historii. Nejvýrazněji k poklesu, o 2,2 procentního bodu, přispěl vývoj ve skupině odvětví obchodu, dopravy, ubytování a dále průmysl o 2,1 procentního bodu," uvedl ředitel odboru národních účtů ČSÚ Vladimír Kermiet. Na straně poptávky byly podle něj hlavním faktorem nižší investice a spotřební výdaje domácností.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Dívky unesené z internátní školy v Nigérii jsou na svobodě

Ze zajetí bylo propuštěno všech 279 dívek, které minulý týden ozbrojenci unesli z internátní školy ve státě Zamfara na severozápadě Nigérie. S odkazem na sdělení místního guvernéra o tom napsala agentura Reuters.

Dívky byly uneseny ze střední školy v Jengebe v noci na pátek. O jejich propuštění nyní na Twitteru informoval guvernér Bello Matawalle a zveřejnil jejich fotografie. O kolik dívek se jedná, v první chvíli neinformoval. Později novinářům řekl, že na svobodě je všech 279 unesených školaček s tím, že nebylo uneseno 317 dívek, jak dříve informovala média. Mluvčí lokálních úřadů Sulaiman Tanau Anka poté podle Reuters vysvětlil, že se už při útoku únosců některým dívkám podařilo uprchnout do lesa a byly následně nalezeny. Zbylých 279 bylo uneseno a všechny jsou nyní na svobodě.

"Díky Bohu! Je mi potěšením informovat o propuštění unesených studentek GGSS Jangebe," uvedl Matawalle. "Vyzývám všechny dobře to myslící Nigerijce, aby se s námi radovali, protože naše dcery jsou nyní v bezpečí," dodal.

V severní Nigérii se kvůli působení ozbrojených milic zhoršila bezpečnostní situace. Dříve za únosy v zemi stáli především bojovníci teroristické organizace Boko Haram, nyní ale stále častěji tuto taktiku využívají ozbrojené zločinecké gangy. Poslední únos dětí byl druhý za necelé dva týdny. V sobotu ozbrojenci propustili 27 dospívajících chlapců, které unesli ze školy v nigerijském státě Niger 17. února.

Zdroj: ČTK
Další zprávy