Majitelé klubů jednají ohledně krize ve fotbale. Jeho vedení potřebuje pročistit, hřímá Tvrdík

Sport Sport
Aktualizováno 10. 5. 2017 13:00
Koho nasadit proti možné kandidatuře Romana Berbra na post předsedy FAČR, to je téma, které nyní řeší bossové českých klubů na společné schůzce v pražském hotelu Marriott. Svou kandidaturu už vyloučil jak šéf ligové asociace Dušan Svoboda, tak i majitel Plzně Tomáš Paclík.
Jaroslav Tvrdík a majitel Slovácka Zdeněk Zemek.
Jaroslav Tvrdík a majitel Slovácka Zdeněk Zemek. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Dnešní schůzku majitelů prvoligových klubů svolala Ligová fotbalová asociace, tedy sdružení profesionálních klubů, jež od léta řídí dvě nejvyšší tuzemské soutěže.

Faktickým iniciátorem jednání byl šéf slávistického představenstva Jaroslav Tvrdík, jenž přijel společně se Zdeňkem Zemkem, majitelem Slovácka. "Já bych rád znovu vyzval pana Berbra, aby opravdu kandidoval, pokud si věří na to, že by mohl vest český fotbal. V takovém případě jsem přesvědčen o tom, že profesionální fotbal proti němu postaví protikandidáta," prohlásil Tvrdík.

Podle něj existuje i varianta, že by nadcházející valná hromada byla nevolební a svolána by byla za tím účelem, aby prodloužila mandát současnému vedení, V takovém případě by fotbalovou asociaci na přechodnou dobu vedl první místopředseda Zdeněk Zlámal, což je podle slávistického šéfa důvěryhodná osoba.

"Nicméně můj názor je takový, že fotbal potřebuje ve svém vedení nové lidi. A nepomůže mu ani pan Berbr, ani lidé z jeho okolí, jako je třeba Miroslav Liba nebo Dagmar Damková," dodal.

Ještě před jednáním bylo jasné, že hledaným "Antiberbrem" nebude Tomáš Paclík, majitel fotbalové Plzně. "Žádného kandidáta v hlavě nemám, uvidíme, o kom se dnes bude mluvit," prohlásil muž, který sám v roce 2013 neúspěšně kandidoval do čela federace. "Tentokrát v žádném případě na předsedu kandidovat nebudu. Možná na jinou funkci ve výkonném výboru, ale do čela ne," zdůraznil před jednáním.

Své jméno na kandidátce následně odmítl i Dušan Svoboda, šéf Ligové fotbalové asociace a druhý muž Sparty. Ten na schůzku dorazil ve společnosti Adolfa Šádka, generálního ředitele Plzně a viceprezidenta asociace. "Teď nebudu nic komentovat. A jestli chci kandidovat sám? To můžu vyloučit," prohlásil Svoboda.

Duklu Praha zastupuje výkonný ředitel Michal Šrámek, majitel Petr Paukner se musel omluvit z rodinných důvodů. Majitel Jablonce Miroslav Pelta se do hotelu Marriott vypravit z pochopitelných důvodů nemohl, zastupuje ho Miroslav Platil, bývalý generální ředitel Slavie za éry Aleše Řebíčka.

To vlastník Brna Václav Bartoněk už je na místě, stejně tak jako šéf Mladé Boleslavi Josef Dufek a boss Příbrami Jaroslav Starka. "Určitě nejsem nadšený z toho, že je předseda ve vězení. Asi to musí být vážné, do vazby jen tak někoho nevezmou, já o tom něco vím," nechal se slyšet Starka.

Majiteli příbramského klubu by na rozdíl od řady jeho kolegů kandidatura dosavadního místopředsedy FAČR Romana Berbra nevadila. "Znám ho velmi dobře, je to pracovitý kluk. V každém případě je třeba, aby volební valná hromada proběhla v řádném termínu. Před panem Tvrdíkem smekám, sehnal do fotbalu spoustu peněz, ale jeho návrh úřednické vlády mi přijde divný," dodal.

Jako poslední dorazil se čtvrthodinovým zpožděním majitel Sparty Daniel Křetinský, který se nechtěl před začátkem jednání vyjadřovat.

 

Právě se děje

před 23 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy