Majitel klubu Brabec: Baroš i Jankulovski samozřejmě mají do Baníku dveře otevřené

Luděk Mádl Luděk Mádl
8. 3. 2016 6:07
Václav Brabec, nový majitel Baníku, ostravský fotbalový klub konsoliduje. Dluhy dostal pod kontrolu, nalezl smír se Žižkovem i s bývalým hráčem Lukešem, dveře rozhodně nezavírá před možným příchodem dalších legend klubu, zejména Milana Baroše a Marka Jankulovského.
Majitel Baníku Václav Brabec se netají tím, že Milan Baroš a Marek Jankulovski mají do klubu, kde své velké kariéry zahájili, dveře vždy otevřené
Majitel Baníku Václav Brabec se netají tím, že Milan Baroš a Marek Jankulovski mají do klubu, kde své velké kariéry zahájili, dveře vždy otevřené | Foto: ČTK

Ostrava - Baník vstává z mrtvých. Zásluhou Václava Brabce. Nový majitel klubu řeší staré problémy a hlavně dluhy, dívá se ovšem i do budoucnosti.

Padesátiletý podnikatel, vlastník řady (nejen) dopravních firem, řídí nyní klub prakticky osobně. O budoucím obsazení managementu nechce v dané chvíli příliš spekulovat, byť v zákulisí se hodně mluví o možném letním příchodu Dušana Vrťa, nyní sportovního šéfa Senice.

Fanoušci by v Baníku jistě rádi přivítali i Marka Jankulovského a Milana Baroše, nejslavnější odchovance, kteří v barvách AC Milán, resp. Liverpoolu, vyhráli i Ligu mistrů. Oba už po návratu z ciziny s klubem spolupracovali, oba však kvůli sporům s minulým vedením klubu, zosobněným Petrem Šafarčíkem, odešli.

Václav Brabec se netají tím, že u něj by případně měli dveře otevřené.

Po výhře nad Zlínem v sobě ještě mnozí fanoušci Baníku začali živit i záchranářské naděje. Nedělní domácí zápas s Duklou už ale body nepřinesl. Teď na pozici skýtající záchranu ztrácí Baník 13 bodů. Co si vy myslíte o možnosti případné záchrany, existuje ještě?

"Když jsem Baník v lednu kupoval, bral jsem to už v podstatě tak, že jde o druholigový klub, protože v tabulce měl jen čtyři body. Stanovili jsme si jako cíl vytvořit takové podmínky, aby se Baník po sestupu mohl případně rychle do ligy vrátit. Mnozí mě upozorňují na to, že boje ve druhé nejvyšší soutěži nemusí být žádná legrace... Každopádně i u mě platí, že dokud nějaká, byť teoretická, šance na setrvání v nejvyšší soutěži bude existovat, tak já v ní samozřejmě v koutku duše věřit budu. Nějaké body ještě uhrajeme."

Jak pokračuje proces ekonomické konsolidace Baníku?

"Co se týče dluhů, sporné tam zůstaly řádově nějaké stovky tisíc. Nicméně lze to naformulovat tak, že jsem všechny dluhy Baníku dostal pod svou kontrolu."

Hodně nervozity vznikalo kolem pohledávek Žižkova. Jakým způsobem se podařilo tuhle starost vyřešit?

"Ta věc se táhla snad pět let... Podstatné je, že jsme se Žižkovem podepsali dohodu o narovnání. Druhá strana se zavázala, že už nikdy nic spojeného s touto záležitostí nárokovat nebude. To je pro mě podstatné."

A co soudní tahanice, které předchozí majitelé vedli kvůli nespláceným sumám s Martinem Lukešem či Václavem Svěrkošem?

"V případě Lukeše jsem vůbec nepochopil, proč Baník ten spor vůči svému bývalému slavnému hráči vedl. Teď je to každopádně vyřešené. U Svěrkoše byl Baník vtažen jen jako třetí strana do jeho sporu s někdejším majitelem klubu panem Peterou."

Kolik svých peněz už jste do Baníku vložil?

"Řádově řekněme několik desítek milionů korun."

Navázali jste už kontakt s vedením města Ostravy? Jaké případné formy spolupráce se rýsují?

"Ano, komunikujeme spolu, jednáme, víc bych to zatím nekomentoval."

Předsedou představenstva Baníku se stal Jan Wolf, který je spojený i s karvinským klubem. Jak jste si rozdělili práci?

"Baník víceméně řídím já, jeho role je, řekněme, poradenská. Do managementu určitě časem další lidé přijdou, ale teď bych opravdu nechtěl být nijak konkrétní, ti lidé mají třeba své závazky ještě někde jinde, není proto vhodné, abych o tom nějak blíž mluvil veřejně."

Tak mluvme o jiných konkrétních jménech. Fanoušci hodně řeší, zda se v nějaké roli vrátí do klubu Milan Baroš a Marek Jankulovski.

"Řeknu to jednoduše: Co jsem tu já, tak platí, že dveře do Baníku mají samozřejmě otevřené. Budou-li mít zájem, pak budeme hledat, v čem by se případně takříkajíc našli."

Už padlo jméno Jana Wolfa z karvinského fotbalového klubu. I mezi odbornou veřejností probíhá řada spekulací o tom, že budete chtít Karvinou s Baníkem nějak propojovat, vyměňovat hráče, nebo dokonce soutěže...

"Nic z toho, co jste zmiňoval, vůbec nepřichází do úvahy. Můžete mi věřit, že o ničem takovém opravdu neuvažujeme."

Baník nyní ke svým prvoligovým zápasům nastupuje ve Vítkovicích. Co by se dělo v případě sestupu? Mohl by se jeho zápasový program vrátit na Bazaly?

"Zkouším se na to příslušných institucí ptát, ale odezvy na tu otázku dostávám zatím odevšad výhradně negativní. Nicméně - ve druhé lize přece ještě pořád nejsme, ne?!"

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 48 minutami

Lidé už požádali o příspěvek 5000 Kč asi pro 211 tisíc dětí

Lidé již zažádali o jednorázový příspěvek 5000 korun asi pro 211 tisíc dětí. Uvedl to v úterý ráno na Twitteru ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL). Celkem by mohlo podle ministerstva dostat příspěvek 1,1 milionu domácností zhruba na 1,6 milionu dětí. Z nich pro 240 tisíc dětí dostanou lidé dávku automaticky, protože na ně již pobírají dětské přídavky. Výdaje na mimořádný příspěvek dosáhnou asi 7,8 miliardy korun. Příspěvkem chce vláda zmírnit dopady zdražování na rodiny.

Dávka je určena na všechny děti s trvalým pobytem a bydlištěm v Česku, kterým nebylo letos k 1. srpnu ještě 18 let, nebo které se do konce tohoto roku teprve narodí. Získat ji mohou rodiny s loňským hrubým příjmem do milionu korun. Domácnosti s přídavky na děti příspěvek dostávají automaticky a ostatní o něj musí požádat buď on-line na webu ministerstva, nebo osobně přes tzv. Czech Pointy. Celkem bylo podle dnešních informací Jurečky podáno už přes 132 tisíc žádostí, z toho přes on-line aplikaci asi 117 tisíc a na Czech Pointech přes 15 tisíc.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů, Tchaj-pej to odsoudil

Čína uvalila sankce na sedm tchajwanských činitelů včetně diplomatické zástupkyně ve Spojených státech. Chce je tím potrestat za údajnou podporu nezávislosti Tchaj-wanu, uvedla agentura Reuters s odvoláním na čínská státní média. Tchajwanské ministerstvo zahraničí sankce odsoudilo a označilo je za zastrašování.

Sankce přicházejí poté, co na začátku srpna navštívila Tchaj-pej předsedkyně americké Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiová. Podle Číny, která považuje demokraticky spravovaný Tchaj-wan za nedílnou součást svého území, krok vyslal špatný signál tchajwanským politickým silám usilujícím o nezávislost ostrova. V neděli a v pondělí byla na Tchaj-wanu také delegace amerického Kongresu.

Mezi osobami, na něž čínský úřad pro záležitosti Tchaj-wanu uvalil sankce, je nově šéfka diplomatického zastoupení Tchaj-wanu ve Spojených státech Siao Mej-čchin, předseda tchajwanské Rady národní bezpečnosti či politici z vládnoucí Demokratické pokrokové strany (DPP). Podle Pekingu osoby na sankčním seznamu "úmyslně zvýšily napětí v Tchajwanském průlivu a lehkomyslně podkopaly stabilitu a mír v regionu".

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V pondělí přibylo v Česku 2881 případů covidu, pozitivní testy byly častější

V pondělí v Česku přibylo 2881 potvrzených případů koronaviru. Proti minulému týdnu je to mírný pokles. Méně se ale také testovalo, pozitivita byla u všech tří typů testů vyšší. Od víkendu se zvýšil počet hospitalizovaných, je jich téměř tisíc. Incidence se v posledních dnech mění jen minimálně, na 100 000 obyvatel připadá v uplynulém týdnu 116 nakažených. Vyplývá to z údajů ministerstva zdravotnictví.

V mezitýdenním srovnání epidemie v ČR zpomaluje od konce července. Výjimkou byla sobota, kdy se počet nově nakažených proti předchozímu týdnu zvýšil asi o 50.

Trvale se ale snižuje také zájem o testy. V pondělí jich laboratoře provedly asi 10 000, zhruba o tisíc méně než o týden dříve. U nejpočetnějších diagnostických testů, které podstupují lidé vykazující příznaky nemoci, se covid prokázal u více než 36,5 procenta vzorků. Je to nejvyšší pozitivita zhruba za dva týdny. Preventivní testy odhalily covid u necelých devíti procent testovaných a epidemiologické testy, které se dělají například kvůli kontaktu s nakaženým, měly pozitivitu 23 procent.

Zdroj: ČTK
Další zprávy