Macela: Mikel Spartě nepomohl úmyslně. Trest ale dostal

Miloslav Lubas
27. 4. 2011 8:33
Stanner může za emoce po Spartě draze zaplatit
Rozhodčí Mikel dostal trest za přehlédnutý zákrok na Lukáše Opielu (na archivním snímku uprostřed)
Rozhodčí Mikel dostal trest za přehlédnutý zákrok na Lukáše Opielu (na archivním snímku uprostřed) | Foto: fkmb.cz

Praha/Mladá Boleslav -  Horké chvíle čekají trenéra FK Mladá Boleslav Karla Stannera před disciplinární komisí ČMFS.

Obvinil totiž hlavního rozhodčího Petra Mikela, že v zápase 24. kola Gambrinus ligy mezi ´Bolkou´ a Spartou pískal úmyslně pro pražský tým.

Mikel dostal minulý týden za svůj špatný výkon dvouzápasový trest od komise rozhodčích. Její předseda Luděk Macela je ale přesvědčený, že Mikel chyboval neúmyslně.

Čtěte také:
´Bolka´ je za trenérem. Obvinil sudího, že byl neférový

"Trenér Stanner se unáhlil. Prohlíželi jsme si důkladně záznam z utkání a nenašli jsme nic, co by svědčilo o tom, že by Mikel řídil utkání tendenčně pro Spartu," řekl Aktuálně.cz Macela.

Pokud by disciplinárka posoudila Stannerův útok na Mikela jako znevažování jména fotbalu, hrozila by trenérovi pokuta až 500.000 korun, případně i zákaz výkonu funkce na jeden rok až patnáct let.

Mikel dostal trest kvůli přehlédnuté penaltě

Komise rozhodčích vystavila Mikelovi stop kvůli neodpískané penaltě proti Spartě. Mikelova píšťalka zůstala němá po faulu sparťana Sionka na domácího Opielu ve velkém vápně Sparty. "Sionko kopl protihráče zezadu do nohy," dodal Macela.

Sparťanský brankář Blažek. V Boleslavi fauloval, poté co byl faulován
Sparťanský brankář Blažek. V Boleslavi fauloval, poté co byl faulován | Foto: Jakub Šafránek

Disciplinárka si Stannera pozvala na čtvrtek, aby svůj svůj výpad proti Mikelovi vysvětlil. Vedení FK Mladá Boleslav se za svého trenéra postavilo. "Na disciplinárku s ním pojedou naši zástupci," uvedl mluvčí středočeského klubu Jiří Koros.

Mikel v médiích prohlásil, že Stanner mluvil v emocích. A popřel, že by Spartě vědomě pomáhal.

Stannerovi vadily především dva momenty z prvního poločasu. Mikel prý neodpískal dvě penalty za sebou. Stanner mu vyčítal i jiné verdikty a označil jeho rozhodování za neférové. A jednostranné ve prospěch Sparty.

Za stavu 0:0 strhl sparťanský brankář Blažek ve velkém vápně k zemi domácího Mendyho. A za okamžik sparťanský Sionko sklepnul v pokutovém území k zemi protihráče Opielu. Mikelova píšťalka se neozvala ani jednou.

Macela: V souboji s Blažkem fauloval první Mendy 

"V souboji Blažek - Mendy fauloval nejdříve mladoboleslavský hráč. Mikel ale nereagoval. Potom se dopustil nedovoleného zákroku Blažek. Rozhodčí svou předchozí chybu kompenzoval a nazapískal ani tentokrát," vysvětlil Macela.

Čtěte také:
Macela: Rozhodčí jsou pod tlakem klubů. Ne každý odolá

Mikel si trest od komise rozhodčích již ´odseděl´. Scházel v Ondrášovka Cupu a v 25. ligovém kole. "Delegaci jsme mu omezili pouze na dvě utkání, protože chybu, jež ovlivnila utkání, udělal poprvé," prohlásil Macela.

Mladá Boleslav se Spartou prohrála 1:2 a vzdálilo se jí třetí místo, jež znamená účast v předkole Evropské ligy. Sparta si naopak uchovala šanci na ligový titul.

Rozhodčí chybují hlavně v utkáních o titul

Jarní ligovou sezonu provází velké množství přehmatů sudích. Nejhorších omylů se dopustili ve střetnutích, v nichž se bojovalo o titul. Jaroslav Moudrý v utkání 19. kola Slovácko - Plzeň mávnul očividně neexistující ofsajd a Plzeň přišla o výhru.

Brankoví rozhodčí v české lize chybí. Podle Macely by ale více pomohlo video
Brankoví rozhodčí v české lize chybí. Podle Macely by ale více pomohlo video | Foto: Reuters
 

Moudrý za svou hrubku zaplatil vyřazením z listiny rozhodčích profesionálních soutěží.

Ve střetnutí 22. kola Jablonec - Sparta vyhráli domáci díky neprávem uznané brance Jablonce. Chybovali hlavní rozhodčí Roman Hrubeš a pomezní Emil Ubias. Dostali stop na pět zápasů a dva zápasy. 

V posledním kole přehlédl pomezní rozhodčí ofsajd před brankou Plzně do sítě Slavie a také penaltový faul plzeňského Rezka na protihráče.

Macela konstatoval, že k němu pronikají zákulisní informace o tom, jak se některé kluby snaží rozhodčí ovlivnit. "Ale žádné důkazy nemáme. Nejsme špioni, abychom je mohli získat," vysvětlil Macela.
 

 

Právě se děje

Další zprávy