Lukaku se na MS trápil, nakonec jako žolík smetl Ameriku

2. 7. 2014 8:05
Kmenový fotbalista Chelsea se na M probudil v pravý čas. V úterním osmifinále proti USA dostal šanci jako náhradník a v prodloužení gólem a asistencí pomohl Belgii k triumfu 2:1.
"Velký Rom změnil zápas," říkal i americký gólman. Lukaku dotáhl Belgii do čtvrtfinále. | Foto: Reuters

Salvador - Útočník Romelu Lukaku měl být na mistrovství světa jedním z tahounů belgické ofenzivy, ale ve skupinové fázi se vůbec neprosadil a vypadl ze základní sestavy. Kmenový fotbalista Chelsea se však probudil v pravý čas.

V úterním osmifinále proti Spojeným státům americkým dostal šanci jako náhradník a v prodloužení gólem a asistencí pomohl Belgii k triumfu 2:1.

Po základní hrací době (0:0) přišel na hřiště za devatenáctiletého útočníka Divocka Origiho, který ho v předchozí fázi šampionátu nečekaně zastínil. Lukaku nejprve v 93. minutě připravil úvodní trefu pro spoluhráče Kevina De Bruyneho, za dalších dvanáct minut zvýšil premiérovým gólem na MS.

Kouč byl přesvědčený, že Lukaku bude rozhodovat

"Média se snažila Romela sestřelit po prvním kole, ale já byl přesvědčený, že stále může být na tomto mistrovství světa tím, kdo bude rozhodovat," řekl po utkání v Salvadoru trenér Belgie Marc Wilmots.

Po minulé sezoně si od Lukaka stejně jako fanoušci hodně sliboval. Jednadvacetiletý útočník během hostování v Evertonu vstřelil patnáct ligových branek. Úvod brazilského turnaje mu však vůbec nevyšel.

"Uvědomil jsem si, že bych na sebe neměl vytvářet moc velký tlak a pouze udělat všechno pro to, abychom vyhráli," řekl Lukaku. "Jsem moc šťastný, že to tímto způsobem vyšlo," přidal odchovanec bruselského Anderlechtu.

Velký Rom změnil zápas

Až s jeho příchodem na hřiště dokázali belgičtí fotbalisté překonat bývalého Lukakuova spoluhráče z Evertonu Tima Howarda, jenž skvělými zákroky dlouho držel americké naděje. "Když se soupeř unavil, přepnuli jsme na vyšší rychlost. Vypadá to do budoucna dobře," podotkl Lukaku, jehož tým v sobotním čtvrtfinále vyzve Argentinu.

Přínos talentovaného střelce ocenil také Howard. "Nasadili velkého 'Roma' a on změnil zápas. Naběhl na nás, dal gól a připravil další šance spoluhráčům," prohlásil pětatřicetiletý gólman.