Luhový vítá výbuch Španělů. Brazilci mohou být další, tvrdí

Aleš Vávra Aleš Vávra
19. 6. 2014 13:00
Španělský konec je dobrá zpráva pro fotbal, míní Milan Luhový. Další favorité mohou obhájce titulu následovat.
Sergio Busquets neproměnil velkou šanci. Právě koncovka je podle Luhového velkým problémem Španělů.
Sergio Busquets neproměnil velkou šanci. Právě koncovka je podle Luhového velkým problémem Španělů. | Foto: Reuters

Praha - Brzký a ostudný konec Španělska na světovém šampionátu je dobrá zpráva pro fotbal. Alespoň si to myslí expert a bývalý reprezentant Milan Luhový.

"Španělé zaslouženě končí a pro fotbal je to opravdu dobře. Kdyby jejich fantastická éra v Brazílii neskončila, bylo by to nudné a nenormální. Tohle muselo přijít," řekl Luhový serveru Aktuálně.cz.

Del Bosqueho tým ověnčený titulem mistrů světa a dvěma evropskými trofejemi se po debaklu s Nizozemskem musel skonit i před statečnými borci z Chile (ohlasy Španělů na porážku čtěte ZDE). A po dvou zápasech je jasné, že na brazilském turnaji skončí už v základní skupině.

Potkali týmy, které byly vynikající

"Španělé se potkali se špatnou momentální formou, byl to jeden velký výbuch, nic víc, nic míň. Na druhou stranu se prostě setkali s týmy, které měli velkou kvalitu, byli bojovnější, techničtější a byli ochotni více se odevzdat pro dobrý výsledek týmu," pochválil Luhový Nizozemce a Chilany.

Španělský fotbal teď bude muset řešit, jak pozměnit zaběhnutou strategii a upravit herní styl, který se momentálně zdá být překonaný. Luhový ovšem míní, že podstata takzvaného tiki-taka fotbalu zůstává dobrým předpokladem pro konečný úspěch.

"Je to herní koncepce založená na udržení míče, vyžaduje vysokou úroveň techniky, umění přesné přihrávky a neustálé nabízení se. A to je všechno v pořádku," podotkl expert.

Španělé doplatili na mizernou koncovku

Problém je však podle Luhového především v efektivitě a agresivnější koncovce. "Oni si Španělé v obou zápasech vytvořili poměrně dost šancí, ale zakončení nebylo dobré. Oni teď musejí zlepšit hlavně tu efektivitu, aby všechno zbytečně netahali až k bráně," uvedl. "A také se musí naučit hrát na delší přihrávky. Když hrají krátké míče na menším prostoru, může je tam soupeř agresivním napadáním snadněji dorazit," dodal.

Chilané ve středu večer jasně demonstrovali, jaký způsob hry na španělský tým platí. "Chilané byli vynikající nejen fyzicky, ale také technicky. Šlo o to, že napadali a po zisku míče jej neodkopávali. Naopak ho dokázali udržet a donutili soupeře běhat za míčem, což Španělé vůbec neumí," poznamenal Luhový.

Mexiko či Kostarika mohou překvapit

Podle bývalého reprezentačního útočníka je možné, že s turnajem se po Španělsku budou předčasně loučit také další favorizované celky.

"Třeba Uruguay může jet domů už po skupině a to se týká i dalších. Němci sice půjdou daleko, ale nebyl bych překvapen, kdyby je vyřadil nějaký z týmů, které zatím nečekaně prokazují vysokou kvalitu. Mezi ně řadím Mexiko, Chile, Kolumbii nebo Kostariku."

Samostatnou kapitolou jsou zatím nepřesvědčivé výkony Brazílie. Domácí kanárci mají sice nakročeno do osmifinále, v něm ale mohou tvrdě narazit, protože jejich soupeřem bude někdo z dvojice Nizozemsko - Chile.

Brazílie hraje o deseti, Fred je lempl

"Nepřekvapilo mě, kdyby Brazilci skončili. Vidím u nich sice nasazení, ale je to celé rozhárané, každý hraje sám na sebe, nemá to řád a myšlenku," zhodnotil Scolariho výběr Luhový, jehož zaráží jeden konkrétní hráč v základní sestavě Brazílie. Je jím kritizovaný hrotový útočník Fred.

"Absolutně nechápu, proč takového člověka Scolari staví. Za tím snad musí být něco osobního. Fred se prezentuje jako flákač a lempl, neudělá ani krok, ztratí míč a ani se nehne. Kdyby nastoupil takový hráč za německý tým, okamžitě ho vyženou a média rozcupují," zamyslel se Luhový.

"Brazílie takhle kvůli protežování Freda nastupuje prakticky o deseti mužích. V tom vidím velký problém domácích, který může způsobit, že dopadnou stejně špatně jako Španělsko," uzavřel fotbalový expert.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy