Luhový: Když Křetínský opustí Spartu, český fotbal zkolabuje

Sport Sport
8. 12. 2014 12:11
Odchod majitele Daniela Křetínského z pražské Sparty by mohl znamenat kolaps celého klubového fotbalu v České republice. Tvrdí to fotbalový odborník Milan Luhový.
Dojde Křetínskému trpělivost? Jeho odchod by byl podle Luhového problém.
Dojde Křetínskému trpělivost? Jeho odchod by byl podle Luhového problém. | Foto: CPA Eduard Erben

Praha - Odchod majitele Daniela Křetínského z pražské Sparty by mohl znamenat kolaps celého klubového fotbalu v České republice. Tvrdí to fotbalový odborník Milan Luhový.

Podle někdejšího reprezentanta může podnikatel Letnou opustit po skončení letošní sezony, pokud se Sparta ani tentokrát neprobojuje do vysněné a finančně lukrativní Ligy mistrů.

"Třetí selhání o postup do Ligy mistrů může porazit ego samotného majitele Sparty, který se rozhodne vzdát boj o společenské uznání, že umí řídit fotbalový klub a dosahovat s ním skvělé výsledky," napsal expert ve sloupku na svých webových stránkách mluhovy.com. "Odchod majitele Sparty z klubu by znamenal kolaps celého klubového fotbalu," dodává Luhový.

Sparta prý má sílu postoupit do LM

Pražský klub v současném složení přitom podle nesmlouvavého kritika má šanci na mezinárodní úrovni uspět.

"Sparta se po několika letech hráčského a trenérského hledání stabilizovala a v současnosti herně a výsledkově dosahuje určitou kvalitu, která je dle mého názoru dostačující na postup do vysněné Ligy mistrů. Kolapsy proti Hackenu a Malmö o postup do finální části způsobují samotnému klubu finanční problém," poznamenal Luhový.

Na dlouholeté hospodaření pražského klubu bez zisku přitom v pátek upozornila i UEFA, která požádala Spartu o potřebné dokumenty (více čtěte zde).

Sparta zaznamenala v sezoně 2012/13 ztrátu 190 milionů korun, v předchozím období dokonce vykázala rekordní ztrátu téměř 240 milionů. Od příchodu majitele Daniela Křetínského v roce 2004 nezakončila sezonu v minusu jen jednou. V plusu byla pouze v prvním ročníku a její celková ztráta za všechna období překročila hranici jedné miliardy.

Prostředí odrazuje investory

"Věřím, že nikdo si nepřeje vidět Spartu ve stejné situaci, jako je Slavia Praha, která v minulosti unikla krachu a v současnosti pouze paběrkuje v českém fotbale. Nabízí se různým kupcům, ale žádný transparentní a solventní zájemce z českých velkopodnikatelů nemá o tuto akvizici zájem," varoval účastník MS ve fotbale v roce 1990.

Současné prostředí českého fotbalu přitom podle něj odrazuje potencionální investory.

"Vytváření korupčních kauz a jejich následné řešení do ztracena odpuzuje vstup majetných lidí do fotbalu. Dovolím si tvrdit, že za toto odpudivé prostředí jsou odpovědní všichni, kteří se podílejí na vytváření obrazu českého klubového fotbalu," podotkl Luhový.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Airbus reorganizuje výrobu, ve Francii závody spojí, v Německu naopak rozdělí

Evropský výrobce letadel Airbus ohlásil největší reorganizaci svých výrobních závodů ve Francii a Německu za více než deset let. Informovala o tom agentura Reuters, podle níž Airbus výrobu uskupí do tří celků. Ve Francii výrobu sloučí, v Německu rozdělí. O provozu ve Španělsku se vede debata.

Ve Francii výrobce letadel spojí výrobu aerostruktur do jednoho subjektu. Závody v Saint-Nazaire a Nantes, kde se montují trupy letounů, se tak sloučí s divizí Stelia s globální působností.

V Německu Airbus rozdělí divizi Premium Aerotec. Část z ní sloučí se závody ve městech Stade a Hamburk, z části vznikne samostatná divize, která se bude zabývat výrobou detailních součástek v omezeném množství.

"Posuzujeme různé vlastnické struktury s cílem najít to nejlepší řešení," uvedl mluvčí společnosti ohledně naposledy zmíněné divize. Ta produkuje jak jednoduché součástky za pár dolarů, tak i ty složitě obráběné, co stojí desítky tisíc dolarů. Spadat by pod ní měla i část továrny v Augsburgu a rumunský závod v Brašově.

Šéf podniku Guillaume Faury před dvěma měsíci označil výrobu aerostruktur, do nichž se řadí i trupy letadel, za hlavní předmět podnikání Airbusu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy