Luhový: Křetínský by se měl zamyslet, Sparta hrozně riskuje

Sport Sport
16. 7. 2015 14:18
Fotbalový expert rozebral šance českých týmů na výdělek z evropských pohárů.
Sparta jde do velkého rizika, míní Milan Luhový.
Sparta jde do velkého rizika, míní Milan Luhový. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Dobré šance na získání důležitých finančních prostředků z evropských pohárů dává fotbalový expert Milan Luhový dvěma českým klubům. Podle jeho názoru mají největší šanci v předkolech uspět Viktoria Plzeň a Jablonec.

Naopak pražská Sparta, s novými zahraničními posilami a jiným rozestavením, je pro bývalého reprezentanta velkou neznámou.

"Všechny zahraniční posily jsou jedna velká neznámá. Sparta jde cestou rizika, a to i vzhledem ke změně herního projevu. Naopak Plzeň posiluje v předstihu a sází především na prověřené hráče z domácí soutěže. Včasné plánování na posílení a obměnu týmu jí dává veškeré předpoklady k opakovanému úspěchu v lize i evropských soutěžích," napsal Luhový ve svém komentáři na webu mluhovy.com.

Jablonec může myslet na titul

Jablonec bude podle Luhového ještě silnější než v minulém ročníku. "Dobře posílil, zejména v útoku, kam přišli Wágner a Tecl. Myslím, že adepty na titul hodně potrápí. V případě, že zapracuje na stránce rychlé regenerace a kondiční připravenosti hráčů, tak jsem přesvědčen, že kvalifikace do Evropské ligy může být reálná a boj o titul také," upozornil účastník světového šampionátu v roce 1990.

Právě záležitost kondiční přípravy a rychlé regenerace po zápasech dává Luhový jako příklad znatelného rozdílu mezi Plzní a Spartou.

"Plzeň v tom má před ostatními kluby malinký náskok a zareagovala na stávající situaci většího zatížení hráčů kvalitnějším procesem rychlé regenerace. Naopak Sparta za celé období vlády Daniela Křetínského nevybudovala vlastní strukturu v oblasti regenerace, rehabilitace, lékařského zázemí, kondiční připravenosti, přístrojové vybavenosti a skutečných vyškolených profesionálů, která je součástí všech vyspělých fotbalových klubů," vysvětlil někdejší útočník.

Sparta místo do struktury investuje do hráčů

A u kritiky pražského klubu se Luhový zastavil. "Sparta Praha mohla mít dnes vybudované super moderní medicínské centrum, vybavené nejlepšími technologiemi a personálem, vzhledem k utraceným částkám za éry Křetínského. Místo investování do vlastní struktury se investovalo do hráčů. Zde by se měl majitel zamyslet, komu dopomohl k lacině vydělaným penězům a proč jeho klub tápe ve světě fotbalu," podotkl expert.

Luhový má obavy, že změna rozestavení nového trenéra Zdeňka Ščasného přinese do hry Sparty příliš velké riziko. Nový kouč chce hrát na tři obránce a se dvěma hrotovými útočníky.

Každá ztráta bude znamenat nebezpečí

"Protože zejména obrana Sparty neoplývá rychlostí a technickou vyspělostí, může být nový herní styl kontraproduktivní. Hra na tři obránce přináší velké nebezpečí, soupeři otvírá prostory po stranách. Zkušenější mužstva, která umí hrát na celou šířku hřiště a přenášet těžiště hry, můžou Spartě způsobit nemalé komplikace," napsal Luhový.

"Je pěkné slyšet, že sledovali hru Juventusu, kde se inspirovali hrou na tři obránce, ale je zapotřebí vidět i větší vyspělost turínských fotbalistů, a to po stránce technické a kondiční. Každá ztráta míče sparťanských záložníků bude znamenat jedno velké nebezpečí, kterým zahrozí soupeř po stranách, kam se po rychlém přesunu krajních hráčů přenese i těžiště hry," dodal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

Slib uspořit 80 miliard v rozpočtu trvá, uvedl Stanjura. Letos očekává inflaci přes osm procent

Ministerstvo financí v nové prognóze zhoršilo odhad růstu ekonomiky v letošním roce na 3,1 procenta z listopadových 4,1 procenta. Zároveň úřad čeká proti odhadům z listopadu vyšší průměrnou inflaci za celý letošní rok, a to 8,5 procenta. V listopadu resort počítal pro letošní rok s inflací 6,1 procenta. Prognózu ve čtvrtek zveřejnilo ministerstvo.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) zároveň informoval o tom, že na základě nové predikce může úřad v novém rozpočtu pro letošní rok počítat s vyššími příjmy o zhruba 60 miliard korun. "O tyto příjmy nebudeme snižovat náš slib uspořit v novém rozpočtu na výdajové straně až 80 miliard korun a využijeme je na dodatečné výdaje v letošním roce, jako jsou mimořádná valorizace penzí či zvýšení příspěvků na bydlení kvůli dražším energiím," uvedl Stanjura.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

RegioJet smí opět jezdit mezi Budějovicemi, Krumlovem a Pískem. Kraj se za zákaz omluvil

Žluté autobusy firmy RegioJet budou od 22. ledna znovu vozit cestující mezi městy v jižních Čechách bez omezení. Firma nesměla od poloviny prosince převážet lidi, kteří jedou z Českých Budějovic do Českého Krumlova nebo Písku. Jihočeský kraj to firmě zakázal, podmínil tím novou licenci. Kraj po kritice své rozhodnutí změnil, firma zažádala o novou licenci a získala ji. Ve čtvrtek to v tiskové zprávě sdělila manažerka dopravy firmy RegioJet Kristýna Slezáková.

S autobusy Student Agency jezdily na těchto trasách stovky lidí do práce nebo do školy. Zákaz kraje vyvolal řadu negativních reakcí a ten své stanovisko změnil. RegioJet hned požádal o vydání nové licence a od této soboty plně obnoví vnitrokrajskou přepravu cestujících na lince Praha - Písek - České Budějovice - Český Krumlov.

Podle kraje byl zákaz chybou firmy Jikord, která je jihočeským koordinátorem dopravy. Zaměstnanci Jikordu udělali špatné rozhodnutí, bez vědomí krajského úřadu, uvedl ve čtvrtek na Facebooku jihočeský hejtman Martin Kuba (ODS). 

Zdroj: ČTK
Další zprávy