Sparta vyzve CSKA, Plzeň pojede na Maltu, nebo do Izraele

17. 7. 2015 12:16
Plzeň ve třetím předkole LM vyzve lepšího z dvojice Hibernians - Maccabi Tel Aviv, Sparta narazí na CSKA Moskva.
Plzeňští si před lety v LM zahráli i proti Bayernu Mnichov, letošní pouť začnou proti Tel Avivu, nebo Hibernians. | Foto: Reuters

Nyon - Úřadující český šampion Viktoria Plzeň se o postup do závěrečného předkola Ligy mistrů utká s lepším týmem z dvojice Hibernians - Maccabi Tel Aviv, Sparta v nemistrovské části vyzve CSKA Moskva.

Rozhodl o tom páteční los v sídle UEFA v Nyonu.

První zápasy třetího předkola se hrají 28. a 29. července, odvety o týden později. Viktoria i Sparta budou své dvojzápasy začínat na hřišti soupeře.

Plzeň bude jasným favoritem

O protivníkovi Plzeňských sice definitivně rozhodne až odveta, která se hraje příští úterý v Tel Avivu (první zápas vyhráli Hibernians doma 2:1), ale oba týmy by měly být pro Viktorii hratelné.

S Malťany se sice ještě v pohárech neutkali, nicméně s fotbalovými trpaslíky Plzeňští doposud v Evropě nezaváhali. Proti Izraelcům si zahrála Viktoria v sezoně 2012-13 v Evropské lize, kdy dvakrát (4:0, 2:1) porazila Hapoel Tel Aviv.

Hibernians se stali na jaře šampiony už po jedenácté v historii, předchozí titul ovšem dobyli v roce 2009. To Maccabi vyhrálo izraelskou ligu dokonce jednadvacetkrát včetně posledních tří sezon. Oba celky přitom spoléhají především na vlastní hráče.

"Osobně očekávám, že izraelský mistr odvetu zvládne a naším soupeřem pro třetí předkolo bude Maccabi. Jedná se o soupeře, který měl mezi nenasazenými týmy této fáze nejvyšší koeficient, izraelské kluby navíc pravidelně v evropských pohárech postupují do skupinových fází. Nicméně toto neovlivníme, v přípravě se tak prozatím budeme věnovat stejnou měrou oběma týmům,“ uvedl na webu Plzně trenér Miroslav Koubek.

"Před losem jsem žádné preference neměl a velké emoce ve mně nevzbuzuje ani zpráva z Nyonu. My se netajíme tím, že skupinová fáze pohárů je pro nás jasným cílem a úspěch ve 3. předkole Ligy mistrů ho zaručuje. Připravíme se poctivě, až se nám postaví kdokoliv. A budeme chtít postoupit,“ dodal Daniel Kolář.

Sparta zase proti Dzagojevovi

To Sparta má o poznání silnějšího soupeře. CSKA Moskva je druhý tým minulé sezony ruské Premier League a se Spartou ve vzájemných zápasech ani jednou neprohrál. Domácí vzájemný duel v Evropské lize před pěti lety na stadionu Chimki vyhrálo CSKA 3:0, odveta na Letné skončila remízou 1:1. Oba týmy tehdy postoupily do jarní fáze.

Největší hvězdou týmu zůstává stejně jako před pěti lety Alan Dzagojev, útočník ruské reprezentace, Tomáš Necid od letošního léta už klubu nepatří. V brance figuruje zkušený Igor Akinfejev, zálohu tmelí někdejší hráč Manchesteru United Zoran Tošič a kromě Dzagojeva využívají Rusové v útoku hodně také nebezpečného nigerijského reprezentanta Ahmeda Musu.

"Z té pětice soupeřů by si člověk asi nevybral ani jeden tým, o kterém by mohl říct, že to bude snadné. To bylo jasné hned. Okamžitě se začínáme připravovat na CSKA, soupeře jsme si zpracovali dopředu, takže teď se zaměříme na tým z Moskvy. Los beru jako realitu,“ uvedl na webu Sparty Zdeněk Ščasný.

"Těžko předjímat, zda nás můžou podcenit. Určitě ví, co je Sparta za tým a nenechají nic náhodě. Najdou si o nás dostupné informace, přijedou nás sledovat. To je běžná věc. Často se potkáváme na soustředěních s ruskými týmy, takže ani pro nás to nebude nic neznámého. Jde o hodně, jde o Ligu mistrů. Nemyslím si, že by si mohli dovolit nás podcenit,“ dodal Marek Matějovský.

Před dvěma lety se s CSKA měřila také Plzeň v základní skupině Ligy mistrů. Venku sice prohrála 2:3, ale doma zvítězila 2:1.

Los 3. předkola fotbalové Ligy mistrů (28. a 29. července, odvety 4. a 5. srpna):

Mistrovská část:

Maccabi Tel Aviv/Hibernians (Malta) - Viktoria Plzeň, Lech Poznaň/FK Sarajevo - Basilej (Vaclík, Suchý), Partizan Bělehrad/Dila Gori (Gruz.) - Trenčín/Steaua Bukurešť, Salcburk - Malmö/Žalgiris Vilnius, Celtic Glasgow/Stjarnan (Isl.) - Karabach (Ázer.)/Rudar Pljevlja (Černá Hora), HJK Helsinky/Ventspils (Lot.) - Maribor/Astana, Dinamo Záhřeb/Fola Esch (Luc.) - Molde/Pjunik Jerevan, Midtjylland/Lincoln (Gibraltar) - APOEL Nikósie/Vardar Skopje, Videoton Székesfehérvár/The New Saints (Wales) - BATE Borisov/Dundalk (Ir.), Ludogorec Razgrad/Milsami Orhei (Mold.) - Skënderbeu Korcë (Alb.)/Crusaders (Sev.Ir.)

Nemistrovská část:

CSKA Moskva - Sparta Praha, Young Boys Bern (Lecjaks) - Monako, Panathinaikos Atény - Club Bruggy, Rapid Vídeň - Ajax Amsterodam (Černý), Fenerbahce Istanbul (M. Kadlec) - Šachtar Doněck.

před 3 hodinami

Atlético porazilo Villarreal a vede španělskou ligu o pět bodů

Fotbalisté Atlética Madrid ve španělské lize zvítězili na hřišti Villarrealu 2:0 a upevnili si první místo. Svěřenci trenéra Diega Simeoneho vedou neúplnou tabulku o pět bodů před Barcelonou a navíc mají jedno utkání k dobru.

Atlético se dostalo šťastně do vedení ve 25. minutě. Po rohu hlavičkoval Stefan Savič, domácí gólman Sergio Asenjo při zákroku trefil spoluhráče Alfonsa Pedrazu a od jeho zad se míč odrazil do branky. V 69. minutě přidal pojistku střídající Joao Félix přízemní střelou.

Madridský tým v La Lize vyhrál po dvou zápasech, sedmý Villarreal naopak protáhnul čekání na vítězství na sedm kol.

Aktualizováno před 4 hodinami

Inter vede italskou ligu o čtyři body, AC Milán vyhrál v Římě

Fotbalisté Interu Milán ve 24. kole italské ligy porazili doma FC Janov hladce 3:0 a vedou tabulku o čtyři body před městským rivalem AC. "Rossoneri" vyhráli na stadionu AS Řím 2:1 a v Serii A zabrali po dvou porážkách za sebou bez vstřeleného gólu.

Inter nakročil k pátému ligovému vítězství za sebou už ve 32. sekundě, kdy otevřel skóre Romelu Lukaku. Belgický útočník v 69. minutě připravil druhý gól pro Mattea Darmiana a chvíli nato Lukakuovu střelu dorazil hlavou střídající Alexis Sánchez. Janovský tým v italské lize prohrál po sedmi kolech a je třináctý.

AC Milán dal v úvodní desetiminutovce dva góly, ale ani jeden neplatil kvůli ofsajdu. Na druhé straně zase nebyla uznána trefa Henrika Mchitarjana. První regulérní branku tak vstřelil ve 43. minutě Franck Kessié z penalty. Římský tým dobře vstoupil do druhé půle a brzy srovnal Jordan Veretout přesnou střelou. Hostům ale rychle vrátil vedení v 58. minutě Ante Rebič po otočce a přesné střele. Domácí už podruhé neodpověděli a zůstali pátí.

Bergamo zvítězilo 2:0 na hřišti Sampdorie Janov, za kterou nastoupil v základní sestavě český reprezentační záložník Jakub Jankto. Atalanta se posunula na čtvrté místo neúplné tabulky.

Jankto měl v 10. minutě jednu z prvních šancí utkání, ale jeho střelu zpoza šestnáctky zlikvidoval brankář Marco Sportiello. Bergamo poslal do vedení krátce před pauzou Ruslan Malinovskij povedenou ranou do horního růžku. V 70. minutě přidal pojistku Robin Gosens. Hosté v Serii A zvítězili potřetí za sebou, desátá Sampdoria podruhé v řadě nebodovala a neskórovala.

před 4 hodinami

Syrská armáda zasáhla proti izraelským střelám nad Damaškem

Syrská protivzdušná obrana zasáhla proti izraelskému raketovému útoku mířícímu na jižní okraj Damašku. V neděli o tom informovala syrská televize a další média, na něž se odvolala agentura Reuters. Sýrie zatím neohlásila žádné oběti. Mluvčí izraelské armády odmítl informaci o útoku komentovat.

Syrská armáda tvrdí, že protivzdušná obrana většinu izraelských střel zlikvidovala dřív, než dopadly na cíl. "Naše protivzdušná obrana nad Damaškem zneškodnila nepřátelské rakety," oznámila syrská agentura SANA.

Izrael podniká v Sýrii útoky hlavně na íránské oddíly a jejich spojence z libanonského Hizballáhu. Jeho snahou je zabránit Íránu Hizballáh vyzbrojovat.