Pireus zaskočil Reds, Dortmund si v Rusku zastřílel

Aktualizováno 25. 2. 2014 22:35
Fotbalisté Olympiakosu Pireus v prvním zápase osmifinále Ligy mistrů zaskočili neškodný Manchester United a anglický tým s přehledem přehráli 2:0. Dortmund zvítězili v Petrohradu 4:2.
Hráči Olympiakosu Pireus se do sítě Manchesteru United trefili hned dvakrát. | Video: youtube.com

Praha - Fotbalisté Olympiakosu Pireus v prvním zápase osmifinále Ligy mistrů zaskočili neškodný Manchester United a slavný anglický tým s přehledem přehráli 2:0.

Hráči Borussie Dortmund svým druhým gólem hned v páté minutě fakticky rozhodli o osudu utkání na hřišti Zenitu Petrohrad. Domácí pak sice v druhém poločase hru vyrovnali, ale na víc než na úpravu skóre na 2:4 to nestačilo.

Pireus tlačil od prvních minut

Olympiakos od začátku potvrzoval skvělou formu z řecké ligy, kterou vede o dvacet bodů. V 8. minutě po povedeném sólu ještě Domínguez neuspěl, o půl hodiny později se už ale prosadil. Třetí brankou v soutěži oslavil nedávné narození třetího syna a United tak poprvé v probíhajícím ročníku LM prohráli první poločas.

Deset minut po přestávce inkasoval trápící se Manchester, kterému v Premier League jako obhájci patří až šestá příčka, podruhé. Joel Campbell, jenž v Olympiakosu hostuje z Arsenalu, poslal ranou z 20 metrů míč k tyči a přiblížil řecký celek k historicky druhé čtvrtfinálové účasti.

Naopak United po první prohře v ročníku LM hrozí, že prodlouží sérii nepovedených vystoupení v elitní soutěži. Od finálové účasti v roce 2011 totiž nedošli dál než do osmifinále. Vyřazení by navíc ještě zvýšilo tlak na trenéra Davida Moyese, který v létě nahradil úspěšného Alexe Fergusona.

Dortmund zasadil úder v prvních pěti minutách

Zenit nastoupil k prvnímu utkání po dvouměsíční přestávce a v úvodu zápasu měl po zimní pauze nejspíš ještě pořádně ztuhlé nohy.

Dortmund se totiž ujal ve 4. minutě vedení díky Henriku Mchitarjanovi a za 70 sekund už finalista minulého ročníku vedl po střele Marca Reuse o dva góly.

Podobně raketový vstup do zápasu viděla Liga mistrů naposledy před pěti lety, kdy se něco podobného povedlo Lutychu, který ale nakonec prohrál s Arsenalem 2:3. Na soupeřově hřišti to navíc v hlavní fázi milionářské soutěže dosud nikdo nedokázal.

Petrohrad po přestávce sice dvakrát snížil na rozdíl jediné branky po zásazích Olega Šatova a Hulka z penalty, na oba však dokázal odpovědět Robert Lewandowski. Zenit tak za čtyři týdny v odvetě čeká těžký úkol, pokud chce poprvé v historii klubu postoupit do čtvrtfinále.

Úvodní zápasy osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Zenit Petrohrad - Borussia Dortmund 2:4 (0:2)

Branky: 57. Šatov, 69. z pen. Hulk - 61. a 71. Lewandowski, 4. Mchitarjan, 5. Reus. Rozhodčí: Collum - Cryans, Conquer (všichni Skot.). ŽK: Aňukov, Fajzulin - Piszczek.

Petrohrad: Lodygin - Aňukov (84. Smolnikov), Neto, Lombaerts, Criscito - Witsel, Fajzulin (84. Keržakov) - Hulk, Šatov, Aršavin (15. Tymoščuk) - Rondón. Trenér: Spalletti.

Dortmund: Weidenfeller - Friedrich, Schmelzer, Papastathopulos, Piszczek - Kehl, Sahin - Grosskreutz (90.+1 Durm), Mchitarjan (70. Aubameyang), Reus (85. Hofmann) - Lewandowski. Trenér: Klopp.

Olympiakos Pireus - Manchester United 2:0 (1:0)

Branky: 38. Domínguez, 55. Campbell. Rozhodčí: Rocchi - Di Liberatore, Cariolato (všichni It.). ŽK: Evra, Ferdinand (oba Manchester). Diváci: 29.815.

Olympiakos: Roberto - Salino, Manolas, Marcano, Holebas - Maniatis, N'Dinga - Campbell (67. Fuster), Domínguez (76. Machado), Pérez (86. Valdez)- Olaitan. Trenér: Míchel.

Manchester United: De Gea - Smalling, Ferdinand, Vidič, Evra - Carrick - Young, Cleverley (61. Kagawa), Valencia (60. Welbeck)- Rooney, Van Persie. Trenér: Moyes.