Liverpool i AC si finále musely tvrdě vybojovat

SportPlus
23. 5. 2007 15:00
Praha - Cesty Liverpoolu a AC Milán do aténského finále byly plné dramat a zvratů. Pojďte si je nyní projít.
Poslední úpravy trofeje pro vítěze Ligy mistrů před tiskovou konferencí v Aténách, dějišti finále. | Foto: Reuters

Liverpool v čele céčka

Liverpool začal svou pouť Ligou mistrů v září v základní skupině C, kde se střetnul s Eindhovenem, Bordeaux a Galatasarayem.

Po opatrné bezbrankové remíze na hřišti Eindhovenu došlo na domácí přestřelku s Istanbulem, jež skončila vítězstvím "Reds" 3.2. Svůj střelecký apetit poprvé ukázal pozdější obávaný kanonýr letošního ročníku Peter Crouch, jenž přispěl dvěma góly.

O anglickém klubu se před začátkem soutěže hovořilo jako o jednom z favoritů na celkové vítězství. Když však na podzim figuroval v Premier League až na jedenáctém místě, tyto předpovědi lehce uvadaly.

Mužstvo však evropskou formu neztratilo, o čemž se během čtrnácti říjnových dnů přesvědčil tým Bordeaux.

Na bitvu proti svému bývalému klubu si  musel nechat zajít chuť záložník francouzského klubu Vladimír Šmicer. Kvůli zranění musel jen z tribuny sledovat, jak se o výhru jeho předchozího zaměstnavatele Liverpoolu postaral jediným gólem opět  hostující útočník Crouch.

Na konci října, ještě dvě kola před koncem základní části, byla postupová tajenka ve skupině C. Postup si Liverpool definitivně zajistil domácí jasnou záležitostí s Bordeaux. Dvěma trefami přispěl záložník Luis García ke konečnému skóre 3:0.

Vladimír Šmicer si kvůli pokračující rehabilitaci ze zranění nemohl vychutnat návrat na stadion, kde strávil šest let své kariéry.

Druhým postupujícím skupiny C se stal PSV Eindhoven. Koncem listopadu se tak v Liverpoolu odehrál duel dvou postupujících. Rozhodli ho pro sebe domácí v poměru 2:0.

Kuyt právě vstřelil vítěznou penaltu, spoluhráči začínají slavit athénské finále. | Foto: Reuters

V posledním zápase základní skupiny na začátku prosince přišla první porážka Angličanů, na hřišti posledního celku "céčka", Galatasaray Istanbul.

Osmifinálový souboj titánů

V osmifinále na sebe narazily dva velkokluby s atraktivním pojetím hry. Každého neutrálního fotbalového fanouška muselo bolet u srdce při pomyšlení, že již tak brzy musí z kola ven Liverpool, nebo FC Barcelona.

Tajemník Liverpoolu Bryce Morrison si tehdy věřil a nechal se slyšet, že dvojzápas s Barcelonou by se mohl stát odrazovým můstkem, z něhož by Liverpool mohl zopakovat vítězné tažení Ligou mistrů z toku 2005. Zatím se jeho slova naplňují.

První střetnutí koncem února skončilo pro Barcu šokem. Na Nou Campu vedla brzkým gólem Portugalce Deca, soupeř však dokázal obrátit skóre na konečných 1:2.

Ironií osudu bylo, že se o góly hostů postarali Craig Bellamy a John Arne Riise, hráči, kteří se předtím poprali na soustředění. Trenér Rafael Benítez si od médií vyslechl své, když se oba výtržníky, poškozující dobré jméno klubu i ligy, rozhodl  nasadit do základní sestavy.

V březnové odvetě na Anfield Road potřebovala Barcelona vstřelit aspoň dva góly. Svou účast v Lize mistrů však začala zachraňovat až  v 75. minutě, kdy se po čtyřech minutách svého pobytu na hřišti trefil Islanďan Gudjohnsen. Víc toho už nestihla, cesta za obhajobou trofeje pro ni skončila již v osmifinále.

Čtvrtfinálový konec anglického kata

Ve čtvrtfinále narazil Liverpool opět na PSV Eindhoven. Holandský tým  svého soupeře v základní skupině neporazil, navíc mu nedokázal vstřelit ani gól. Jenže  v osmifinále mu stouplo sebevědomí, když dokázal z cesty odstranit další ostrovní velkoklub - tragicky neproduktivní Arsenal.

Reds však už další šok nepřipustili a postup do semifinále si zajistili již začátkem dubna v Eindhovenu hladkou výhrou 3:0. Svěřenci Ronalda Koemnaa již rezignovali na obrat a snažili se soustředit na úspěch v domácí lize.

Jelikož za týden v odvetě zvítězili 1:0, PSV se proti nim loučilo se smutnou bilancí. Liverpoolu v tomto ročníku nedokázalo ve čtyřech zápasech vstřelit ani gól. Do semifinále tak proklouzly hned tři anglické týmy

Anglické semifinále Červených proti Modrým

Reds čekal semifinálový souboj s rivalem z Chelsea. Španělský trenér Benítez měl poměřit síly s odvěkým nepřítelem, Portugalcem Mourinhem, lodivodem londýnského klubu.

O postup do finále se strhla napínavá bitva skoupá na góly. V prvním utkání na Stamford Bridge se Liverpoolští téměř k ničemu nedostali, jedinou nebezpečnou střelu kapitána Gerrarda bravurně zlikvidoval Petr Čech.

Chelsea dokázala ze svého tlaku vytěžit pouze jedinou trefu Joe Colea. Toho později litovala. A nebyl by to temperamentní José Mourinho, kdyby si iracionálně nestěžoval na odepřenou penaltu, ačkoliv se o penaltovou situaci nejednalo.

Odveta měla přesně opačný průběh. Střelecky aktivní Liverpool toho Chelsea moc neumožnil, ze své smrště dokázal ovšem rovněž vytěžit jen jediný gól Daniela Aggera. Více šancí měl i v prodloužení, ale svoji dominanci musel potvrdit až v penaltách, v nichž uspěl v poměru 4:1.

Vítězný kapitán Steve Gerrad pak na tiskové konferenci děkoval trenérovi soupeřů José Mourinhovi, že je svými pohrdlivými výroky v tisku  správně nažhavil.

AC Milán zakončil skupinu H dvěma prohrami

AC Milán stejně jako jeho finálový soupeř vyhrál základní skupinu Ve vyrovnaném H však bylo z postupu pořádné drama. AC,  Lille a AEK Atény se zařadily za sebou s jednobodovými odstupy. Anderlecht soupeřům nestačil a skončil jasně poslední.

Hned na úvod vyprovodil doma AEK Atény vítězstvím 3:0. Následovala bezbranková remíza s Lille.

V říjnu došlo k souboji dvou českých fotbalistů. V Bruselu ho vyhrál Marek Jankulovski, jehož AC Milán zvítězil na hřišti Anderlechtu s Danielem Zítkou v brance 1:0 po přesné trefě Brazilce Kaká z pětadvaceti metrů.

V Miláně nasázeli Zítkovi domácí střelci čtyři branky a domácí s přehledem zvítězili 4:1.

Útočník AC Milán Filippo Inzaghi slaví gól do sítě Bayernu.
Útočník AC Milán Filippo Inzaghi slaví gól do sítě Bayernu. | Foto: Reuters

Tím však fotbalové hody slavného AC v základní skupině skončily a následovaly dvě porážky - v Aténách 1:0 a doma s Lille 0:2. Francouzský klub  tak nečekaně doprovodil  Milán do osmifinále. Více šancí se přitom dávalo Aténám, kterým v cestě stál podstatně jednodušší soupeř - poslední Anderlecht.

Osmifinále ve stylu AC

AC Milán postoupilo do čtvrtfinále svým typickým způsobem. Na hřišti Celticu ubránilo remízu 0:0 a doma rozhodli o výhře jediným gólem v prodloužení trefou Brazilce Kaká.

Marek Jankulovski se potkal s dalším českým kolegou, Jiřím Jarošíkem. Ten mohl v utkání sehrát rozhodující roli. Po jeho střele zasáhl míč v pokutovém území rukou Maldini, ale rozhodčí penaltu neodpískal.

Čtvrtfinále: Po komplikacích jasná záležitost

Svou cestu do semifinále začal AC Milán na San Siru proti Bayernu Mnichov  smolně, když ve třetí minutě nastaveného času přišel díky druhé trefě Van Buytena o těsné vedení 2:1, a do Mnichova tak vezl nepříliš výhodnou remízu 2:2 . Bayern si naopak vybudoval výhodnou pozici, aby favorizovaný italský klub přemohl.

Jenže v Allianz aréně padl hned v prvním poločase po brankách Seedorfa a Inzagiho. AC Milán postoupilo d semifinále díky výsledku 2:0.

Manchester se již viděl ve finále

V semifinále čekal AC Manchester United, jenž v té době oslňoval skvělou formou a hodně si věřil. Plánoval vyhrát již na San Siru. To se mu také podařilo, ač to tak ještě po devadesáti minutách nevypadalo. Jenže v první minutě nastavenéhočasu rozhodl svým druhým gólem Wayne Rooney o těsné výhře 3:2.

Fotbalista AC Milán Gilardino (vlevo) oslavuje se spoluhráči Claerencem Seedorfem a Kaká. | Foto: Reuters

Manchester si věřil ještě více, Ferguson dokonce hovořil o formě, která dává jeho svěřencům možnost vyhrát Ligu mistrů.

Jenže místo sladké radosti z finále zažil hořké zklamání. V prvním poločase ho zcela rozložily góly Kaká a Seedorfa, ve druhé půli je dorazil třetím gólem Gilardino.

AC Milán potvrdil, že se mu proti Manchesteru daří. Ve čtvrtém vzájemném souboji Ligy mistrů přes Angličany postoupil, ve všech čtyřech domácích utkáních s Manchesterem zvítězil a ani jednou neinkasoval.

Milan Jankulovski má šanci navázat na tehdejší úspěch Vladimíra Šmicra a Milana Baroše, jediných Čechů, kteří dosud ve finále Ligy mistrů nastoupili, a jediní, kteří prestižní soutěž vyhráli.