Místo lítého boje o čelo tabulky koncert Bayernu. Bavorský klub potupil Dortmund 5:0

6. 4. 2019 17:56
Robert Lewandowski se na tom podílel dvěma góly a jako první cizinec v historii bundesligy pokořil hranici 200 branek.
Fotbalisté Bayernu slaví jednoznačné vítězství nad Borussií
Fotbalisté Bayernu slaví jednoznačné vítězství nad Borussií | Foto: Reuters

Fotbalisté Bayernu Mnichov deklasovali v přímém souboji o první místo v německé lize Dortmund 5:0 a vystřídali ho v čele tabulky.

V úvodu šlágru kola sice trefil Dahoud tyč, od té doby ale Bayern utkání dominoval. V desáté minutě se proti svému bývalému klubu prosadil hlavou po rohovém kopu obránce Hummels. O sedm minut později se dočkal jubilejní branky Lewandowski, který využil obrovské chyby stopera Zagadoua. Polský kanonýr potřeboval na 200 bundesligových branek 284 zápasů, rychleji na tuto metu dosáhl pouze Gerd Müller (234 zápasů).

Bayern hrozil především ze vzduchu a v závěru prvního poločasu přidal další dvě branky. Po signálu ze standardní situace zvýšil ránou z dorážky Martínez a o chvíli později předvedl další přesnou hlavičku Gnabry.

V 89. minutě završil skóre Lewandowski a s 21 góly si upevnil vedení v tabulce střelců. Dortmund prohrál v Allianz Areně poslední čtyři zápasy s celkovým skóre 2:19. Bavorský velkoklub vrátil svému rivalovi podzimní porážku 2:3 z prvního vzájemného zápasu.

Lipsko otočilo utkání na hřišti Leverkusenu a výhrou 4:2 si upevnilo třetí místo. Hrdinou prvního poločasu byl devatenáctiletý domácí útočník Kai Havertz. Nejprve v 11. minutě poslal svůj tým do vedení z pokutového kopu a v 23. minutě odpověděl dvanáctým gólem v sezoně na Sabitzerovu vyrovnávací trefu z přímého kopu. Hosté ale po změně stran skóre otočili a prodloužili sérii neporazitelnosti na dvanáct soutěžních utkání. Postupně se trefili Werner, z penalty Forsberg a v závěru po skvělé individuální akci střídající Cunha.

Frankfurt vedl na hřišti Schalke od 13. minuty po gólu Rebiče, domácí ale o osm minut později srovnali po Serdarově dorážce. V nastaveném čase byl ale Serdar po druhé žluté kartě vyloučen a o chvíli později proměnil Jovič penaltu nařízenou za Caligiuriho ruku ve vápně. Byl to jeho 17. ligový gól v sezoně a patří mu druhé místo mezi kanonýry.

Hertha Berlín bez zraněného Vladimíra Daridy prohrála počtvrté za sebou, tentokrát 1:2 doma s Düsseldorfem. Záložník Ondřej Petrák nastoupil do hry v 88. minutě při remíze 1:1 svého Norimberku v záchranářském souboji ve Stuttgartu.

Wolfsburg porazil i díky dvěma brankám záložníka Steffena 3:1 Hannover a posunul se na šesté místo. Hannover ztrácí z poslední příčky sedm bodů na 16. místo zajišťující baráž o udržení. Do konce soutěže zbývá šest kol.

Německá fotbalová liga - 28. kolo: Hertha Berlín - Düsseldorf 1:2 (41. Grujič - 35. a 61. Raman), Leverkusen - Lipsko 2:4 (11. z pen. a 23. Havertz - 17. Sabitzer, 63. Werner, 71. Forsberg z pen., 84. Cunha), Schalke - Eintracht Frankfurt 1:2 (21. Serdar - 13. Rebič, 90.+9 Jovič z pen.), Stuttgart - Norimberk 1:1 (75. Kabak - 42. Pereira), Wolfsburg - Hannover 3:1 (32. a 71. Steffen, 78. Roussillon - 30. Weydandt), Bayern Mnichov - Dortmund 5:0 (17. a 89. Lewandowski, 10. Hummels, 41. Martínez, 43. Gnabry).

1. Bayern Mnichov 28 20 4 4 74:28 64
2. Dortmund 28 19 6 3 66:35 63
3. Lipsko 28 16 7 5 53:22 55
4. Eintracht Frankfurt 28 15 7 6 56:31 52
5. Mönchengladbach 27 14 5 8 46:34 47
6. Wolfsburg 28 13 6 9 47:42 45
7. Brémy 27 11 9 7 49:39 42
8. Leverkusen 28 13 3 12 50:48 42