Vlčí mák je horší než rasismus? Linekera rozčílila nízká pokuta pro Rusy

Marek Janoš Marek Janoš
10. 5. 2018 7:02
Bývalý vynikající fotbalový útočník a nyní komentátor BBC Gary Lineker zkritizoval organizaci FIFA. Naštvala ho nízká pokuta, kterou ruský svaz zaplatil za rasistické chování fanoušků.
Gary Lineker s připíchnutým vlčím mákem na klopě. Anglická reprezentace za stejný symbol musela zaplatit větší pokutu než Rusové za rasistické urážky
Gary Lineker s připíchnutým vlčím mákem na klopě. Anglická reprezentace za stejný symbol musela zaplatit větší pokutu než Rusové za rasistické urážky | Foto: ČTK

Curych - FIFA potrestala ruský fotbalový svaz pokutou 22 000 liber (asi 640 tisíc korun) za rasistické urážky z úst tamějších fanoušků. Ti během březnového přátelského utkání v Petrohradě hlasitě nadávali hráčům tmavé pleti ve francouzské reprezentaci.

Za terč si vybrali především francouzské hvězdy Pogbu, Dembelého nebo Kanteho. Hráči předních evropských klubů Manchesteru, Barcelony nebo Chelsea snášeli nadávky po většinu duelu mezi Ruskem a Francií.

Po utkání začala incident vyšetřovat jak FIFA, tak ruská strana. Chování ruských fanoušků odsoudila veřejně i francouzská ministryně pro sport Laura Flesselová. Trenér ruské reprezentace Stanislav Čerčesov na druhou stranu již dříve prohlásil, že proti rasismu v jeho současné míře není třeba bojovat.

Pokuta 22 tisíc liber pro ruský fotbalový svaz nicméně pobouřila bývalého špičkového anglického útočníka a současného komentátora BBC Garyho Linekera.

Rozohnil se na Twitteru: "22 tisíc! Anglie musela zaplatit 35 tisíc pokutu za to, že hráči měli připnutý vlčí mák. FIFA by si měla ujasnit priority," napsal.

Svým tweetem narážel na jiný trest, který mezinárodní fotbalová federace v minulosti udělila. Reprezentace týmů z britských ostrovů dostaly v roce 2016 pokutu za to, že při kvalifikačních utkáních na MS měli na dresech symboly vlčího máku jako připomínku válečných veteránů. 

FIFA to vnímala jako porušení pravidla o zákazu politických stanovisek během mezinárodních zápasů. Největší pokutu (35 tisíc liber) tehdy museli zaplatit Angličané, ale potrestáni byli i Skotové, Velšané a Irové.

FIFA později pravidla zmírnila. "Při připomenutí významné národní nebo mezinárodní události je třeba pečlivě zvážit citlivost tématu pro soupeře včetně jeho příznivců a široké veřejnosti," napsala v prohlášení.

Ve světle březnových událostí se FIFA obává rasistických projevů vůči hráčům tmavé pleti také na letošním mistrovství světa, které se bude v červnu a červenci konat v Rusku. Jakékoli nenávistné projevy prý bude tvrdě trestat. Jak ale naznačuje přístup k urážkám Francouzů, možná to nebude tak horké. 

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy