Limberský o obraně Čechů: Trenér má zamotanou hlavu

FOTO Brückner si radost z vítězství českého týmu neužil
Kouč Vrba postavil do základní sestavy všech sedm sparťanů z nominace a jeden z nich gólman Štěch, čerstvá posila Letenských, si odbyl premiéru v dospělé reprezentaci.
Plzeňský obránce David Limberský byl co do počtu odehraných utkání nejzkušenějším českým reprezentantem na hřišti, proto právě on premiérově dostal kapitánskou pásku.
Češi nastoupili za trvalého deště aktivně. Drželi míč, snažili se kombinovat, ale do gólových šancí se zpočátku dostávali jen těžce. Rakušané, kteří jsou na 40. místě žebříčku FIFA čtyři příčky za českým týmem, 25 minut Štěcha neohrozili, ale pak mohli zničehonic udeřit.
Rakušané neútočili tak často jako domácí, v ofenzivě ale byli velmi nebezpeční a ve 34. minutě se ujali vedení. Arnautovic si naběhl za obranu, obhodil Štěcha a Sabitzer dorazil míč do prázdné branky. Hostující útočník navázal na premiérový reprezentační gól z pátečního duelu s Islandem.
Adam Sušovský Adam Sušovský
4. 6. 2014 6:00
Ve třech přípravných zápasech inkasovali fotbalisté už šest branek. To pro obranu není dobrá vizitka a ví to i kapitán David Limberský. Kouč má z toho prý pěkně zamotanou hlavu.

Olomouc - Díky absenci zahraničních opor dostal tu čest nosit kapitánskou pásku on. David Limberský úlohu lídra fotbalové reprezentace splnil bravurně. Na svém levém kraji obrany nedělal chyby a s chutí podporoval útok. Jen k vítězství to nevedlo.

Češi poskládali tým s výjimkou útočníka Vydry pouze z hráčů z Gambrinus ligy a sezonu v Olomouci zakončili prohrou 1:2 v přátelském utkání s Rakouskem. Navzdory tomu, že byli většinu zápasu jasně lepší a bušili do obrany soupeře.

Kámenem úrazu se staly neproměněné šance a především pak další dva inkasované góly. Ve třech zápasech pod novým trenérem Vrbou Češi inkasovali už šestkrát. "To pro obranu není dobrá vizitka," uznal zamyšleně v Olomouci kapitán Limberský. Kvalifikace na EURO 2016 totiž startuje už v září.

Rakousku jste podlehli 1:2. Jak se dá vůbec takový zápas zhodnotit?
Těžce, protože jsme prohráli. V první půli jsme byli opatrní, nedostávali se do zakončení kromě krásného gólu Tomáše Hořavy. Ve druhé půli už jsme byli lepší, vytvořili si pár šancí, ale bohužel jsme inkasovali z nadvakrát odraženého balónu. Zatím nemáme to štěstí, ale na to se vymlouvat tady nebudu.

Už potřetí v řadě, a ne se zrovna silnými soupeři, jste dvakrát inkasovali (Česko - Norsko 2:2, Finsko - Česko 2:2, Česko - Rakousko 1:2). Co to znamená pro obranu?
Není to dobrá vizitka. Dva góly jsou hodně. Taky bychom měli už nějaký zápas zlomit tím, že zahrajeme na nulu vzadu.

Proti Rakousku jste si přitom vytvořili tlak i šance. Čím si vysvětlujete, že jste nedali více gólů?
Nevím, jestli to je štěstím, nebo naším neuměním. Nepadá nám to tam zatím a je to škoda. Kraje přečíslujeme, ale pak nepřichází zakončení ani góly.

Bylo na hře hodně znát, že chyběli hráči ze zahraničních lig?
To je asi otázka pro trenéra. Samozřejmě tady nějací kluci chyběli. Každá síla je znát.

Do startu kvalifikace vám zbývá už jen zářijové přípravné utkání s USA a pak už hned silné Holandsko. Co musíte zlepšit, abyste měli šanci?
Proměňovaní šancí, to je největší kámen úrazu. A taky defenzíva. Šest gólů ve třech zápasech je strašně moc, musíme více bránit jako tým.

Není to dáno tím, že trenér Vrba hodně zkouší a ve všech zápasech poskládal obranu jinak?
Není to jenom o té čtyřce kluků vzadu. Musíme bránit více jako tým. Jasně, že kdybychom hráli v ustálené formaci, asi bychom se líp sehráli. Ale trenér teď zkouší a hledá ideální složení. Myslím, že má zatím zamotanou hlavu.