Ligu čeká z pohledu změn nejradikálnější ročník, tvrdí šéf asociace Svoboda

ČTK ČTK
19. 7. 2018 20:18
Startující 26. ročník první fotbalové ligy bude historický z pohledu změn a novinek, které zavádí. Souhlasí s tím i předseda soutěže Dušan Svoboda.
Dušan Svoboda (vlevo)
Dušan Svoboda (vlevo) | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Svoboda věří, že ke zvýšené atraktivitě ligy přispějí i fotbalisté na hřišti a svými výkony potvrdí, že půjde o památnou sezonu.

Klíčovou změnou je úprava hracího systému a zavedení nadstavby a baráží, což přinese o 48 zápasů více. "Změna hracího modelu se neděje moc často. Zvláště ve fotbale, který je hodně konzervativním prostředím třeba ve srovnání s hokejem," řekl Svoboda na dnešní tiskové konferenci ke startu ligy.

"To je samo o sobě velkou změnou. A v kombinaci s tím, že máme nového titulárního partnera Fortunu, ještě rozšiřujeme projekt videorozhodčího, sami si obchodujeme svá práva, dochází k přesunu vysílání na placenou platformu a všechny zápasy budou v televizi, tak se dá říci, že je to nejradikálněji změněný ligový ročník od vzniku samostatné ligy," připustil Svoboda.

Kromě marketingu ho ale těší i to, že posun sleduje i po sportovní stránce. "Dalším zajímavým prvkem je poměrně masivní investice do kádrů ze strany Sparty i Slavie, nabobtnání rozpočtů, k tomu přímá účast Plzně v Lize mistrů, což jim také dává velké finanční možnosti," poukázal Svoboda.

"A není to jen o posilování, ale i o větší možnosti zajímavé hráče udržet. Viděli jsme to třeba na případu Michaela Krmenčíka," připomněl Svoboda, že Plzeň v zimě neprodala svého nejlepšího střelce, přestože za něj údajně měla nabídku ve výši 300 milionů korun. "Před třemi lety by za takové peníze hráč určitě odešel. Teď už se kluby dostávají do situací, že takovým nabídkám dokážou odolat a vsází na další budoucnost," těší šéfa ligy.

Kromě formátu doznává liga výrazné změny i ve své podobě, k čemuž přispěl nový titulární partner sázková kancelář Fortuna. Liga ponese název FORTUNA:LIGA a převlékne se do žlutočerných barev. Designu, kterému vládne černá dvojtečka, se přizpůsobila i nová televizní grafika.

Fortuna připravuje i zábavu pro fanoušky v podobě vlastní velké fanzony na stadionu, které vládne atraktivní střelnice podle anglického vzoru. V každém kole by měla být na jiném stadionu. Začít by měla na duelu Dukly s Bohemians ve 3. kole. A spustila také nový web Přihraj.cz, na kterém se budou moci fanoušci seznámit s projekty spojenými s ligou.

"Souhlasím, že to bude přelomová sezona. Je to vidět i na sázkách, když už nyní evidujeme sázky v řádech milionů," řekl generální ředitel Fortuny David Vaněk. "Favoritem bookmakerů na titul je Slavia, pak Sparta a třetí Plzeň. U sázkařů je to 50 procent na Spartu, 30 na Slavii a 10 na Plzeň a zbylých 10 procent je rozděleno mezi ostatní," dodal.

Liga bude také pokračovat v projektu videorozhodčího, který spustila loni v prosinci. Dosud bylo video většinou jen na jednom utkání kola, nyní bude na třech, vždy podle přenosů na O2TV Sport, jehož přenosový vůz rozhodčí využívají.

"Jsem rád, že pokračuje videorozhodčí a že hned od prvního kola to bude na třech zápasech. Je důležité pro image a prestiž naší ligy, že jsme u tohoto projektu od začátku," řekl Svoboda. Podle ředitele ligy Tomáše Bárty je na pozici videorozhodčího proškolena šestice sudích a 11 hlavních rozhodčích je proškoleno na komunikaci s videem.

Ačkoli se vedení ligy snažilo soutěž opět přiblížit západním vzorům, podle Svobody je stále na čem pracovat. "Zaznamenali jsme posun a věřím, že je to krok dopředu, ale práce nás pořád čeká ještě hodně. Ostatní soutěže také nestojí na místě. Musíme zkvalitnit infrastrukturu, zkvalitnit druhou ligu, která je sice třetí nejnavštěvovanější soutěží v Česku, ale je tam před námi hodně práce," dodal Svoboda.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy