Ligové kluby loni uhradily agentům 80 milionů. Proč skoro polovinu z toho platila Sparta?

Luděk Mádl Luděk Mádl
26. 4. 2016 17:30
Fotbalová asociace ČR v souladu s novými předpisy FIFA vůbec poprvé v historii zveřejnila konkrétní sumy, které hráčští agenti loni zinkasovali od českých klubů. V součtu šlo o 80 milionů korun.
Největší podíl na 36 milionech korun, jež loni Sparta vyplatila hráčským agentům, získal patrně Sport Invest v souvislosti s přestupem Pavla Kadeřábka do bundesligy
Největší podíl na 36 milionech korun, jež loni Sparta vyplatila hráčským agentům, získal patrně Sport Invest v souvislosti s přestupem Pavla Kadeřábka do bundesligy | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Na konta sportovních agentur, jež zastupují české fotbalisty, putovalo v roce 2015 od klubů Synot ligy celkem 80 milionů korun. Sumou lehce přesahující milion korun navíc do této statistiky přispěly i kluby startující o patro níž, tedy ve Fotbalové národní lize.

Jednoznačně nejvíc zatížila loni položka agentských provizí kasu pražské Sparty, která za tímto účelem vyplatila 9 376 500 korun a 989 490,87 eur. V přepočtu a součtu to činilo částku lehce přesahující 36 milionů korun.

Takové údaje spatřily v Česku světlo světa poprvé v historii. Publikovala je Fotbalová asociace ČR, protože ji k tomu zavazují nové mezinárodní předpisy., které právě činnost hráčských agentů, jimž by se teď předpisově mělo říkat "zprostředkovatelé", nově upravují.

Deník Aktuálně. cz na chystané inovace upozornil už v prosinci 2014, kdy přinesl rozhovor s Pavlem Paskou, prezidentem české Asociace fotbalových agentů. Celý si ho můžete přečíst ZDE.

Jedním z nových pravidel je povinné zveřejňování příjmů, které v daném kalendářním roce inkasovali agenti od klubů. Zprvu se zdálo, že se detailně dozvíme, kolik přesně inkasovaly jednotlivé agentury.

Jenže nakonec se prosadil jiný výklad. Takto jej v závěru roku 2014 popsal Pavel Paska: "Fotbalová asociace jednou ročně osloví tuzemské kluby, aby jí sdělily, kolik peněz vyplatily v rámci vzájemných obchodních vztahů tuzemským hráčským agentům. Všechny ty částky pak sečte a konečný součet zveřejní. Ale jenom to jedno číslo, tedy nikoli detailní jmenovitou informaci, kolik získala ta která agentura, to ne. A s touto formou nemám problém, alespoň všichni zjistí, jak velké oči ve svých představách o tom, kolik nám české kluby platí, vlastně mají."

To, co šéf české asociace agentů předeslal, se právě nyní stalo. Zde je kompletní přehled zmíněných plateb, tak jak ho publikovala na svém webu FAČR.

Největší část provizí šla za Kadeřábkův přestup

Je z něj jasně patrné, že Sparta se 36 miliony předstihla v tomto ohledu Mladou Boleslav (7,7), třetí největší náklady na agenty zaznamenali - možná poněkud překvapivě - v pražské Dukle (6,3). Další konkrétní údaje najdete zde v kompletním přehledu, který obsahuje také informaci o FNL.

Jak se přihodilo, že Sparta vyplatila právě v roce 2015 násobně vyšší částku než její tuzemská konkurence? "Do velikosti té sumy, jež byla prostřednictvím FAČR zveřejněna, se nám ve Spartě odrazil především přestup Pavla Kadeřábka do Hoffeheimu. Provize vyplacená za realizaci tohoto transferu je pro tu výslednou sumu poměrně zásadní," konstatuje Ondřej Kasík, ředitel komunikace Sparty.

Podle německých médií zaplatil bundesligový klub za českého reprezentanta 3,5 milionu eur (94,5 milionu korun). Jak vysoké bylo procento z transferní sumy, jež za realizaci transferu zinkasovala agentura Sport Invest vedená Viktorem Kolářem, není známo, jde o obchodní tajemství. Nicméně lze odtušit, že to byla právě tahle platba, která  z valné části vytvořila takovou disproporci mezi Spartou a "zbytkem světa".

Za co konkrétně vlastně agenti své provize od klubů inkasují? Nelze to paušalizovat, protože záleží v zásadě na textaci každé jednotlivé smlouvy a pravidlech, tak jak si je klub s agenty konkrétně nastaví

Kupříkladu ve Spartě bývá obvyklým standardem vyplacení provize agentovi ve chvíli, kdy se zrealizuje přestup sparťana do zahraničí. Kromě Kadeřábka zamířil v roce 2015 za hranice i Josef Hušbauer, byť šlo v Cagliari nakonec jen o hostování za milion eur. Nárok na provizi z této částky měl jeho agent Ondrej Chovanec.

Co se týče vnitrostátních přestupů, někdy u nich Sprarta nějakým tím procentem  z transferní částky agenty namotivuje, jindy nikoli, neexistuje tu žádný ustálený a jasně převažující model.

Je běžné, že agenti aktivují a následně inkasují své provize také v okamžiku, kdy dojde k dohodě o prodloužení kontraktu jejich klienta v příslušném klubu.

A když už se tu dnes detailněji věnujeme pražské Spartě, tak ta právě v roce 2015 prodlužovala a vylepšovala kontrakty Davidu Lafatovi, Bořku Dočkalovi či Lukáši Váchovi. První z nich patří do stáje Ondreje Chovance, druhý ke Sport Investu, třetímu pomáhá agent Jiří Müller.

Na aktuálním seznamu licencovaných zprostředkovatelů (agentů) najdeme 48 položek, v některých případech je však registrován agent jako fyzická osoba a zároveň drží licenci i jeho firma.

Web Eurofotbal přinesl nedávno podobné informace o provizích pro hráčské agenty, tak jak je ze zcela stejného důvodu jako v Česku, tedy kvůli novým nařízením FIFA, sečetli v Německu a Nizozemsku.

Z hlediska zejména německých zvyklostí je oněch 37 milionů vyplacených z kasy Sparty jen pověstnou kapkou v moři ve srovnání se 17 miliony eur (460  miliony korun!!!), co agentům v průběhu sledovaných 12 měsíců vyplatilo Schalke, A Bayern Mnichov se s částkou 16,7 milionů eur (450 milionů korun ocitl za Schalke v opravdu těsném závěsu.

Grafika: Tabulky, program, profily. Vše o Synot lize 2015/16

Synot liga 2015/2016

Podívejte se na program, výsledky i tabulky Synot ligy

 

Právě se děje

před 21 minutami

V nominaci Slovenska na MS je z NHL jen útočník Studenič

Hokejisté Slovenska mají v nominaci na mistrovství světa v Rize jediného hráče, který v této sezoně okusil NHL. Je jím dvaadvacetiletý útočník Marián Studenič, který se dočkal premiéry v dresu New Jersey. Sedm hráčů si získalo pozornost kanadského kouče Slováků Craiga Ramsayho při angažmá v české extralize.

Nominace hokejistů Slovenska na mistrovství světa v Rize (21. května - 6. června):

Brankáři: Július Hudáček (Spartak Moskva/KHL), Adam Húska (Hartford/AHL), Branislav Konrád (Olomouc/ČR),

obránci: Martin Bučko, Marek Ďaloga (oba Pardubice/ČR), Michal Ivan (Zvolen), Daniel Gachulinec (Detva), Šimon Nemec (Nitra), Martin Gernát (Třinec/ČR), Mário Grman (SaiPa Lappeenranta/Fin.), Adam Jánošík (Oskarshamn/Švéd.), Samuel Kňažko (TPS Turku/Fin.), Mislav Rosandič (Liberec/ČR),

útočníci: Peter Cehlárik, Marek Hrivík (oba Leksand/Švéd.), Kristián Pospíšil, Pavol Skalický (oba Lukko Rauma/Fin.), Martin Faško-Rudáš (Banská Bystrica), Adrián Holešinský (Nitra), Miloš Kelemen (Zvolen), Dávid Buc (Bratislava Capitals/ICEHL), Michal Krištof (Kärpät Oulu/Fin.), Róbert Lantoši (Providence/AHL), Adam Liška (Čerepovec/KHL), Miloš Roman (Třinec/ČR), Juraj Slafkovský (TPS Turku/Fin.), Marián Studenič (New Jersey/NHL), Matúš Sukeľ (Sparta Praha/ČR).

Další zprávy