Ligové duely Sparty zmizely z obrazovek. Třikrát bez přenosu

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 11. 2014 10:55
Poslední tři kola fotbalové Synot ligy se na podzim musela obejít bez televizního přenosu z utkání pražské Sparty
Proč se ligové duely Sparty vytratily z televizních obrazovek?
Proč se ligové duely Sparty vytratily z televizních obrazovek? | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kdyby se ve Španělsku nevysílal v televizi některý ze zápasů Realu Madrid, anebo v Německu jakýkoli duel Bayernu Mnichov, nejspíš by se blížil konec světa.

V Česku se poslední tři ligové víkendy na podzim obešly či ještě obejdou bez přímého televizního přenosu ze zápasu pražské Sparty. A nic se neděje.

Sparta se do programu třikrát nevešla, přestože v pátek vysílá Slovak Sport TV (a občas i Česká televize), v sobotu a v neděli pak pravidelně veřejnoprávní televize na kanálu ČT Sport.

"Mrzí nás to, prostě to tak pokaždé z nějakého důvodu vyšlo," říká Jiří Ponikelský, šéf ČT Sport.

Jak už je v českém fotbalovém prostředí zvykem, za vším se hledá spiknutí. Sparta potřebuje podporu při hlasování o samostatné lize, tak pouští do televize jiné kluby, míní jedni. Kde se nevysílá přenos, tam si rozhodčí víc dovolí, podotýkají druzí. A když Sparta není v televizi, stoupá sledovanost online streamů na webu, který provozuje vydavatelství, co nedávno koupil šéf Sparty Daniel Křetínský, završují konspirační kolečko třetí.

Sparta a Viktoria = jistota dvojnásobku

Podle Ponikelského se tady ale žádné takové hry neprovozují. "Prostě to tak vždycky z nějakého důvodu vyšlo. My bychom Spartu rádi vysílali. Když běží zápas letenského klubu nebo duel Plzně, je sledovanost oproti dalším utkáním zhruba dvojnásobná."

Přitom ve 14. kole se nevysílal ani duel Slovácko-Sparta, ani Jihlava-Plzeň. Oba mače měly výkop v neděli, kdy program ČT Sport vysílal finále Fed Cupu, a ten  dostal prioritu. V sobotu si dramaturgové z Kavčích hor vybrali duel Jablonec - Mladá Boleslav a výjimečně se vysílalo i v pondělí, ovšem při vší úctě méně atraktivní duel Bohemians-Brno.

"Jenže následoval reprezentační sraz a my jsme vyhověli požadavku, aby už v pondělí nemusely hrát ani Sparta, ani Plzeň, protože do národního mužstva dodávají řadu hráčů," říká Ponikelský. Sraz Vrbova A-týmu byl, pravda, až v úterý, nicméně v pondělí se scházela "21".

V právě uplynulém 15. kole se na ČT Sport vysílal v sobotu duel Ostrava-Jablonec a v neděli Plzeň-Bohemians. Sobotní mač Sparta - Č. Budějovice se obešel bez přenosu.

A v posledním podzimním, tedy 16. ligovém kole se v sobotu vysílá Bohemians-Slovácko, v neděli šlágr Jablonec-Plzeň.

Po Evropské lize vždy v neděli

"My hrajeme ve čtvrtek Evropskou ligu proti Neapoli. A po pohárových zápasech pak jako vždy hrajeme ligu v neděli, tentokrát v Jihlavě," říká mluvčí Sparty Ondřej Kasík.

Proč se nevysílala Sparta o předchozím víkendu? Nebo proč se duel Jablonec-Plzeň nemůže hrát už v sobotu, aby se v neděli do přenosu vešla Sparta? "Z nějakých důvodů se to takhle udělalo, ale já si teď z hlavy nevzpomenu, to už je dávno, co jsme to rozhodovali," říká Jiří Ponikelský, ředitel ČT Sport.

"Fanoušci každopádně Spartu v našem vysílání uvidí v Evropské lize, ve čtvrtek vysíláme zápas s Neapolí a v prosinci pak poslední utkání ve skupině, které Sparta sehraje v Bernu," dodává.

Spartu její absence v nabídce ligových přímých přenosů netrápí. "Nejsme z toho nervózní, v duelech evropských pohárů nás naši fanoušci uvidí, to je podstatné," říká mluvčí klubu Ondřej Kasík. Ani sponzory klubu prý netrápí, když se Sparta v závěru ligového podzimu v přenosech neobjevuje.

"Tuším před třemi lety se vysílalo dokonce 29 ligových zápasů Sparty, to už bylo možná až moc," podotýká Kasík. "Ale my nejsme subjekt, který by tyhle věci mohl primárně ovlivňovat."

Když byla ve hře komerční televize Nova, konkrétně její kanály Nova Sport či Fanda, nikdy si příležitost vysílat vysoce sledovanou Spartu či Plzeň ujít nenechaly, Česká televize patrně tolik netlačí na pilu.

Na webu deníku Sport, který patří Danielu Křetínskému, se každopádně návštěvnost streamů z duelů Sparty, jež televize nevysílá, zvyšuje oproti běžnému standardu dvoj- až trojnásobně.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Sanders v průzkumu dále sílí, Bidenovi přebírá černošské voliče

Americký senátor Bernie Sanders si v průzkumu upevnil vedení v boji o prezidentskou nominaci Demokratické strany. Svému rivalovi Joe Bidenovi navíc přebírá černošské voliče, kteří dosud bývalého viceprezidenta upřednostňovali. Vyplývá to z průzkumu veřejného mínění společnosti Ipsos, jehož výsledky dnes zveřejnila agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
před 5 hodinami

Producent Weinstein skončil po odsuzujícím verdiktu v nemocnici

Bývalému filmovému producentovi Harveymu Weinsteinovi se cestou od soudu do vězení přitížilo a musel být převezen do nemocnice. Stalo se tak poté, co jej porota v pondělí uznala vinným ze sexuálního napadení a z lehčí formy znásilnění, za což mu hrozí až 29letý trest vězení. Dnes o tom informovala agentura Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy