Ligo, raduj se, účty STES už exekutor odblokoval. Vše o drsné válce Kaprovy Bohemky s Peltovou FAČR

Luděk Mádl Luděk Mádl
25. 8. 2016 5:55
Ligové kluby o splátku ze STES nepřijdou, účty jsou odblokovány, suma, kterou po fotbale vymáhá exekutor, leží na deponovaném účtu. Vše vychází z dávné a zdá se, že nekonečné války fotbalové asociace s Karlem Kaprem a klubem FK Bohemians Praha. Zmapovali jsme ji do detailu.
Karel Kapr válčí s fotbalovou asociací od roku 2005. To se ještě titulovala jako Českomoravský fotbalový svaz
Karel Kapr válčí s fotbalovou asociací od roku 2005. To se ještě titulovala jako Českomoravský fotbalový svaz | Foto: ČTK

Praha Ligové kluby si mohou oddechnout, částečné obstavení účtů společnosti STES, k němuž došlo v souvislosti s exekučním příkazem, už je minulostí. Vymáhanou částku, která podle aktualizovaných informací přesahuje 9 milionů korun, poslal STES exekutorovi do úschovy. Exekuční příkazy, vydané 9. srpna, už jsou tedy staženy. STES je obchodní společností Fotbalové asociace ČR.

Nyní bude záležet na dalších soudních rozhodnutích, zda bude suma uložená u exekutora nakonec vyplacena společnosti MK holding, která ji uplatňuje jako svou pohledávku, či zda se vrátí do rozpočtu STES, který oprávněnost této pohledávky rozporuje.

Celý případ úzce souvisí s komplikovanými právními spory, jež Fotbalová asociace ČR dlouhodobě vede s klubem FK Bohemians Praha, za který vystupuje jeho dlouholetý, nyní už bývalý vlastník Karel Kapr. Pohledávku, již tato takzvaná "střížkovská Bohemka", uplatňovala po FAČR, přesněji po STES, převedla nedávno na zmíněnou firmu MK holding. A odtud se případ, o kterém deník Aktuálně.cz v předchozích dnech jako první informoval (více zde), dostal až k exekutorovi a následně k vydanému exekučnímu příkazu.

Pro vysvětlenou: STES je obchodní společností zřízenou Fotbalovou asociací ČR, obchoduje s centralizovanými televizními a marketingovými právy klubů první a druhé nejvyšší fotbalové soutěže. Jen za televizní práva inkasuje ročně od společnosti Pragosport kolem 120 milionů korun ročně, další prostředky v řádech jednotek či desítek milionů korun přicházejí od sponzorů. A STES tyto prostředky následně redistribuuje klubům.

Právě kluby tedy logicky nejvíc zajímalo, jestli kvůli exekučnímu řízení není ohrožena nejbližší splátka ze STES, byť by na jejich konta měla přijít až v listopadu. "K dnešnímu dni nejsou na účtech STES reálně blokovány žádné prostředky, a tím pádem není jakkoli zkomplikován samotný chod společnosti STES, tím spíše není nijak ohroženo ani plnění směrem k ligovým klubům," ujišťuje zainteresované Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR.

Jak ona sporná pohledávka vznikla? Proč vývoj věcí došel až k exekučnímu příkazu? Proč se Fotbalová asociace sváří s FK Bohemians Praha? Jaké další spory s ní vede a proč? Proč jsou sponzoři ligy překvapeni, že se objevil další problém spojený se slovem Bohemians, když předseda asociace Miroslav Pelta prezentoval, že "válku Bohemek" slavně vyřešil? To jsou otázky, na které se pokusíme postupně odpovědět.

Začalo to krachem tradiční Panenkovy Bohemky

Antonín Panenka, legenda Bohemians. Těch původních
Antonín Panenka, legenda Bohemians. Těch původních | Foto: Milan Kammermayer

Pro větší srozumitelnost případu bude nejsnazší začít na začátku všech sporů, v roce 2005, kdy se v konkurzu ocitl tradiční pražský prvoligový klub FC Bohemians Praha, za který v minulosti hrával třeba i Antonín Panenka.

Karel Kapr v té době řídil třetiligový klub FC Střížkov Praha 9. "Oslovil mě tehdy pan Michal Vejsada, akcionář Bohemky, která skončila v konkurzu. Řekl, že by přijal můj návrh, o kterém jsme se bavili už delší čas. S tím, že já bych zastřešoval sportovní část pod novým IČO Střížkova. A on by si řešil konkurz Bohemky," vypráví Karel Kapr.

Jeho klub se stal členem Tělovýchovné jednoty Bohemians, pronajal si od ní logo s klokanem, zaregistroval si název Bohemians Praha a jednal také o spolupráci s Daliborem Lacinou, tehdejším vlastníkem stadionu v Ďolíčku, který je pro fanoušky tradičním sídlem Bohemians.

Mezitím ovšem Českomoravský fotbalový svaz, který posléze změnil název na Fotbalovou asociaci ČR, přijal za svého člena subjekt AFK Vršovice, později přejmenovaný na Bohemians 1905. A přiřknul mu nástupnictví po zkrachovalé Bohemce.

Zato s Kaprovou, tedy střížkovskou Bohemkou, spolupracovat odmítal. "Ono se říká střížkovská Bohemka, ale já byl od pronájmu Ďolíčku vzdálen asi tři hodiny. S panem Lacinou jsme měli všechno domluvené, mělo se to podepisovat v Intercontinentalu, ale na poslední chvíli mi pan Lacina sdělil, že se mu ozvali ze svazu a postavili věc tak, že jestli pronajme stadion Kaprovi, seberou mu licenci hráčského agenta." vysvětluje Kapr, proč z dohody sešlo.

"Následně mi zástupci svazu pan Ivo Lubas a Petr Doležal na naší schůzce sdělili, že se náš klub nesmí jmenovat Bohemians. Já na to reagoval slovy, že k tomu nevidím důvod, když jsem si název registroval na ministerstvu vnitra – a oni že je to nezajímá a že když neustoupím, vyloučí náš klub ze soutěží. Což udělali. Pak jsem se naštval a začal jsem bojovat. Ani ne tak s klubem Bohemians 1905 jako proti fotbalovému svazu a jeho rozhodnutím," rekapituluje Karel Kapr, jak začala celá ta dlouhá "fotbalová válka o Bohemky".

Komplikovaná v tom, že v ní vystupovaly hned tři subjekty s tímto jménem:

1) zkrachovala původní Bohemka reprezentovaná Michalem Vejsadou,

2) klub Bohemians 1905, který se usídlil v Ďolíčku a získal podporu fanoušků původní Bohemky,

3) střížkovská Bohemka zosobněná Karlem Kaprem.

Hlavní spor o 51 milionů zatím leží u ledu

Ponechme stranou vzájemné spory všech tří Bohemek navzájem, v nichž většinou ta Kaprova vystupovala ve shodě s Vejsadovou, zosobněnou ovšem v reálu několika správci konkurzní podstaty, kteří se zde střídali a zaujímali k věci v průběhu času rozdílná stanoviska. Zde se hlavní spor vedl o to, zda je klub Bohemians 1905 regulérním účastníkem soutěží a zda peníze za prodej odchovance původní Bohemky Jana Morávka do Schalke náleží do konkurzní podstaty, nebo do pokladny Bohemians 1905.

Na to, aby byl případ války všech Bohemek popsán přesně, by bylo nejspíš zapotřebí mnohasetstránkové publikace. Soustřeďme se proto dnes raději výhradně na spory střížkovské Bohemky s fotbalovou asociací. A to ještě ve zhuštěné formě, protože i tady se vedlo či vede soudních sporů zhruba deset.

Ten nejpodstatnější, kde se bojuje o 51 milionů korun, zatím leží "u ledu". V souvislosti s ním se musíme vrátit do roku 2005, kdy fotbalová asociace realizovala svou hrozbu a klubu FK Bohemians Praha, který odmítal upustit od užívání tohoto názvu, vskutku zakázala účast v soutěžích.

Kaprovi právníci vzápětí požádali soud o vydání předběžného opatření a bylo jim vyhověno. Fotbalová asociace tak z rozhodnutí soudu opět musela střížkovskou Bohemku do soutěží zařadit. Nicméně klub argumentuje tím, že v mezidobí přišel o rozjednané sponzorské smlouvy, mj. s pivovarem Ferdinand. Tyto smlouvy vyřazením oddílu ze soutěží padly, argumentuje klub, a náhradu údajně vzniklé škody, zhruba 51 milionů, od té doby střížkovská Bohemka po fotbalové asociaci soudně vymáhá.

"Teď je to řízení přerušeno, čeká se, jak budou rozhodnuty některé naše spory s Bohemians 1905. A na základě toho se pak v téhle při o 51 milionů korun bude pokračovat," vysvětluje Monika Nezbedová, právní zástupkyně Karla Kapra, potažmo FK Bohemians Praha.

Druhý klíčový spor mezi tímto klubem a fotbalovou asociací vyhřezl v roce 2010. Právě z něj rezultuje pohledávka, která teď prostřednictvím exekučního příkazu nakrátko obstavila účty společnosti STES.

Takže co se tehdy stalo: Střížkovský klub vedený Karlem Kaprem byl účastníkem nejvyšší soutěže, stejně jako Bohemians 1905. Spory obou subjektů vygradovaly, když střížkovská Bohemka odmítla v Ďolíčku nastoupit ke vzájemnému utkání. "Reagovali jsme tím i na nesplněné sliby tehdejšího předsedy Ivana Haška, že už to všechno nějak vyřeší, jenže se pořád nic nedělo," zdůvodňuje Kapr svůj tehdejší razantní krok.

Následoval ještě jeden problém, to když Kapr oznámil, že se jeho hráče pokusili podplatit fotbalisté Sigmy Olomouc. Soud na konci projednávání celého případu nakonec konstatoval, že ke korupci patrně došlo, nelze ji však konkrétně spojit s žádnou konkrétní osobou.

Šestimilionová pokuta od disciplinárky se řeší už 6 let

Paralelně běželo v dané kauze i vyšetřování disciplinární komise fotbalové asociace. Ta konstatovala, že Kaprův klub neposkytuje dostatečnou součinnost, a sečetla tento příběh s kauzou nenastoupení k zápasu v Ďolíčku.

"Komise nikdy nespecifikovala, kolik, za co a proč nám jako trest tu šestimilionovou pokutu vyměřila. Hodili prostě na papír maximální částku, jakou podle řádů vyměřit mohli, nejvyšší v dějinách zdejšího fotbalu, pro náš klub samozřejmě naprosto likvidační," popisuje Kapr. Součástí trestu byl i odpočet 20 bodů z prvoligové tabulky.

A zmíněná šestimilionová pokuta, udělená v roce 2010, je právě tou částkou, kvůli níž byla na STES po několik zářijových dní uvalena exekuce. Jen za ty roky na úrocích narostla už na sumu přesahující 9 milionů, s poplatkem pro exekutora dokonce hranici 10 milionů korun. Jenže proč ji najednou někdo vymáhá po fotbalové asociaci, potažmo STES, když byla vyměřena fotbalovému klubu ze Střížkova?

Odpověď na to není jednoduchá, ale snad se nám ji podaří srozumitelně vysvětlit.

Šestimilionovou pokutu vymohla fotbalová asociace po FK Bohemians Praha tím způsobem, že klubu o tuto sumu zkrátila jeho podíl na audiovizuálních a marketingových právech ligy, přičemž oddílům tyto podíly distribuuje STES.

Tento postup klub napadl u soudu a uspěl. Soud rozhodl, že STES musí klubu FK Bohemians Praha šest milionů plus příslušenství, tedy úroky, vrátit. A právě tuhle pohledávku prodal klub společnosti MK holding, a ta ji zase vymáhá prostřednictvím exekutora. Protože ji STES, potažmo Fotbalová asociace ČR, neuznávají, rozhodovat bude soud.

"Společnost STES podala návrh na zastavení a odklad exekuce, neboť postoupení pohledávky na společnost MK holding je neplatné. Sama smlouva, ze které FK Bohemians, resp. MK holding s.r.o., nárokuje zaplacení částky, totiž postoupení vylučuje," říká Jan Pauly, právník fotbalové asociace. 

"To je jejich verze výkladu, my s ní nesouhlasíme, rozhodne soud," reaguje Marie Klinerová, advokátka zastupující MK holding. Jak už jsme zmínili v úvodu článku, sporné peníze byly složeny u exekutora, jakoby v úschově, a vyplaceny budou jednomu z účastníků sporu až podle dalšího výroku soudu.

Které rozhodnutí platí a které ne? To je, oč tu běží

Zároveň ovšem fotbalová asociace zdůrazňuje jinou spornou skutečnost. "Je nutné připomenout, že FAČR eviduje pohledávku za nezaplacení disciplinární pokuty v přibližně stejné výši," konstatoval nedávno Miroslav Pelta, předseda FAČR.

A tahle slova rozdurdila střížkovskou Bohemku jak rudá muleta býka na koridě. "Žádná taková oprávněná pohledávka, o níž pan Pelta hovoří, neexistuje. Vymáhání pohledávek souvisejících s udělením pokut v roce 2010 bylo ze strany orgánů fotbalové asociace jednoznačně zastaveno, navíc je ta věc a její projednání po více než 10 letech dávno promlčeno," argumentuje Monika Nezbedová, právní zástupkyně FK Bohemians Praha.

"Kdepak. Odvolání na jakákoliv historická rozhodnutí jsou irelevantní a poznámka o promlčení pak přinejmenším mylná," returnuje Jan Pauly, právník fotbalové asociace.

Jak můžou zastávat tak rozdílná stanoviska? Vraťme se do roku 2010. Proti disciplinárnímu trestu, zejména pak proti šestimilionové pokutě vyměřené klubu, dále třísettisícové pokutě vyměřené osobně Karku Kaprovi i proti bodovému odpočtu se střížkovská Bohemka v roce 2010 odvolala k Odvolací a revizní komisi fotbalové asociace.

Toto těleso, vedené tehdy Ondřejem Lněničkou, všechny tyto tresty zrušilo a na základě tohoto rozhodnutí pak disciplinární komise při Řídící komisi pro Čechy vymáhání pokut vůči střížkovské Bohemce zrušilo.

Jenže... Legitimita Lněničkovy komise ve chvíli jejího rozhodnutí v této věci byla zpochybněna a řádně zvolená komise, která ji následovala, to už pod vedením Markéty Haindlové, označila všechna rozhodnutí Lněničkovy quasi-komise za nulitní. A sama rozhodla, že odvolání FK Bohemians Praha v této věci nemůže projednávat, protože v danou chvíli nebyla ještě pokuta zaplacena.

To střížkovský klub úspěšně napadl u soudu. Na rozsudek z března 2014 zareagovala fotbalová asociace v létě 2015, kdy patrně zjistila, že tenhle příběh vlastně ještě běží. A opět nová odvolací komise rozhodla o tom, že se odvolání FK Bohemians Praha podané v roce 2010, a to proti vyměřené pokutě 6 milionů korun, zamítá. A právě z tohoto dokumentu pro změnu vyvozuje své "proti-nároky" Fotbalová asociace ČR.

Kapra k uzavření klokaního míru nepozvali

Tomu, kdo dočetl až sem, gratulujeme a odměníme ho blížícím se závěrem celé story. V listopadu 2013 učinila Fotbalová asociace ČR vedená Miroslavem Peltou narovnání s mezi kluby Bohemians 1905 a Vejsadovou původní Bohemkou v konkurzu. Jenže k ukončení válek Bohemians nedošlo. "Mně totiž k těm poloutajeným jednáním nikdo nepřizval," podotýká Karel Kapr."Kdybych věděl, že tam akcie původní Bohemky budou za takových podmínek k mání, koupil bych je sám. Zjevně ale došlo k upřednostnění jiných subjektů. Víc o Peltově řešení kauzy Bohemek, byť bez Kapra, najdete v přiloženém odkazu.

I tahle operace vztahy vyhrotila, protože Kapr kvůli celé operaci podal na Miroslava Peltu trestní oznámení, pro podezření z nehospodárného nakládání s prostředky FAČR. Policie ho po několika měsících odložila.

"Přistoupila na Peltovu argumentaci, že prostředky, které takto FAČR investovala, prý vygenerovaly násobně vyšší příjmy od sponzorů.  Mimochodem, já tu jeho výpověď obsaženou v usnesení policie četla. On v ní při podání vysvětlení na policii připustil, že se fotbalová asociace vůči FK Bohemians Praha a v kauze Bohemek dopustila mnoha pochybení. FAČR na tomto obchodu prodělala zhruba 10 milionů korun a akcie původní Bohemky obratem převedla s touto ztrátou na Bohemians 1905, a to ještě na splátky", dodává Monika Nezbedová, která po právní stránce zastupuje FK Bohemians Praha.

Všichni zainteresovaní se shodnou na jediné věci. A sice, že pokud celý spor bude pokračovat u soudů, bude nekonečný.

"Já osobně jsem se s panem Peltou domluvil na narovnání vztahů už třikrát, celkem třikrát jsme si na to podali ruku. A on potom nikdy nic nesplnil," říká Karel Kapr. "Poslední návrh na narovnání jsme v písemné podobě zaslali na FAČR letos, někdy na jaře, ani nám na něj neodpověděli."

Za FAČR reaguje Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR: "Asociace písemný návrh narovnání sice obdržela, avšak bez náznaku jakéhokoliv konkrétního návrhu řešení, který přitom na osobní schůzce zástupci FK Bohemians Praha slibovali. Namísto toho nám byla doručena velice konkrétní oznámení o postoupení pohledávky a ještě konkrétnější exekuční příkazy. Osobně cítím, že bude zapotřebí věc co nejdříve vyřešit u kulatého stolu tak, aby se zbytečně nezvyšovaly náklady obou stran na vleklý a zbytečný spor. Tuto schůzku proto předpokládám poté, kdy bude zastaveno exekuční řízení." Nezbedová za stranu FK Bohemians Praha nesouhlasí. "Náš návrh byl rozhodně zcela konkrétní."

Na Střížkově už jen mládežnické týmy Bohemians Praha

Fotbal na Střížkově každopádně mezitím skomírá. Klub FK Bohemians Praha zrušil týmy dospělých, už provozuje jen mládež a celek žen, ovšem nikoli prvoligový jako v minulosti. Karel Kapr podle svých slov akcie klubu prodal, sám v něm nadále působí v dozorčí radě.

Pokud by někdy FK Bohemians Praha na asociaci vysoudil například 51 milionů (těch za zrušení smlouvy s pivovarem Ferdinand), zinkasovalo by je občanské sdružení, které je také vlastníkem pozemků, na nichž FK Bohemians Praha sportovní činnost provozuje. Kapr zmiňuje plány přetvořit areál do podoby, ve které by kombinoval možnosti sportovně-byznysového centra.

 

Právě se děje

Další zprávy