Liga si oddechla, exekuce vůči STES zastavena. Právní bitva o původně Kaprovu pohledávku ale nekončí

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 11. 2016 6:00
Právníci, kteří zastupují STES, obchodní společnost fotbalové asociace, dosáhli dílčího úspěchu. Soud zastavil exekuční řízení, jež bylo proti STES vedeno.
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná | Foto: Milan Kammermayer

Praha Exekuční řízení vedené proti společnosti STES bylo soudem zastaveno. Zatím ovšem nepravomocně. Protistrana, jíž je společnost MK holding, vymáhající pohledávku kolem 8 milionů korun, se proti verdiktu odvolala. Až do pravomocného rozhodnutí zůstává sporná suma deponována v úschově exekutora.

Oč jde? Letos v srpnu znepokojila profesionální fotbalové kluby zpráva, že byl na společnost STES vydán exekuční příkaz.

STES je dceřinou obchodní firmou Fotbalové asociace ČR, předsedou představenstva STES je ostatně také šéf FAČR Miroslav Pelta. Právě prostřednictvím společnosti STES jsou prodávána televizní a marketingová práva profesionálních soutěží a jejích účastníků. A právě z účtů STES pak ligové kluby dostávají průběžně své podíly na těchto obchodech.

Právě tyto účty STES však byly bezprostředně po vydání zmíněného exekučního příkazu nakrátko zcela zablokovány. Exekutor vymáhal částku, jejíž základní část 6 144 000 korun už úroky a další poplatky navýšily podle všeho někam k 8 milionům korun.

Následně došlo k dohodě zainteresovaných stran, že se účty STES odblokují, přičemž sporná suma byla deponována v úschově na účtu exekutora. S tím, že se s jejím proplacením či navrácením počká na soudní vyřešení celého problému.

V celé právní bitvě nyní zaznamenala svůj výrazný dílčí úspěch strana fotbalové asociace, potažmo STES. "Z rozhodnutí soudu bylo exekuční řízení zastaveno," říká Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR.

"Ano, ale v zákonné lhůtě jsme se proti tomu odvolali," reaguje Marie Klinerová, která zastupuje MK holding. Čeká se tedy na pravomocný soudní verdikt, který by měl zaznít patrně v řádu měsíců.

Stopy míří na Střížkov

Jak pohledávka vznikla? Zmíněnou sumu 6 144 000 korun vysoudil letos v květnu na společnosti STES podnikatel Karel Kapr, přesněji řečeno klub FK Bohemians Praha ze Střížkova, který Kapr léta vedl.

Jde o pokutu, již v roce 2010 klubu vyměřila disciplinární komise fotbalové asociace. Detaily a další historii sporů mezi střížkovskou Bohemkou a fotbalovou asociací najdete v přiloženém odkazu. Tuto pokutu vymohly fotbalové orgány z klubu tak, že mu ji škrtly z příspěvků, jež měl klub inkasovat ze STES. Soud tento postup neshledal relevantním a určil, že částka (i s úroky) má být klubu navrácena.

Tím vznikla pohledávka, o níž je tu řeč. Zmíněnou pohledávku totiž Karel Kapr letos prodal společnosti MK holding a ta ji začala vymáhat. Když ji STES odmítal proplatit, došlo až na služby exekutora.

Právní obrana FAČR, potažmo STES, stojí podle informací Aktuálně.cz na dvou pilířích. Za prvé právníci poukazují na údajné ujednání, že pohledávky klubů vůči STES nelze bez souhlasu této společnosti převádět na třetí subjekty. Za druhé u soudu zaznělo, že k převodu pohledávky na MK holding mělo dojít o něco dříve, než soudní rozhodnutí o oprávněnosti této Kaprovy pohledávky nabylo právní moci.

Společnost MK holding každopádně vnímá svou pohledávku jako oprávněnou a nadále se jí soudní cestou v odvolacím řízení domáhá.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 7 hodinami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spojené síly pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 7 hodinami

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 7 hodinami

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy