Liga si oddechla, exekuce vůči STES zastavena. Právní bitva o původně Kaprovu pohledávku ale nekončí

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 11. 2016 6:00
Právníci, kteří zastupují STES, obchodní společnost fotbalové asociace, dosáhli dílčího úspěchu. Soud zastavil exekuční řízení, jež bylo proti STES vedeno.
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná | Foto: Milan Kammermayer

Praha Exekuční řízení vedené proti společnosti STES bylo soudem zastaveno. Zatím ovšem nepravomocně. Protistrana, jíž je společnost MK holding, vymáhající pohledávku kolem 8 milionů korun, se proti verdiktu odvolala. Až do pravomocného rozhodnutí zůstává sporná suma deponována v úschově exekutora.

Oč jde? Letos v srpnu znepokojila profesionální fotbalové kluby zpráva, že byl na společnost STES vydán exekuční příkaz.

STES je dceřinou obchodní firmou Fotbalové asociace ČR, předsedou představenstva STES je ostatně také šéf FAČR Miroslav Pelta. Právě prostřednictvím společnosti STES jsou prodávána televizní a marketingová práva profesionálních soutěží a jejích účastníků. A právě z účtů STES pak ligové kluby dostávají průběžně své podíly na těchto obchodech.

Právě tyto účty STES však byly bezprostředně po vydání zmíněného exekučního příkazu nakrátko zcela zablokovány. Exekutor vymáhal částku, jejíž základní část 6 144 000 korun už úroky a další poplatky navýšily podle všeho někam k 8 milionům korun.

Následně došlo k dohodě zainteresovaných stran, že se účty STES odblokují, přičemž sporná suma byla deponována v úschově na účtu exekutora. S tím, že se s jejím proplacením či navrácením počká na soudní vyřešení celého problému.

V celé právní bitvě nyní zaznamenala svůj výrazný dílčí úspěch strana fotbalové asociace, potažmo STES. "Z rozhodnutí soudu bylo exekuční řízení zastaveno," říká Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR.

"Ano, ale v zákonné lhůtě jsme se proti tomu odvolali," reaguje Marie Klinerová, která zastupuje MK holding. Čeká se tedy na pravomocný soudní verdikt, který by měl zaznít patrně v řádu měsíců.

Stopy míří na Střížkov

Jak pohledávka vznikla? Zmíněnou sumu 6 144 000 korun vysoudil letos v květnu na společnosti STES podnikatel Karel Kapr, přesněji řečeno klub FK Bohemians Praha ze Střížkova, který Kapr léta vedl.

Jde o pokutu, již v roce 2010 klubu vyměřila disciplinární komise fotbalové asociace. Detaily a další historii sporů mezi střížkovskou Bohemkou a fotbalovou asociací najdete v přiloženém odkazu. Tuto pokutu vymohly fotbalové orgány z klubu tak, že mu ji škrtly z příspěvků, jež měl klub inkasovat ze STES. Soud tento postup neshledal relevantním a určil, že částka (i s úroky) má být klubu navrácena.

Tím vznikla pohledávka, o níž je tu řeč. Zmíněnou pohledávku totiž Karel Kapr letos prodal společnosti MK holding a ta ji začala vymáhat. Když ji STES odmítal proplatit, došlo až na služby exekutora.

Právní obrana FAČR, potažmo STES, stojí podle informací Aktuálně.cz na dvou pilířích. Za prvé právníci poukazují na údajné ujednání, že pohledávky klubů vůči STES nelze bez souhlasu této společnosti převádět na třetí subjekty. Za druhé u soudu zaznělo, že k převodu pohledávky na MK holding mělo dojít o něco dříve, než soudní rozhodnutí o oprávněnosti této Kaprovy pohledávky nabylo právní moci.

Společnost MK holding každopádně vnímá svou pohledávku jako oprávněnou a nadále se jí soudní cestou v odvolacím řízení domáhá.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Šlégr je dál koučem Litvínova, jeho rezignaci vedení nepřijalo

Jiří Šlégr zůstává koučem hokejistů Litvínova. Olympijský vítěz z Nagana, který je zároveň šéfem klubu, dnes nabídl rezignaci na trenérskou funkci, ale představenstvo ji nepřijalo. Realizačnímu týmu doporučilo provést změny v kádru.

Litvínovu se nedaří od začátku extraligy a dosud vyhrál jen tři zápasy. Po dvanácti kolech má pouze jedenáct bodů a je předposlední.

Po nedělní porážce 3:4 s Olomoucí, která byla pro klub třetím nezdarem za sebou, vedení Litvínova oznámilo, že jedná o změně na postu hlavního trenéra. Mezi kandidáty na nového kouče byl podle Šlégrova vyjádření v médiích i litvínovský odchovanec Vladimír Růžička, bývalý kouč národního mužstva a Šlégrův spoluhráč ze zlatého naganského týmu.

Nakonec zůstává na střídačce Šlégr. Bývalý vynikající obránce převzal tým v závěru minulé sezony místo odvolaného Milana Razýma.

před 2 hodinami

Prováděcí zákon k brexitové dohodě prošel první zkouškou, poslanci ale odmítli projednávací plán

Britští poslanci posunuli prováděcí zákon k brexitové dohodě do další fáze legislativního procesu. Návrh prošel první zkouškou v dolní komoře britského parlamentu, když jej po druhém čtení podpořilo 329 zákonodárců, zatímco proti bylo jen 299. Britská média úvodní vítězství vlády očekávala. Poslanci ale později odmítli plán projednávání prováděcího zákona k brexitové dohodě. Vadí jim, že jim vláda na schvalování zákona vyhradila jen tři dny.

Zdroj: ČTK
Další zprávy