Liga si oddechla, exekuce vůči STES zastavena. Právní bitva o původně Kaprovu pohledávku ale nekončí

Luděk Mádl Luděk Mádl
18. 11. 2016 6:00
Právníci, kteří zastupují STES, obchodní společnost fotbalové asociace, dosáhli dílčího úspěchu. Soud zastavil exekuční řízení, jež bylo proti STES vedeno.
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná
Miroslav Pelta, předseda představenstva STES a zároveň šéf fotbalové asociace, má důvod k úsměvu. Přinejmenším v první fázi byla právní obrana proti vymahačům sporné pohledávky úspěšná | Foto: Milan Kammermayer

Praha Exekuční řízení vedené proti společnosti STES bylo soudem zastaveno. Zatím ovšem nepravomocně. Protistrana, jíž je společnost MK holding, vymáhající pohledávku kolem 8 milionů korun, se proti verdiktu odvolala. Až do pravomocného rozhodnutí zůstává sporná suma deponována v úschově exekutora.

Oč jde? Letos v srpnu znepokojila profesionální fotbalové kluby zpráva, že byl na společnost STES vydán exekuční příkaz.

STES je dceřinou obchodní firmou Fotbalové asociace ČR, předsedou představenstva STES je ostatně také šéf FAČR Miroslav Pelta. Právě prostřednictvím společnosti STES jsou prodávána televizní a marketingová práva profesionálních soutěží a jejích účastníků. A právě z účtů STES pak ligové kluby dostávají průběžně své podíly na těchto obchodech.

Právě tyto účty STES však byly bezprostředně po vydání zmíněného exekučního příkazu nakrátko zcela zablokovány. Exekutor vymáhal částku, jejíž základní část 6 144 000 korun už úroky a další poplatky navýšily podle všeho někam k 8 milionům korun.

Následně došlo k dohodě zainteresovaných stran, že se účty STES odblokují, přičemž sporná suma byla deponována v úschově na účtu exekutora. S tím, že se s jejím proplacením či navrácením počká na soudní vyřešení celého problému.

V celé právní bitvě nyní zaznamenala svůj výrazný dílčí úspěch strana fotbalové asociace, potažmo STES. "Z rozhodnutí soudu bylo exekuční řízení zastaveno," říká Jan Pauly, šéf legislativně-právního oddělení FAČR.

"Ano, ale v zákonné lhůtě jsme se proti tomu odvolali," reaguje Marie Klinerová, která zastupuje MK holding. Čeká se tedy na pravomocný soudní verdikt, který by měl zaznít patrně v řádu měsíců.

Stopy míří na Střížkov

Jak pohledávka vznikla? Zmíněnou sumu 6 144 000 korun vysoudil letos v květnu na společnosti STES podnikatel Karel Kapr, přesněji řečeno klub FK Bohemians Praha ze Střížkova, který Kapr léta vedl.

Jde o pokutu, již v roce 2010 klubu vyměřila disciplinární komise fotbalové asociace. Detaily a další historii sporů mezi střížkovskou Bohemkou a fotbalovou asociací najdete v přiloženém odkazu. Tuto pokutu vymohly fotbalové orgány z klubu tak, že mu ji škrtly z příspěvků, jež měl klub inkasovat ze STES. Soud tento postup neshledal relevantním a určil, že částka (i s úroky) má být klubu navrácena.

Tím vznikla pohledávka, o níž je tu řeč. Zmíněnou pohledávku totiž Karel Kapr letos prodal společnosti MK holding a ta ji začala vymáhat. Když ji STES odmítal proplatit, došlo až na služby exekutora.

Právní obrana FAČR, potažmo STES, stojí podle informací Aktuálně.cz na dvou pilířích. Za prvé právníci poukazují na údajné ujednání, že pohledávky klubů vůči STES nelze bez souhlasu této společnosti převádět na třetí subjekty. Za druhé u soudu zaznělo, že k převodu pohledávky na MK holding mělo dojít o něco dříve, než soudní rozhodnutí o oprávněnosti této Kaprovy pohledávky nabylo právní moci.

Společnost MK holding každopádně vnímá svou pohledávku jako oprávněnou a nadále se jí soudní cestou v odvolacím řízení domáhá.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

"V Austrálii máme taky problémy." Desetitisíce Australanů protestovaly proti rasismu

Desítky tisíc lidí dnes přišly v australských městech vyjádřit podporu protestům, které se ve Spojených státech konají už více než týden v souvislosti s úmrtím černocha George Floyda při brutálním policejním zásahu. Agentura Reuters píše, že manifestace v Sydney se mohla uskutečnit poté, co soud zrušil zákaz shromažďování, jež platí kvůli pandemii nemoci covid-19.

Odvolací soud Nového Jižního Walesu, v němž Sydney leží, zákaz manifestace zrušil pouhých 12 minut před jejím plánovaným začátkem. Znamená to, že jejím účastníkům nehrozí zatčení. Policie ale vyzývá lidi, aby mezi sebou dodržovali rozestupy.

V Brisbane přišlo proti rasismu protestovat více než 10.000 lidí a nejen tam, ale i v Sydney upozorňovali na diskriminaci Austrálců. Domorodí obyvatelé se na australské populaci podílejí 2,4 procenty, nicméně tvoří více než čtvrtinu odsouzených v australských věznicích, uvedla na svých internetových stránkách americká televize CNN. Mezi lety 1980 a 2011 v policejní vazbě zemřelo 449 Austrálců, což odpovídá 24 procentům všech těchto případů úmrtí.

"Protesty tady jsou inspirovány tím, co se děje ve Spojených státech," řekl CNN australský novinář Angus Watson. "Tady v Austrálii ale také máme problémy," dodal.

Zdroj: ČTK
Další zprávy