Maďaři uštědřili Angličanům historickou porážku. Na jejich půdě vyhráli 4:0

14. 6. 2022 22:46
Fotbalisté Maďarska i podruhé porazili v Lize národů Anglii a po senzačním vítězství 4:0 na stadionu Wolverhamptonu se posunuli do čela skupiny A3. Dvěma góly se blýskl záložník Roland Sallai. Angličané prohráli domácí zápas o čtyři branky bez vstřeleného gólu poprvé v historii.
Maďaři slaví vítězství nad Anglií v Lize národů
Maďaři slaví vítězství nad Anglií v Lize národů | Foto: Reuters

Dosud vedoucí Itálie ve 4. kole prohrála rovněž vysoko 2:5 v Německu a propadla se na třetí místo za dnešního soupeře. Ve skupině A4 si upevnilo vedení Nizozemsko, které přestřílelo 3:2 Wales. Druhá Belgie si poradila 1:0 s Polskem.

Maďaři před deseti dny porazili Anglii poprvé od roku 1962 a nyní stejný kousek zopakovali dokonce na soupeřově hřišti. Sallai otevřel skóre po čtvrthodině pohotovým zakončením po standardní situaci.

Pětadvacetiletý záložník Freiburgu přidal druhou trefu v 70. minutě a po 69 letech napodobil výkon legend Ference Puskáse a Nándora Hidegkutiho, kteří jako poslední maďarští hráči zaznamenali dva góly na anglické půdě.

V 80. minutě přidal další gól prudkou ranou Zsolt Nagy a senzační výsledek stvrdil v závěru Gazdag. "Zvolili jsme dnes trochu omlazenou sestavu, a když se začal zápas vyvíjet v náš neprospěch, bylo to znát. Odpovědnost beru plně na sebe, nenašel jsem správný balanc mezi novými a zkušenými hráči. Ukázalo se, že jsme dnes nebyli dost silní," řekl anglický trenér Gareth Southgate.

Domácí se na žádnou odpověď nezmohli, závěr navíc dohrávali bez vyloučeného Stonese. Anglie prohrála doma čtyřbrankovým rozdílem poprvé od duelu se Skotskem v roce 1928 (1:5).

"Jsme samozřejmě zklamaní, ale není důvod k panice. Je to naše první vysoká porážka za hodně dlouhou dobu. Musíme zvednout hlavy a pokračovat v přípravě na mistrovství světa. Ne každý zápas vyjde podle našich představ," řekl anglický kapitán Harry Kane.

Německo ve všech třech předchozích utkáních Ligy národů remizovalo 1:1, v Mönchengladbachu ale nedalo úřadujícím mistrům Evropy šanci a na Maďarsko ztrácí bod. Domácí vedli už po úvodním dějství po Kimmichově gólu a Gündoganově penaltě. Mezi 51. a 69. minutou přidali další tři trefy, na Müllera navázal dvougólový Werner.

Italové v závěru zkorigovali stav zásluhou Bastoniho a premiérové branky osmnáctiletého útočníka Gnonta. "Azzurri" inkasovali pětkrát v jednom utkání poprvé od roku 1957 a duelu s Jugoslávií (1:6).

Infarktový závěr byl k vidění v Rotterdamu v zápase Nizozemsko - Wales. Domácí "Oranje" si brzy vypracovali dvougólový náskok, záhy ale snížil Johnson a v druhé minutě nastavení srovnal z penalty Bale. Krátce po rozehrávce ze středového kruhu se ale ještě dostal míč k Depayovi a ten ve skluzu přece jen udržel Nizozemsku tříbodový náskok ve skupině před druhou Belgií.

Fotbalová Liga národů - 4. kolo:

Skupina A3:

Anglie - Maďarsko 0:4 (0:1)

Branky: 16. a 70. Sallai, 80. Z. Nagy, 89. Gazdag.

Německo - Itálie 5:2 (2:0)

Branky: 68. a 69. Werner, 10. Kimmich, 45.+4 Gündogan z pen., 51. Müller - 78. Gnonto, 90.+4 Bastoni.

1. Maďarsko 4 2 1 1 7:3 7
2. Německo 4 1 3 0 8:5 6
3. Itálie 4 1 2 1 5:7 5
4. Anglie 4 0 2 2 1:6 2

Skupina A4:

Nizozemsko - Wales 3:2 (2:1)

Branky: 17. Lang, 23. Gakpo, 90.+3 Depay - 26. Johnson, 90.+2 Bale z pen.

Arménie - Skotsko 1:4 (1:2)

Branky: 6. Bičachčjan - 14. a 45.+1 Armstrong, 50. McGinn, 54. Adams. ČK: 44. A. Hovhanisjan, 90.+1 K. Hovhanisjan (oba Arm.).

Ukrajina - Irsko 1:1 (0:1)

Branky: 47. Dovbyk - 32. Collins.

1. Ukrajina 3 2 1 0 5:1 7
2. Skotsko 3 2 0 1 6:4 6
3. Irsko 4 1 1 2 4:3 4
4. Arménie 4 1 0 3 2:9 3