Anglie otočila duel s Belgií, Haaland pomohl Norsku hattrickem

Aktualizováno 11. 10. 2020 23:14
Fotbalisté Francie remizovali v dnešním šlágru Ligy národů s Portugalskem 0:0. Anglie zdolala Belgii 2:1 a je první ve skupině A2. Skotsko se udrželo v čele "české" skupiny B2 výhrou 1:0 nad Slovenskem. Erling Haaland pomohl třemi góly k vysokému vítězství Norska 4:0 nad Rumunskem.
Anglický fotbalista Mason Mount právě vstřelil gól Belgii.
Anglický fotbalista Mason Mount právě vstřelil gól Belgii. | Foto: Reuters

Poslední mistři světa Francouzi i úřadující evropští šampioni Portugalci byli v úvodních dvou duelech stoprocentní, ve vzájemném utkání ale branka nepadla. Oba celky tak mají ve skupině A3 sedm bodů. Třetí Chorvatsko, které porazilo 2:1 Švédsko, ztrácí čtyři body.

Portugalci odehráli další bezbrankové utkání v rozmezí pěti dnů, naposledy remizovali ve středu v přípravě se Španělskem. "Les Bleus" nenavázali na vysokou výhrou 7:1 nad Ukrajinou a přišli o pětizápasovou vítěznou šňůru.

Belgii poslal do vedení v 16. minutě z pokutového kopu Romelu Lukaku. Albion inkasoval po šesti utkáních, naposledy mu vstřelil gól přesně před rokem Zdeněk Ondrášek při vítězství české reprezentace 2:1.

Před pauzou ale proměnil penaltu i na druhé straně Marcus Rashford a v 65. minutě dokonal obrat tečovanou střelou Mason Mount. "Rudí ďáblové" tak prohráli po 13 mezistátních zápasech a po téměř dvou letech. Anglie se výhrou dostala na první místo skupiny o bod před svého dnešního soupeře.

Skotsko prodloužilo sérii bez porážky už na sedm utkání, jedinou trefu obstaral zblízka v 54. minutě osamocený Lyndon Dykes. O první místo si ostrovní celek zahraje ve středu s českou reprezentací, která ztrácí bod.

Kanonýr Dortmundu Haaland se stal šestým hráčem, který v Lize národů zaznamenal hattrick. Dvakrát těžil z precizních asistencí Martina Ödegaarda a třígólové představení završil čtvrthodinu před koncem ránou zpoza vápna. Čtvrtý gól Norů přidala čerstvá posila bundesligového Lipska Alexander Sörloth. Seveřané jsou se šesti body na prvním místě skupiny B1.

Nizozemci neskórovali ani ve druhém utkání pod vedením nového kouče Franka de Boera, který nahradil Ronalda Koemana, jenž zamířil do Barcelony. Po porážce 0:1 v přípravě s Mexikem tentokrát remizovali 0:0 s Bosnou a Hercegovinou. Ve vyrovnané skupině A1 skončil nerozhodným výsledkem 0:0 i další zápas Polsko - Itálie. "Squadra azzura" tak zůstala o bod na prvním místě.

Kazachstán s českým trenérem Michalem Bílkem remizoval doma 0:0 s Albánií. Hosté soupeře přestříleli a v úvodu utkání trefili brankovou konstrukci, přesto třetí výhru nad Kazachstánem v řadě nepřidali. V druhém zápase skupiny C4 remizovala Litva 2:2 s Běloruskem, a tak mají všechny čtyři celky na kontě po čtyřech bodech.

Anglie - Belgie 2:1 (1:1)

Branky: 39. Rashford z pen., 65. Mount - 16. Lukaku z pen.

Island - Dánsko 0:3 (0:1)

Branky: 45. vlastní Sigurjonsson, 46. Eriksen, 61. Skov.

1. Anglie 3 2 1 0 3:1 7
2. Belgie 3 2 0 1 8:3 6
3. Dánsko 3 1 1 1 3:2 4
4. Island 3 0 0 3 1:9 0

Skupina A3:

Chorvatsko - Švédsko 2:1 (1:0)

Branky: 32. Vlašič, 84. Kramarič - 66. Berg.

Norsko - Rumunsko 4:0 (2:0)

Branky: 13., 64. a 74. Haaland, 39. Sörloth.

Arménie - Gruzie 2:2 (1:0)

Branky: 6. Bajramjan, 88. Mchitarjan - 46. Kačarava, 74. Okriašvili.

Estonsko - Severní Makedonie 3:3 (1:1)

Branky: 33. a 61. Sappinen, 76. Liivak z pen. - 3. vlastní Kuusk, 80. Panděv, 88. Zajkov.

1. Severní Makedonie 3 1 2 0 6:5 5
2. Gruzie 3 1 2 0 4:3 5
3. Arménie 3 1 1 1 5:4 4
4. Estonsko 3 0 1 2 3:6 1