0:1
Liverpool FC
2. Salah (pen)
87. Origi

Vítejte u online přenosu z finálového utkání Ligy mistrů mezi Tottenhamem a Liverpoolem. Zápas začíná v sobotu 1.6. v 21:00 a živě jej vysílají kanály O2 Sport a ČT Sport.

Největší fotbalové utkání sezóny je tady. Trvalo to hodně dlouho, než se nejprestižnější evropská soutěž dostala do svého finiše. Letošní finále Ligy mistrů vyšlo až na první červen, což znamená, že oba participující celky měly takřka třítýdenní pauzu od svého posledního soutěžního utkání. Přesto byla příprava na tento duel opravdu tvrdá. Kromě fyzické stránky věci přišla na přetřes také mentální stránka, která může finále rozhodnout. Mírným favoritem letošního závěru klubové sezóny je Liverpool, který by po loňském finále rád zvedl nad hlavu trofej pro vítěze. Jenže ani druhý finalista z Premier League Tottenham nedá svou kůži lacino. Svou bojovnost už oba celky ukázaly po cestě do tohoto zápasu hraného v Madridu na stadionu Atletica.

Cesta do finále - Tottenham

Severolondýnský celek patří už spousty let ke špičce anglické soutěže, jenže vždy mu chyběl nějaký ten krok k posunutí se na úplný vrchol. A to jak v Premier League, tak v evropských pohárech. Až letos tým Mauricia Pochettina prolomil prokletí a dokázal překonat sám sebe. Jenže cesta do finálového zápasu nebyla nikterak jednoduchá. Základní skupina se Spurs moc nevyvedla a do osmifinále postoupili až v posledním zápase, kdy jim pomohl zkrat Interu Milán proti PSV Eindhoven. Tak tak se prodrali na druhé místo za suverénní Barcelonou. V osmifinále čekal na Londýňany Dortmund a čekalo se vyrovnaná bitva, jenže Tottenham byl jasně lepší a německý celek hravě odklidil z cesty.

Ve čtvrtfinále se utkali Harry Kane a spol. proti Manchesteru City. Ligový šampión a obrovský favorit ale nezvládl utkání na novém stadionu Spurs a prohrál 0:1. Odveta byla šílená, celkem padlo 7 branek a Tottenham i bez zraněného Harryho Kana dokázal prohrát "jen" 3:4, což znamenalo, že díky většímu počtu branek vstřelených na hřišti soupeře postoupil mezi nejlepší čtyři celky. A zdálo se, že semifinále už pro Kohouty bude konečnou stanicí. Doma podlehli Ajaxu 0:1, v Amsterdamu prohrávali 0:2. Jenže přišel nečekaný obrat, který hattrickem zinscenoval Lucas Moura. Vítěznou trefu vstřelil v páté minutě nastaveného času.

Semifinále Liga mistrů, Ajax - Tottenham (Lucas Moura)
Semifinále Liga mistrů, Ajax - Tottenham (Lucas Moura) | Foto: Reuters

Cesta do finále - Liverpool

Liverpool měl cestu do finále podobně složitou jako jeho dnešní soupeř. Taky měl starosti vůbec postoupit ze základní skupiny. Nezvládl totiž ani jeden ze svých tří venkovních utkání a v posledním duelu musel přehrát Neapol. Dlouho sice vedl 1:0, jenže v nastaveném čase mohlo být po nadějích na trofej, když se zjevil v obrovské šanci útočník Neapole Milik. Fantastickým zákrokem ale udržel Reds v soutěži brankář Alisson, který tak dokázal, proč za něj Jürgen Klopp neváhal zaplatit přes 60 milionů liber. V osmifinále hráli Reds také s německým soupeřem, navíc ještě těžším. Doma s Bayernem jen remizovali 0:0, ale v Allianz Areně zazářili a po výhře 3:1 šli dále.

Čtvrtfinále bylo trošku zjednodušeným pohledem odpočinkové. Liverpool čekalo Porto, realitně snadnější soupeř. Anglický celek se ale nenechal zaskočit, doma porazil portugalský klub 2:0 a v odvetě těžil z brejků a vyhrál vysoko 4:1. Nejzářivějším momentem ale bylo pro Liverpool semifinále. První utkání s Barcelonou se hrálo na Camp Nou a Reds i přes územní převahu prohráli 0:3 hlavně kvůli genialitě Lionela Messiho. Před odvetou se vše zdálo ztracené. Jenže to by nebyl klasický Kloppův tým a kouzlo Anfieldu. Liverpool senzačně rozdrtil Katalánce 4:0 a postoupil do druhého finále v řadě. Tentokrát zkušenější a v pozici favorita.

Georginio Wijnaldum slaví gól.
Georginio Wijnaldum slaví gól. | Foto: Reuters

Jenže právě Jürgen Klopp by se mohl obávat, že Liverpool srazí na kolena jeho nelichotivá finálová bilance. Od roku 2012 totiž prohrál německý kouč všech šest svých finále, včetně dvou finále Ligy mistrů a jednoho v Evropské lize. V každém z těchto duelů byl jeho tým ale outsiderem, proti Bayernu, Realu Madrid nebo Man City se úspěch nečekal. To je teď jiné. A Klopp věří, že dnes toto prokletí zlomí. Pro Liverpool by to byla už šestá trofej v Lize mistrů, ale první od roku 2005. Tottenham bojuje o svůj první takový triumf.

Takto dnes nastoupí Tottenham. Trošku překvapivě hned od začátku naskakuje klíčový útočník Harry Kane, který se představí poprvé od domácího čtvrtfinále s Manchesterem City. Obranná řada je dle očekávání, o ofenzivu se kromě Kana budou starat hlavně Eriksen, Alli a Son. Jen na lavičce začíná hrdina semifinále Lucas Moura.

No a takovouto sestavu zvolil Jürgen Klopp, lodivod Liverpoolu. Tady je to bez překvapení, uzdravený Roberto Firmino byl v tréninku již několik dní a jeho návrat se očekával. V záložní řadě se nedostalo na Jamese Milnera, přednost dostali kapitán Henderson či střelec dvou branek z utkání proti Barceloně Georginio Wijnaldum. Obranu bude řídit Virgil Van Dijk a nebezpečné centry budou posílat ofenzivně ladění krajní obránci Robertson a Alexander-Arnold. Ti například v lize dokázali dokupy nahrát na 23 branek (11 a 12). Mladý odchovanec Alexander-Arnold navíc zosnoval překvapivou vítěznou trefu v semifinále.

Velmi velký boj se strhl o vstupenky na finálový zápas. V ulicích Madridu překupníci prodávají lístky za obrovitánské sumy. Podle spekulací jeden z fanoušků Reds, který chodí 20 let na Anfield, prodal svůj lístek za deset tisíc liber s odůvodněním, že vezme celou rodinu na výlet na Floridu.

Finále nabízí i fantastické příběhy. Fanoušek Liverpoolu a anglický youtuber Simon Wilson se vydal na sobotní finále Ligy mistrů mezi Reds a Tottenhamem Škodou Favorit. Na tom by nebylo nic tak zvláštního, kdyby se finále nekonalo ve španělském Madridu. "Letenky do Madridu stojí 800 liber, to je šílené! To si radši koupím auto za 40," řekl před začátkem cesty Wilson.

Živo bylo v Madridu už během dne, fanoušci obou celků zaplavili ulice hlavního města Španělska, zpívali a skandovali. Takto nějak to vypadalo.

Fanoušci Liverpoolu v ulicích Madridu před finále Ligy mistrů Tottenham - Liverpool | Foto: Reuters

Oba celky už z tunelu nastoupily na hrací plochu. Hrát budou ve svých klasických dresech, Liverpool v červeném a Tottenham v bílém. Duel o "ušatý pohár" bude řídit Slovinec Damir Skomina. Zazněla také hymna Ligy mistrů v živém provedení.

Finále nejprestižnější evropské soutěže právě začalo. Před jeho startem ještě oba týmy uctily památku Jose Antonia Reyese, španělského fotbalisty, který dnes tragicky zahynul ve věku 35 let.

1

Liverpool bude v 1. minutě kopat penaltu! Sadio Mané trefil svým centrem ruku Moussy Sissoka. Damir Skomina neváhal i po konzultaci s videorozhodčím penaltu nařídil.

2

Penalta se kopala tedy až v druhé minutě. Chopil se jí Mohamed Salah a ránou doprostřed brány posílá Liverpool do vedení.

4

Překvapivý start utkání zaskočil oba týmy, ty si teď vzduchem přehrávají míč a nedokáží jej podržet na zemi.

6

Tottenham měl první možnost zahrávat rohový kop, jenže do vzduchu se pověsil Virgil Van Dijk a razantně poslal míč do bezpečí.

10

Míč teď více drží Tottenham, který je teď na tahu. Reds mohou lehce vyčkávat a hrozit z brejků. Sissoko ale ranou z dálky bránu Alissona hodně minul.

10

Van Dijk vyslal dlouhým nákopem dopředu Maného, před ním poté musel Trippier pouze odvracet na rohový kop.

11

Roh Liverpoolu ale Lloris v kombinaci s Trippierem dokázali odvrátit.

14

Převaha Spurs na míči stále přetrvává, jenže Liverpool poctivě brání v bloku a do žádných nebezpečných prostor londýnský celek nepouští.

17

Z dálky se odhodlal k tvrdé ráně Trent Alexander-Arnold. Jeho skákavému pokusu chyběl asi necelý metr, aby trefil bránu Llorise.

18

Na hřiště vběhla spoře oděná fanynka, tu ale pořadatelé brzy zpacifikovali a odvedli ji ze hřiště.

20

Son se dral do dobré situace, už to vypadalo, že půjde o situaci 1vs1, jenže Sona zastavil skvěle bránicí Alexander-Arnold.

21

Liverpool se po delší době osmělil směrem kupředu. Salah si narazil s Firminem a zkoušel pálit, jenže střela byla zablokována. Reds si zahrají alespoň rohový kop.

23

Liverpool teď aktivnější, po skvělém napadání hledal Robertson centrem ve vápně Salaha, před Egypťanem ale odvrátil míč Danny Rose.

24

Svěřenci Jürgena Kloppa pokračují v tlaku a vybojovali si další rohový kop. Ty dnes kope Trent Alexander-Arnold.

28

Po pár minutách aktivního pojetí Liverpoolu jsme se vrátili k obrázku z předešlých minut. Tottenham drží míč, jenže povětšinou si jej mezi sebe vyměňují jen obránci s defenzivními štíty.

31

Hráči Liverpoolu dvakrát velmi dobře napadali rozehrávku Spurs a donutili je nakopnout míč, který poté Matip s Van Dijkem získali pro svůj tým.

33

Sissoko měl prostor před vápnem Liverpoolu, uličkou hledal Sona nabíhajícího mezi obránce Reds. Jenže Joel Matip jeho úmysl přečetl a míč odkopl.

34

Tottenham se připravil o šanci rohového kopu, když jej rozehrál zbrkle nakrátko, centr Trippiera totiž odvrátil Wijnaldum ještě před tím, než do vápna doběhli stopeři Spurs.

38

Od úvodní branky jsme neviděli žádnou gólovou možnost. Až nyní se odhodlal z dálky vypálit levý bek Andy Robertson a hodně protáhl Llorise. Ten musel do vzduchu odvracet míč na roh.

39

Spurs sice odvrátili rohový kop, ale jen k Salahovi. Tomu však rána pravačkou zpoza vápna příliš nesedla.

40

Ošetřován byl zkušený obránce Jan Vertonghen, v utkání ale pokračuje.

42

Poslední minuty ale opět patří Liverpoolu. Ten sice drží míč méně často na svých kopačkách, jenže daleko častěji střílí. Zahrává navíc už šestý rohový kop.

44

Dele Alli táhl míč v brejkové situaci, šlo o situaci třech proti třem, jenže anglický ofenzivní záložník neprovedl svou přihrávku na Sona vůbec dobře.

45+1

Poprvé se ke své obávané střele dostal Christian Eriksen, muž s výbornou kopací technikou. Jenže zpoza vápna hodně minul bránu Alissona.

Uplynula i druhá minuta nastavení, kterou přidal k 45 minutám sudí Skomina. První půle finále je tak za námi, Liverpool vede už od druhé minuty 1:0.

První poločas finále Ligy mistrů na Wanda Metropolitano je minulostí. A hodně jej ovlivnila hned situace z 24. vteřiny. To Mané svým centrem trefil ruku Sissoka a sudí Skomina neváhal nařídit penaltu. K té se postavil Mohamed Salah a tvrdou ránou poslal svůj tým do vedení. Od té chvíle držel Tottenham víc míč na svých kopačkách, Liverpool v bloku velmi dobře bránil. A i přesto byl střelecky daleko aktivnější, vypálil hned 8x, Tottenham jen dvakrát a Alissona neprověřil. Žádné další gólové šance jsme neviděli, do druhé půle tak můžeme očekávat zlepšení.

Na hřiště během prvního poločasu vběhla jedna z fanynek Liverpoolu, spoře oděná. Brzy však byla odvedena a ve hře se mohlo pokračovat.

Fanynka, která vběhla na hřiště během finále Ligy mistrů Tottenham - Liverpool
Fanynka, která vběhla na hřiště během finále Ligy mistrů Tottenham - Liverpool | Foto: Reuters

V Madridu už se vše schyluje k druhému poločasu.

Druhá půle právě odstartovala, Reds budou nadále bránit své vedení, Tottenham pochopitelně bude chtít dosáhnout dalšího obratu.

47

Trippierův přetažený centr našel na zadní tyči Dele Alliho, ten ale nedokázal hlavou vrátit míč k některému ze svých spoluhráčů.

51

Tottenham rychle rozehrál standardní situaci, jenže Son si naběhl za obranu Reds příliš brzy a stál tak v ofsajdovém postavení.

52

Nadějný brejk Tottenhamu, jenže proti Winksovi výborně vystoupil Robertson a zneškodnil akci soupeře.

53

Fabinhova rána se otřela o Winske, takže Lloris se nemusel příliš natahovat, aby míč ulovil do své náruče.

54

Další nebezpečná akce Liverpoolu, Robertson posílal do malého vápna centr na Maného, Lloris u něj byl ale první.

54

Ke střeleckému pokusu se zevnitř vápna dostal po nákopu za obranu i Dele Alli, jenže proti bylo tělo Van Dijka.

56

Ošetřován je Danny Rose po fauli Alexandera-Arnolda.

57

Obránce Tottenhamu je zpátky, i když ještě dost kulhá. Své zraněná zkusí rozchodit.

57

Rose se hned zapojil do akce po odraženém rohu, když pálil. Jeho pokus ale zablkován.

58

Brazilec Roberto Firmino zvládl po svém zranění odehrát necelou hodinu hry. Víc to nešlo, proto přichází na hřiště hrdina semifinále Divock Origi.

61

Eriksen zkoušel pálit, ale trefil zpoza vápna jen nohu Matipa. Tottenham ještě přímou ránou neohrozil bránu Alissona Beckera.

62

Liverpool sice vede, přeci jen ale střídá už podruhé v 62. minutě. A Tottenham stále nic. Georginio Wijnaldum, střelec dvou branek z odvety semifinále, přenechal své místo na hřišti zkušenému Jamesi Milnerovi. Ten dohrával duel s Barcelonou na levém beku, dnes bude na svém víc typickém postu středního záložníka.

66

Poprvé už střídá také Tottenham. V 66. minutě je vpuštěn na hřiště hrdina semifinále Lucas Moura. Ten nahradil Harryho Winkse, níže se zatáhnou Eriksen s Allim.

67

Ke svému typickému nebezpečnému centru se dostal Alexander-Arnold, jeho pokus ale zablokoval Alderweireld. Následný roh stejného hráče nic nepřinesl.

69

Liverpool byl blízko druhé trefě. Po individuální akci Maného Salah přiťukl míč Milnerovi a ten z hranice vápna přízemní ránou jen těsně minul bránu. Lloris se na míč jen díval.

70

Vertonghen krásným přenesením hry našel Trippiera, jenže jeho střílený centr proletěl vápnem, aniž by se k němu někdo dostal.

71

Rychlý brejk Liverpoolu založený paruádním odkopem Alissona, kdy Salah hledal ve vápně Origiho či Maného, ani jeden se ale ke střele nedostal.

74

Moussa Sissoko nedokáže pokračovat ve hře, na hřišti jej nahradil Eric Dier.

75

Po dobré akci Liverpoolu se dostal do brejku nejnebezpečnější hráč Tottenhamu Son, jenže jeho přímý sprint na bránu zastavil pozičně skvělý Virgil Van Dijk.

78

Tottenham stále drží míč, ale opět jen okolo půlící čáru a na své polovině. Liverpool zvládá v bloku pracovat náramně.

79

Přeci jen se do zakončení Spurs dostali. Trippierův centr našel hlavu Alliho, ten ale bránu přestřelil.

80

Alisson Becker musel poprvé pořádně do akce a to hned dvakrát. Nejprve ho na rukavicích zaštípala rána Sona ze střední vzdálenosti. Poté se míč vrátil do vápna, odkud pálil Lucas Mouru, brazilský brankář ale vychytal i svého kolegu.

82

Poslední střídání Tottenhamu v základní hrací době. Dele Alliho nahradil vysoký útočník Fernando Llorente.

83

Odražený míč a na hranici vápna Milner poslal k zemi Rose. Faul sudí Skomina odpískal, jenže rozehrávat se bude těsně za rohem vápna.

85

Eriksen kroutil přímý kop rovnou na bránu, jenže pokus na stranu gólmana si Alisson pohlídal.

85

Už to vypadalo, že Son spálil 100% šanci, jenže po hlavičce Lucase Moury stál korejský útočník v postavení mimo hru.

86

Liverpool může pošetřit pár vteřin. To když centr Robertsona odvrátil Rose jen na rohový kop. Reds ale budou chtít zahrozit.

87

Liverpool nechtěl zdržovat čas u rohového praporku, rozehrál centrem do vápna. Po zmatcích s odvrácením míče přiťukl Matip míč Origimu a ten svou slabší levou nohou trefil parádně na zadní tyč.

90

Liverpool střídá dnes i potřetí. Hřiště opouští Sadio Mané, který vybojoval penaltu a skvěle pomáhal v defenzívě. Na hřišti jej nahradil střední či pravá obránce Joe Gomez.

90

Nastavovat se ještě bude 5 minut.

90+2

Harry Kane vtrhl do vápna a chtěl si okatě vynutit penaltu. Jenže sudí Skomina se nenechal obelstit a nechal hru pokračovat.

90+2

Pravačkou zkoušel pálit zpoza vápna i Danny Rose, ale Alisson byl opět připraven.

90+3

Alisson se v závěru nenudí. Dlouho neměl práci, teď jej ale ranou levačkou protáhl Son. Brazilský gólman ve službách Liverpoolu ale plní svou úlohu výborně. Jaký to rozdíl proti loňskému finále, kde Reds na výkon svého brankáře dojeli.

Je konec, Liverpool je vítězem Ligy mistrů pro ročník 2018/2019.

Liverpool přeci jen nezakončí tuto fantastickou sezonu bez trofeje. Po skvělém obratu s Barcelonou byli Reds favority finále proti Tottenhamu. Všechny taktické plány ale zhatila hned 24. vteřina, kdy Sissoko zahrál rukou ve vápně. Salah penaltu proměnil a od té chvíle jsme příliš fotbalové krásy neviděli. Liverpool skvěle bránil, takticky velmi dobře v bloku zastavoval všechny akce Tottenhamu. Takto Reds příliš fanoušci neznají. Přesto soupeři takřka nic nedovolili, Origi v závěru přidal pojistku a po vyspělém výkonu slaví Liverpool po 14 letech trofej za výhru v Lize mistrů.

Navíc je to první trofej Reds od roku 2012 a první trofej Jürgena Kloppa v Liverpoolu. Německý kouč prohrál už dvě finále Ligy mistrů, celkem šest různých finále v řadě, dnes ale své prokletí zlomil a klub od řeky Mersey tak může slavit.

Ode mě je to dnes vše, děkuji vám za pozornost a přeji hezký zbytek večera a dobrou noc.