Ajax Amsterdam
28. Ronaldo
34. Van de Beek
67. De Ligt

Vítejte u online reportáže z odvetného utkání čtvrtfinále Ligy mistrů mezi Juventusem Turín a Ajaxem Amsterdam. Utkán bude zahájeno v úterý 16. dubna 2019 ve 21:00.

Domácí Juventus jde do dnešního odvetného čtvrtfinále v pozici favorita. Jednoznačný lídr italské Serie A sice o víkendu prohrál se Spal, avšak přesto má na čele ligy náskok sedmnácti bodů. Navíc nutno říci, že se o víkendu šetřil Cristiano Ronaldo, Sami Khedira, Leonardo Bonucci, Alex Sandro či Federico Bernardeschi.

Na domácí půdě prohrál Juventus naposledy v základní skupině Ligy mistrů, když v listopadu nestačil na Manchester United. Od té doby však zaznamenal jednu remízu a dvanáct vítězství včetně toho na Atléticem Madrid. To dokázala Stará dáma vyřadit i přes úvodní prohru 0:2, neboť domácí odvetu zvládla v poměru 3:0! Hattrickovým hrdinou byl hvězdný Cristiano Ronaldo.

Ajax Amsterdam je největším překvapením letošního ročníku Ligy mistrů. Nizozemský celek se sice při stejném bodovém počtu prakticky dělí o první místo Eredivisie s PSV, nicméně v nejprestižnější klubové soutěži světa si vede skvěle. Po výborném učinkování v základní skupině si totiž Ajax po zápasech 1:2 a 4:1 poradil s obhájcem titulu, tedy Realem Madrid. Především venkovní vítězství 4:1 tak musí být pro Juventus velkým varováním.

Dosud poslední utkání Ajax odehrál v sobotu na domácí půdě a bylo z toho pohodové vítězství 6:2 nad slabým Excelsiorem. O hattrick se postaral Klaas-Jan Huntelaar, dva góly vsítil Dušan Tadić.

Co se týče vzájemných zápasů, za posledních patnáct let se Juventus s Ajaxem utkal pětkrát. V roce 2004 vyhrál dvakrát italský celek, přičemž v obou případech výsledkem 1:0. V roce 2010 vyhrál Juventus v Nizozemsku 2:1 a doma se těšil z bezbrankové remízy, která stačila na postup do další fáze Ligy mistrů. Poslední střetnutí bylo před týdnem a statisticky aktivnější Ajax z něj vytěžil pouze domácí remízu 1:1.

Juventus

SESTAVA JUVENTUSU TURÍN

Szczesny - De Sciglio, Rugani, Bonucci, Alex Sandro - Can, Pjanić, Matuidi - Bernardeschi, Dybala (C), Ronaldo

Pinsoglio - Khedira, Barzagli, Kean, Cancelo, Bentancur, Spinazzola

Ajax

SESTAVA AJAXU AMSTERDAM

Onana - Veltman, De Ligt (C), Blind, Mazraoui - Schöne, De Jong - Ziyech, Van de Beek, Neres - Tadić

Varela - Sinkgraven, Huntelaar, Magallán, Dolberg, De Wit, Ekkelenkamp

Hlavním rozhodčím dnes bude Clément Turpin, který už v letošním ročníku Ligy mistrů odpískal dvě utkání Ajaxu. Nejprve byl přítomen vítězství Ajaxu nad Dynamem Kyjev a následně byl u remízy 3:3 s Bayernem Mnichov.

Asistenty rozhodčího jsou dnes Nicolas Danos a Cyril Gringore, u videa bude Nicolas Rainville. Všichni rozhodčí jsou z Francie.

1.

UTKÁNÍ PRÁVĚ ZAČALO.

1.

Velmi brzy po úvodním hvizdu se do důrazného souboje dostal Cristiano Ronaldo. Portugalec se neprodral k zisku míče.

2.

Juventus je od úvodu aktivnější a hraje především na polovině soupeře. Zatím je to bez zakončení.

3.

Ajax se až nyní dostal k míči aspoň u poloviny hřiště. Získal ovšem pouze vhazování.

4.

Rychlý výpad domácích fotbalistů zakončoval Mattia De Sciglio. Levý obránce Juventusu však trefil pouze nohy Bernardeschiho.

5.

Andre Onana teď ohrozil sám sebe, když příliš dlouho vyčkával s odkopem od brány. Emre Can byl u něj velmi rychle, avšak odkop zablokoval jen vedle brány.

6.

Nepříjemně se teď Mazraouimu prohnul kotník v souboji s Dybalou. Nezaviněné zranění nevypadá vůbec dobře.

7.

Mazraoui už je mimo trávník a nevypadá to na okamžitý návrat na trávník. Mezitím se Juventus usazuje na útočné polovině.

8.

De Ligt dokázal zablokovat centrujícího Matuidiho. Následně Juventus přišel o míč a Rugani si pomohl faulem vůči Ziyechovi.

10.

Noussair Mazraoui to sice ještě zkusil, ale nyní už je zase na trávníku a bude střídán.

11.

Odpracováno má tedy Noussair Mazraoui, který je vinou zranění nahrazen Daleyem Sinkgravenem.

13.

Ajax rozehrával volný kop z úctyhodné vzdálenosti a Ziyechův centr pouze doputoval do rukavic Wojciecha Szczesného.

14.

Na druhé straně si faulem pomohl Schöne, který šel do skluzu proti Alexi Sandrovi. Zatím je to bez žluté karty.

15.

Na obou stranách si fotbalisté hodně pomáhají fauly. Hra je teď opravdu velmi rozkouskovaná.

17.

Velmi dobré obranné zákroky Ruganiho a De Ligta. Mladí stopeři si zatím s nebezpečnými forvardy soupeře vědí rady.

18.

Singraven chyboval, načež mohl zahrozit Federico Bernardeschi. Jenže tomu se do cesty postavil Blind.

19.

Paulo Dybala si to namířil vpřed, nicméně středem neprošel k pokutovému území. Další výborný obranný zákrok předvedl Blind.

20.

Poněkud neurovnaná kombinace na obou stranách. Utkání zatím nenabízí očekávanou útočnou podívanou.

21.

Obrovská šance Ajaxu. Neres se přes několik hráčů prodral k zakončení, které sice bylo zablokováno, ale míč se dostal k Van de Beekovi. Mladý hráč hostujícího celku zakončil zblízka nad bránu.

22.

Sražená Ronaldova střela přinesla pouze rohový kop. Jenže posléze se míč zjevil u Dybaly a Onana musel jeho střelu k tyči zpoza vápna krotit v rukavicích.

23.

Už už to vypadalo na další zakončení Ajaxu. Nakonec získal Ziyech pouze vhazování, po kterém bude bleskově následovat také rohový kop.

24.

Střílená přihrávka Nerese byla sražena jedním z hostujících fotbalistů. Bude z toho jen odkop od brány.

25.

Po úvodních minutách nejistoty začíná být Ajax aktivnější. Momentálně však kombinuje poměrně daleko od brány.

26.

Hráči Juventusu jsou hodně pasivní, nicméně teď jim Veltman pomohl nepřesnou přihrávkou. Míč putoval daleko od všech hráčů a zamířil vedle brány.

27.

V samotném závěru 27. minuty se ke střele odhodlal Federico Bernardeschi. Střela z pravé strany šestnáctky byla zablokována.

28.

Rána z čistého nebe! Rohový kop byl rozehrán skvěle, když centr do vápna doputoval přesně na hlavu CRISTIANA RONALDA. Portugalský kanonýr si našel ideální pozici a razantně zakončil mimo dosah bezmocného Onany.

30.

Celá situace se ještě zkoumala u videa, nicméně na něm bylo patrné, že upadnuvšího hráče Ajaxu poslal na trávník Matthijs De Ligt.

31.

Ajax se okamžitě snaží o iniciativu, ale teď se vůbec nedostává do kombinace.

32.

Místo ofenzívy Amsterdamu je tady další snaha turínského celku. Juve je opět nastěhováno na útočné polovině.

33.

Cristiano Ronaldo to tentokrát zkusil pravou nohou, ale ze strany zakončoval výrazně nepřesně.

34.

Tak to jsou skvělé minuty. Ziyechova střela zpoza pokutového území byla sražena, nicméně míč se rázem ocitl u nohou DONNYHO VAN DE BEEKA. Nizozemský záložník nebyl v ofsajdu a v pohodě zakončil k tyči Szczesného brány.

36.

Po předchozích dvou slepených brankách se hraje u poloviny hřiště. Dá se čekat, že se teď týmy nikam příliš nepoženou.

37.

Ziyech šel po důraznějším souboji na trávník, avšak dle rozhodčího získal pro Ajax pouze vhazování.

38.

Juventus se rychle dostal ke kombinaci na útočné polovině. Can míč neprostrčil na Bernardeschiho.

40.

Teď už si to Emre Can namířil sám vpřed, ale kousek od pokutového území byl poslán na trávník. Faul se ovšem nepíská.

41.

Aktivní Ronaldo se odhodlal k patičce na Alexe Sandra. Jenže ta nebyla vůbec přesná.

43.

Ajax se nyní soustředí spíše na defenzívu a vyčkává na akce Juventusu. Ten je teď trochu opařený.

44.

Menší konflikt měl nyní De Sciglio s Van de Beekem. Nakonec se vše obešlo bez výraznější strkanice.

45.

Hlavní rozhodčí nastavuje pět minut.

45+1.

Zdá se, že zdravotně indisponován je nyní Paulo Dybala. Pomalu to začíná vypadat na nucené střídání.

45+2.

Ajax hraje u středové čáry a bude chtít poločas dotáhnout do remízového konce. Juventus by naopak velmi rád skóroval ještě před přestávkou.

45+3.

Cristiano Ronaldo byl zastaven nedovoleným způsobem. Juventus hru poté okamžitě přesunul na polovinu soupeře.

45+4.

Turínský celek může zahrozit. Jenže volný kop teď bude rozehrávat z pořádné vzdálenosti a to nebude jednoduché ani pro Cristiana Ronalda.

45+5.

Cristiano Ronaldo to vzal podle očekávání na sebe, nicméně razantním pokusem nepropálil zeď.

45+5.

KONEC PRVNÍHO POLOČASU.

Úvodních 45. minut zápasu je minulostí. Juventus měl v úvodních minutách více ze hry, nicméně na gól musel čekat až do 28. minuty. Domácí totiž rozehrávali roh, který přinesl centr na Cristiana Ronalda, jenž přidal další ze svých mnoha branek do sítě Ajaxu. Poté se očekával pokračující tlak Juventusu, nicméně ten byl utlumen rychlou vyrovnávací brankou Donnyho Van de Beeka. Závěrečná pasáž prvního poločasu už nenabídla velké šance.

46.

Juventus jde do druhé půle s očekávanou změnou v sestavě. Moise Kean nahrazuje zdravotně indisponovaného Paula Dybalu.

47.

Turínský celek se od začátku druhého poločasu tlačí do útoku. Defenzíva Ajaxu je zatím pozorná.

48.

Nadále pokračuje aktivita Juventusu. Stále je to bez zakončení, což je pro Onanu rozhodně pozitivní zpráva.

50.

Ajax se poprvé v druhé polovině usadil na útočné polovině a vytěžil rohový kop. Sražena byla nízká střela Van de Beeka.

51.

Rohový kop přinesl hlavičku Blinda, nicméně ten zakončoval v těžké pozici a ze záklonu míč poslal zcela mimo tři tyče.

52.

Tak pozor. Chybující defenzíva Juventusu dopustila rychlou akci, po které zakončoval Hakim Ziyech. Ten byl sám na pravé straně šestnáctky, avšak Szczesny fantasticky zakročil levou rukou.

53.

Ajax teď cítí šanci a při další ofenzívě vytěžil volný kop z levé strany. Ten ale nebyl rozehrán ideálně.

55.

Pro změnu se v ofenzívě připomněl také Juventus. Akce na levé straně přinesla jen rohový kop, načež nepřesně zakončoval Ronaldo.

56.

A rychle zpátky k bráně Szczesného. Hakim Ziyech dostal chuť na střelecké pokusy, avšak dvakrát bylo jeho hrozba zablokována.

57.

Teď už musel Szczesny opět zasahovat. Donny Van de Beek vyslal technické zakončení zpoza šestnáctky a polský gólman míč musel vytěsnit nad břevno.

59.

Z rohového kopu Ajaxu už nic nebylo, avšak italský celek nedokázal vyprodukovat rychlou akci. Domácí jsou teď hodně nervózní.

60.

Juventus teď marně hledá cestu přes dobře zformovanou sestavu Ajaxu. Navíc přes polovinu hřiště se nyní vůbec nedostal.

61.

Poprvé se na hřišti výrazněji předvedl Moise Kean. Mladíček narozený v Pobřeží slonoviny dostal přihrávku od Ronalda, avšak výsledkem byla nepřesná střela pravačkou.

62.

Úplně volný Dušan Tadić míč nabídl před odkrytou bránu Ziyechovi, ale veledůležitý obranný zákrok si po bleskovém návratu připsal Pjanić.

63.

De Ligt se dostal k hlavičce po rohovém kopu, nicméně ze záklonu poslal míč vysoko nad bránu.

64.

Druhé střídání domácího mužstva. Mattia De Sciglio končí, Joao Cancelo jde na trávník.

65.

Další parádní kombinace Ajaxu. Ziyech už byl ve skvělé pozici na zakončení, nicméně ale místo toho ještě přihrával zpátky na střed šestnáctky.

66.

Vůbec se teď přes Singravena nedostal čerstvý Joao Cancelo. Navíc šel míč od nohou portugalského obránce za brankovou čáru.

67.

Přichází naprosto zasloužený trest! Ajax získal rohový kop, načež centr doputoval na hlavu devatenáctiletého kapitána hostů MATTHIJSE DE LIGTA. Ten se prosadil přes dva obránce a poslal míč dokonale k tyči.

69.

Emre Can si vykoledoval žlutou kartu, když přistrčil Ziyech a navíc si pustil pusu na špacír.

70.

K rozehrání volného kopu se postavil Lasse Schöne, avšak jeho obstřel brány šel kousek vedle tyče.

71.

Moise Kean si pomohl zatažením za dres soupeře. Juventus se snaží o napadání, ale zatím to nepřináší ovoce.

73.

Vůbec se turínský celek nedokáže prosadit přes skvěle dirigovanou defenzívu Ajaxu. Přitom Juve k očekávanému postupu potřebuje dvě branky.

74.

David Neres selhal v tutovce. Hostující forvard byl po lobu za obranu sám před Szczesným, ale bleskovým zakončením přestřelil.

75.

Až teď se domácí dostali k zakončení. Moise Kean si naskočil na centr Cancela, nicméně nemířil přesně.

77.

Cristiano Ronaldo se sice dostal k dlouhému centru, avšak po zpracování míče hrudí byla jeho pohotová rána sražena na roh.

78.

Rychlý brejk Ajaxu vypadal velmi nadějně. Ziyech šel zprava do pokutového území, ale místo zakončení volil souhru s Neresem a nakonec Ajax přišel o míč.

78.

Centr Cancela mířil k Ronaldovi, avšak ten byl skvěle bráněn. Navíc pak nevyreklamoval ani ruku bránícího hráče.

79.

Už už to vypadalo na další gól v síti Ajaxu. Kombinace na hranici ofsajdu vyústila v parádní zakončení Ziyecha, které zamířilo do horního rohu Szczesného brány. Jenže Ziyech byl v ofsajdu.

80.

Federico Bernardeschi míří na lavičku, opačným směrem putuje Rodrigo Bentancur.

82.

Střídají také hosté. Lisandro Magallán nahrazuje Daleyho Sinkgravena.

83.

Ajax v klidu kombinuje v hloubi útočné poloviny. Tentokrát to byl Schöne, který zakončoval z hranice pokutového území. Bránu ale zkušený záložník minul.

84.

V dnešním zápase hodně nevýrazný Pjanić se zjevil v pokutovém území. Pomohl si ale faulem vůči Van de Beekovi.

85.

Ne a ne se Juventus dostat do potřebného tlaku. Čas navíc utíká kvapíkem, což Ronaldově partě rozhodně nevyhovuje.

86.

Joao Cancelo se pokusil o průnik na pravé straně, nicméně skvěle jej pohlídal Daley Blind.

87.

Další neúspěšná akce domácích. Tentokrát z levé strany, kde centrem neuspěl Alex Sandro.

88.

Poslední střídání v zápase. Klaas-Jan Huntelaar nahradí Hakima Ziyecha.

89.

Schöne si v souboji s Ronaldem počínal nedovoleným způsobem. Juventus je tak v ofenzívě aspoň pro tento moment opět zastaven.

90.

Odpískán je sice útočný faul Juventusu, ale hlavní rozhodčí zkoumá předchozí situaci, při které domácí reklamovali ruku.

90.

Hlavní rozhodčí nastavuje dvě minuty.

90+1.

O penaltu se po konzultaci u videa nejednalo. Juventus tak zřejmě přichází o veškeré šance.

90+2.

Leonardo Bonucci se zjevil v pokutovém území u brány Andreho Onany, nicméně výsledkem byl jen faul.

90+3.

Cristiano Ronaldo u poloviny hřiště podťal Veltmana a vybojoval tak pro sebe žlutou kartu.

90+3.

KONEC UTKÁNÍ.

Dnešní utkání je minulostí a z postupu se radují fotbalisté Ajaxu Amsterdam. Do zápasu sice lépe vstoupil Juventus, který šel ve 28. minutě zásluhou Cristiana Ronalda do vedení, nicméně to netrvalo dlouho. Již o šest minut později se totiž prosadil Donny Van de Beek a do kabin se tak šlo za vyrovnaného stavu. Po přestávce byl Juventus téměř bezzubý, když nedokázal najít odpověď na skvěle kombinující hráče amsterdamského celku. Výsledkem byla branka Matthijse De Ligta, který si v 67. minutě naskočil na centr z rohového kopu a zajistil postup nizozemského týmu. Ajax je tak v semifinále Ligy mistrů poprvé od roku 1997!

Držení míče: 51 % - 49 %

Střely na bránu: 2 - 4

Střely mimo bránu: 4 - 6

Rohové kopy: 4 - 5

Ofsajdy: 1 - 3

Fauly: 14 - 12

Žluté karty: 2 - 0

Ode mě je to pro dnešek vše. U dalších online přenosů na shledanou.