Vyřazení v osmifinále? Nic nového, glosuje Mourinho porážku se Sevillou

ČTK ČTK
14. 3. 2018 8:19
Manchester United vypadl z Ligy mistrů už v prvním kole vyřazovací části, trenér José Mourinho si z toho ale velkou hlavu nedělá.
José Mourinho po vyřazení z LM 2018
José Mourinho po vyřazení z LM 2018 | Foto: Reuters

Londýn - Pro fotbalisty Manchesteru United není podle trenéra Josého Mourinha vyřazení v osmifinále Ligy mistrů nic nového. Portugalský kouč po úterním vyřazení se Sevillou připomněl, že on sám slavil na Old Trafford postup jako trenér Porta a Realu Madrid.

Manchester United v úterý po dvou gólech Wissama Ben Yeddera prohrál 1:2 a po bezbrankové remíze z úvodního utkání vypadl. Sevilla naopak postoupila do čtvrtfinále Ligy mistrů poprvé. "Nemyslím, že bychom hráli špatně. Ničeho nelituji. Já jsem odevzdal sto procent, hráči také. Bojovali jsme a prohráli jsme. To se stává," uvedl Mourinho na webu BBC.

United si od finálové účasti v roce 2011 zahráli čtvrtfinále Ligy mistrů jen jednou, takže podle Mourinha není vyřazení se Sevillou žádná tragédie. "Jako soupeř jsem tady na Old Trafford po postupu seděl dvakrát. S Portem v roce 2004 a s Realem Madrid v roce 2013. Takže pro klub nejde o nic nového," dodal.

Zdůraznil také, že šlo o souboj dvou posledních vítězů Evropské ligy, takže podle něj nebylo vyřazení ani žádnou senzací. "Sevilla má velmi dobrý tým, který umí držet míč. Mají na to skvělé hráče v záloze. A přesně to se jim dařilo skoro celý zápas," prohlásil Mourinho.

Vyzdvihl i výkon Ben Yeddera, který přišel na hřiště v 72. minutě a za šest minut poté stihl dát dva góly. "Někdy přeje štěstí při střídání mně, jindy soupeři. Pro Vincenza (Montellu, trenéra Sevilly) to byl dobrý a šťastný krok. První gól změnil charakter celého zápasu," uvedl portugalský kouč.

"Nemáme se na co vymlouvat," přidal záložník Nemanja Matič, kterého mrzelo, že United nenavázali na přesvědčivý výkon a vítězství z víkendového šlágru s Liverpoolem. "Proti Liverpoolu jsme odehráli velký zápas a před odvetou jsme byli nahoře. Ale Sevilla byla lepší a zasloužila si postup," uznal.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Odboráři vyrazili k sídlu vlády, budou tam protestovat proti reformě penzí

Stovky odborářů a odborářek se dnes dopoledne vypravily z pražské Letné v průvodu k sídlu vlády, aby před ním protestovali proti zvyšování důchodového věku na 68 let, důchodové reformě a nové emisní normě Euro 7. Protestní akci ke Strakově akademii svolal nejpočetnější odborový svaz KOVO. Předáky zklamalo, že kabinet si jejich výhrady v Praze dnes nevyslechne. Má výjezdní zasedání v Jeseníku.

KOVO patří ke svazům Českomoravské konfederace odborových svazů. Tato největší odborová centrála v Česku protest podporuje. Na dnešní akci dorazili i členové z dalších svazů, a to třeba z úřednických či školských odborů. Do Prahy přijeli také odboráři z automobilky z Mladé Boleslavi a Kvasin. Podporu předem vyjádřili i někteří politici.

U Strakovy akademie by měl vystoupit předseda opozičního hnutí ANO Andrej Babiš či šéf mimosněmovních sociálních demokratů Michal Šmarda. Pořadatelé očekávají i předsedkyni komunistů Kateřinu Konečnou či šéfa poslanců SPD Radim Fiala. Předáci svazu KOVO uvedli, že zvali i členy vlády. Zklamalo je, že kabinet nezasedá dnes ve svém úřadu. Jsou přesvědčení o tom, že před nimi ministři do Jeseníku ujeli.

Odbory KOVO kritizují případné další zvyšování důchodového věku na hranici 68 let a proti podobě důchodové reformy. Požadují dřívější důchod pro namáhavá povolání. Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) odborářům minulý týden řekl, že reformu dosud nezveřejnil a novelu s úpravou dřívějších penzí pro náročné profese předloží letos ve druhém pololetí. Platit by pak měla od roku 2025. Uvedl, že s uzákoněním důchodového věku na 68 letech ve svých návrzích nepočítá. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší povinné odvody ze zemí OECD

Česko mělo v roce 2021 nejvyšší odvody na sociální a zdravotní pojištění ze zemí Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Zároveň ale byla složená daňová kvóta, kterou tvoří daňové zatížení společně s povinnými odvody, pod průměrem OECD. Uvádí to aktuální brožura ministerstva financí Státní rozpočet v kostce, jejímž cílem je přiblížit problematiku státního rozpočtu široké veřejnosti.

Odvody na povinné pojistné, které platí zaměstnanci, zaměstnavatelé i osoby samostatně výdělečně činné, dosahovaly v roce 2021 v Česku 16,4 procenta hrubého domácího produktu (HDP). Na stejné úrovni byly ze zemí OECD také ve Slovinsku. Druhé nejvyšší odvody mělo Slovensko, kde dosahovaly 15,7 procenta HDP, následovalo Rakousko s 15,4 procenta HDP.

Složená daňová kvóta ale byla v roce 2021 v mezinárodním srovnání spíš nižší, když dosahovala 33,8 procenta HDP. Průměr OECD byl 34,2 procenta HDP. Nejvyšší složenou daňovou kvótu ze zemí OECD mělo Dánsko, kde činila 46,9 procenta HDP. Nejnižší byla daňová kvóta v Mexiku, kde dosahovala 16,7 procenta. Ze zemí OECD, které jsou i členy Evropské unie, ji mělo nejnižší Irsko s hodnotou 21,1 procenta HDP.

V letošním roce by složená daňová kvóta v Česku měla dosáhnout 34,5 procenta HDP, a vrátit se tak na úroveň roku 2018. Proti loňsku by měla vzrůst o 1,5 procentního bodu, uvádí publikace Státní rozpočet v kostce.

Zdroj: ČTK
Další zprávy