Plzeň skolila AS Řím a postupuje do Evropské ligy, CSKA nepomohla ani výhra na Realu

12. 12. 2018 20:46
Fotbalisté Plzně v závěrečném utkání Ligy mistrů doma porazili AS Řím 2:1, ve skupině G obsadili třetí místo a postoupili do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy. V 62. minutě otevřel skóre Jan Kovařík, za šest minut odpověděl Cengiz Ünder, ale v 72. minutě rozhodl Tomáš Chorý.
Roman Hubník a Aleš Hruška slaví výhru nad AS Řím a postup do Evropské ligy
Roman Hubník a Aleš Hruška slaví výhru nad AS Řím a postup do Evropské ligy | Foto: Reuters

Úřadující čeští šampioni získali v šesti zápasech LM sedm bodů a kvalifikovali se díky lepší vzájemné bilanci s CSKA Moskva. Ten překvapivě vyhrál na hřišti Realu Madrid 3:0 a obhájce trofeje porazil i podruhé ve skupině.

Svěřenci Pavla Vrby i při třetí účasti v elitní soutěži obsadili třetí pozici, předtím tohoto úspěchu dosáhli v letech 2011 a 2013. Plzeňský klub letos na podzim v Lize mistrů včetně postupu do EL vydělal 176 milionů korun, už za účast ve skupině měl jistých téměř 400 milionů.

"Když se podíváte, co udělal Madrid, o to víc mě to vítězství a postup do Evropské ligy těší. Uhrát v Lize mistrů sedm bodů je něco mimořádného. My si toho doopravdy strašně vážíme. Postup o nás vypovídá, že to ještě není retro tým," řekl Vrba na tiskové konferenci.

Plzeňští nastoupili i s uzdraveným levým bekem Limberským, který se do sestavy vrátil po dvouzápasové absenci způsobené svalovými problémy. Na pravé straně obrany Havel zastoupil zraněného Řezníka. Kovařík, jenž gólem a asistencí pomohl k páteční ligové výhře 2:0 ve Zlíně, nastoupil na levé straně zálohy. V útoku AS dostal šanci český reprezentační útočník Schick.

Domácí kapitán Hubník v šesté minutě hlavičkoval na branku, ale pak Římané převzali iniciativu a Plzeň dlouho nepouštěli na vlastní polovinu. Až v 26. minutě po závaru v pokutovém území propadl míč ke Kovaříkovi, který však z dobré pozice přestřelil. Krátce před pauzou na Kovaříkovu prudkou přihrávku na malém vápně těsně nedosáhl Chorý.

Plzeň vzhledem k průběžnému vedení CSKA v Madridu potřebovala k zajištění třetího místa AS Řím porazit. Blízko k vedoucí brance měl v 55. minutě Čermák, ale o kousek minul břevno.

Domácí se dočkali v 62. minutě. Kopic rozjel akci po pravé straně a přesnou přihrávkou vybídl Kovaříka, který zblízka nezaváhal. "Byl to od Kopiho takový střílený centr, já si našel prostor a pak už to bylo celkem jednoduché. I když jsem se soustředil hodně, abych to dal, protože by to vypadalo hodně blbě," poznamenal Kovařík.

Radost v ochozech však trvala jen šest minut. Limberský nezachytil míč za obranu, Santon přihrál do šestnáctky Ünderovi a ten přízemní střelou o tyč překonal brankáře Hrušku.

Viktoria si v 72. minutě vzala vedení zpět. Hrošovský našel přesným pasem za obranu Kovaříka, jehož střelu sice gólman Mirante zneškodnil, ale Chorý hlavou míč dorazil do sítě.

"Šel jsem tam takzvaně na blind. Viděl jsem, že Kovi už zakončuje. Stál jsem jenom tak, že by se to ke mně možná mohlo odrazit, a bylo to štěstí. Ještě jsem přemýšlel, že bych si to dal na dva doteky, ale zaplaťpánbůh, že jsem to dal na jeden," uvedl Chorý.

Pojistku poté nepřidal střídající Petržela a v dobré pozici těsně minul, do branky se nevešla ani Hubníkova hlavička z rohu. Domácím zatrnulo v 84. minutě, kdy Cristante z dálky jen o kousek netrefil branku.

Plzeňští v závěru těsný náskok udrželi i díky tomu, že římský náhradník Luca Pellegrini byl vyloučen za dvě žluté karty během tří minut. Západočeši tak AS Řím částečně vrátili říjnový debakl 0:5 a doma neprohráli ani ve čtvrtém pohárovém zápase s italskými soupeři.

"Odehráli jsme zápas úplně jinak než v Římě, kde jsme kromě pěti gólů mohli dostat ještě víc. Dnes jsme AS nepustili do vyložené příležitosti, gól dali z jedné situace, kterou dohráli. Vytvořili jsme si více gólových příležitostí a zaslouženě jsme vyhráli," těšilo Vrbu.

CSKA senzační výhra nestačila

Plzeň se díky svému vítězství nemusela ohlížet na výsledek duelu mezi Realem a CSKA, který překvapivě Moskvané vyhráli 3:0. Ruský celek přitom vyhrál nad Realem už doma 1:0.

Španělský gigant, pro nějž to dosud byla jediná ztráta, už měl jisté prvenství ve skupině, a tak dnes nasadil několik náhradníků. CSKA toho využil a góly Fjodora Čalova, Georgije Ščennikova a Arnora Sigurdssona připravil Realu nejhorší domácí porážku v historii evropských pohárů.

Real za týden vstoupí do mistrovství světa klubů a duel s CSKA ho nezastihl v nejlepším rozpoložení. V úvodu ještě byl aktivnější a vytvářel si šance, které zejména Asensio zahazoval. Jenže v 37. minutě zůstal na hranici vápna volný Čalov a technickou střelou poslal CSKA do vedení.

Navíc ještě do poločasu defenziva Realu chybovala podruhé, Fernandez se dostal za obranu a jeho sraženou střelu dorazil do sítě Ščennikov. Od té doby už Real zápas vypustil a v závěru ještě inkasoval po střele Sigurdssona. Ruský celek tak jako první tým v pohárové historii vyhrál na Santiago Bernabeu o tři góly, ale kvůli výsledku z Plzně neměl proč slavit.

Utkání 6. kola skupiny G fotbalové Ligy mistrů:

Viktoria Plzeň - AS Řím 2:1 (0:0)

Branky: 62. Kovařík, 72. Chorý - 68. Ünder. Rozhodčí: Taylor - Beswick, Nunn (všichni Angl.). ŽK: Limberský - Kluivert, Pellegrini. ČK: 90.+2 Pellegrini. Diváci: 11.217.

Sestavy:

Plzeň: Hruška - Havel, Hejda, Hubník, Limberský - Procházka, Hrošovský - Kopic (71. Petržela), Čermák (81. Hořava), Kovařík - Chorý (87. Řezníček). Trenér: Vrba.

AS Řím: Mirante - Santon (75. Florenzi), Marcano, Manolas, Kolarov - Cristante, N'Zonzi (79. Pellegrini) - Ünder, Kluivert, Pastore (59. Zaniolo) - Schick. Trenér: Di Francesco.

Real Madrid - CSKA Moskva 0:3 (0:2)

Branky: 37. Čalov, 43. Ščennikov, 73. Sigurdsson. Rozhodčí: Dias - Tavares, Soares - Miguel, Pinheiro (všichni Portug.).

Sestavy:

Real: Courtois - Odriozola, Vallejo, Sánchez, Marcelo (74. Carvajal) - Llorente (58. Kroos), Isco, Valverde - Asensio, Benzema (46. Bale), Vinícius. Trenér: Solari.

CSKA: Akinfejev - Nababkin, Becao, Magnússon - Mário Fernandes, Bistrovič, Vlašič, Ščennikov - Obljakov (89. Kučajev), Čalov (84. Hernandez), Sigurdsson. Trenér: Gončarenko.