Vaclík a Suchý vyhráli na půdě Manchesteru City, postup jejich Basileje byl ale i tak ukrutně daleko

7. 3. 2018 23:53
Juventus otočil během tří minut duel na Tottenhamu a zachránil se v Lize mistrů, Harry Kane a spol. končí v osmifinále.
Kapitán Basileje Marek Suchý (vlevo) kontroluje v odvetě osmifinále Ligy mistrů počínání Leroye Saného, útočníka Manchesteru City | Foto: Reuters

Londýn/Manchester - Po Realu Madrid a Liverpoolu poznala fotbalová Liga mistrů další dva čtvrtfinalisty. Manchester City sice prohrál doma poprvé od prosince 2016 soutěžní utkání, Basileji s českými legionáři Tomášem Vaclíkem a Markem Suchým podlehl 1:2, ale s vítězstvím 4:0 z prvního střetnutí v zádech si to mohl dovolit. Juventus Turín dvěma slepenými góly ve druhém poločase otočil duel na Tottenhamu, po domácí remíze 2:2 vyhrál 2:1 a slavil postup.

Marek Suchý nastoupil k jubilejnímu 100. utkání v evropských pohárech (včetně předkol), oslavit jej ale coby kapitán Basileje překvapivým postupem nemohl.

Manchester City v silně obměněné sestavě totiž začal lépe i odvetu a už v 8. minutě po přihrávce Bernarda Silvy otevřel skóre Gabriel Jesus, jenž vstřelil 100. gól "Citizens" v Lize mistrů. Brazilec se trefil poprvé od 18. listopadu. Navázat na něj mohl Gündogan, proti jeho střele ale včas zasáhl Vaclík.

V 17. minutě duelu, který řídil český sudí Pavel Královec, švýcarský celek vyrovnal díky Elyounoussovi. Svěřenci trenéra Pepa Guardioly inkasovali po 297 minutách. Basilej mohla stav otočit ještě před přestávkou, ovšem Bravo zakročil proti Riverosovi.

Dvacet minut před koncem hosté přece jen zaskočili favorita podruhé, po Elyounoussiho přihrávce tvrdě vystřelil Lang a jako první obránce skóroval v soutěži proti oběma klubům z Manchesteru. V základní skupině rozhodl o výhře 1:0 nad United.

Juventusu zařídili postup Argentinci

Tottenham ovládl první dějství odvety s Juventusem, přestože to byl italský celek, který po remíze 2:2 z úvodního utkání potřeboval skórovat. Gólman hostů Buffon musel poprvé zakročit už ve 3. minutě proti střele Son Hung-mina, další šance měli Eriksen, Alli či Kane.

V 17. minutě se na druhé straně rozčilovali hráči Juventusu poté, co Vertonghen zasáhl zezadu ve vápně Douglase Costu, rozhodčí Marciniak ale penaltu nenařídil.

Ve 39. minutě se dočkali gólové radosti domácí, když se prosadil Son Hung-min. Jihokorejský reprezentant se stal prvním hráčem, který za Tottenham skóroval na domácím stadionu ve vyřazovací fázi LM nebo předchůdce Poháru mistrů evropských zemí od dubna 1962.

Hosté vyslali první střelu na branku až v 64. minutě a hned vyrovnali zásluhou Higuaína. O necelé tři minuty později dokonali obrat po spolupráci dvou Argentinců. Higuaín poslal balon za obranu Dybalovi a ten tváří v tvář Llorisovi nezaváhal. Domácí se pak zoufale snažili vyrovnat, Kane dokonce nastřelil tyč, Juventus však už o postup nepřišel.

Odvetná utkání osmifinále fotbalové Ligy mistrů:

Manchester City - Basilej 1:2 (1:1)

Branky: 8. Gabriel Jesus - 17. Elyounoussi, 71. Lang. Rozhodčí: Královec - Nádvorník (oba ČR), Slyško (SR). ŽK: Gabriel Jesus - Lacroix. Diváci: 49.411. První zápas: 4:0, postoupil Manchester.

Manchester: Bravo - Danilo, Stones, Laporte, Zinčenko - Gündogan (66. Díaz), Touré, Foden (89. Adarabioyo) - B. Silva, Gabriel Jesus, Sané. Trenér: Guardiola.

Basilej: Vaclík - Suchý, Frei, Lacroix - Lang, Serey Dié, Zuffi, Riveros - Bua (68. Stocker), Oberlin (74. Van Wolfswinkel), Elyounoussi. Trenér: Wicky.

Tottenham - Juventus Turín 1:2 (1:0)

Branky: 39. Son Hung-min - 64. Higuaín, 67. Dybala. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.). ŽK: Vertonghen, Alli, Dembélé - Alex Sandro, Pjanič, Benatia, Chiellini. Diváci: 84.010. První zápas: 2:2, postoupil Juventus.

Tottenham: Lloris - Trippier, Sánchez, Vertonghen, Davies - Dembélé, Dier (74. Lamela), Eriksen - Alli (85. Llorente), Kane, Son Hung-min. Trenér: Pochettino.

Juventus: Buffon - Barzagli, Benatia (61. Lichtsteiner), Chiellini, Alex Sandro - Khedira, Pjanič, Matuidi (60. Asamoah) - Dybala, Higuaín (83. Sturaro), Douglas Costa. Trenér: Allegri.