Unikly nové regule Ligy mistrů: Český šampion má šanci na přímý start. Vítěz poháru do Evropské ligy

Luděk Mádl Luděk Mádl
11. 12. 2016 7:00
Není to zatím zcela oficiální, ale zdá se, že od sezony 2018/19 budou mít Ligu mistrů jistou šampioni deseti nejsilnějších zemí. Česko je průběžně jedenácté, ale šanci má také.
Pavel Nedvěd a Emilio Butragueňo, slavní hráči a teď přední funkcionáři Juventusu, resp. Realu Madrid, jsou na losu Ligy mistrů jako doma. Přivítají i zástupce českého šampiona?
Pavel Nedvěd a Emilio Butragueňo, slavní hráči a teď přední funkcionáři Juventusu, resp. Realu Madrid, jsou na losu Ligy mistrů jako doma. Přivítají i zástupce českého šampiona? | Foto: Reuters

Praha - Avizované změny soutěžního řádu Ligy mistrů, které vstoupí v platnost od sezony 2018/19 a budou platit nejméně po tři roky, by sice měly českého šampiona vyšoupnout z pozice jistého přímého postupujícího, ale pokud Champions League 2017/18 nevyhraje nějaký outsider, přece jen by se na českého mistra dostat mělo. Podobně vítěz českého poháru, tedy Mol Cupu, by měl mít jistou skupinu Evropské ligy.

To všechno za dvou předpokladů: A sice, že Česko na konci právě probíhající pohárové sezony skončí na 11. pozici koeficientového žebříčku, což se jeví pravděpodobně. A že se potvrdi pravost rozpisu soutěžního modelu Champions League v té podobě, která unikla na web renomovaného fotbalového statistika Berta Kassiese - prohlédnout si ji můžete zde. A z ní v tomto článku čerpáme.

Než začneme představovat novinky, připomeňme, že 32 účastníků základních skupin Ligy mistrů dělí UEFA na ty, kteří mají účast jistou, a na ty, co se musí prokousat systémem kvalifikačních předkol. A to podle dvou znaků: podle země, ze které pocházejí a podle pozice v jejich národní lize. Všechny výsledky týmů jednotlivých zemí se sčítají, dělí počtem účastníků a výsledkem je pětiletý koeficient, který země srovná do průběžně obměňovaného žebříčku, do něhož se započítávají hodnoty vždy za posledních 5 let, ty starší se mažou..

Pozor, do Ligy mistrů 2017/18 se bude nasazovat ještě podle starého systému, ve kterém přímou účast ve skupině Champions League jistila 12. příčka. K české smůle se hledí vždy na koeficient rok starý, to znamená, že v létě 2017 se bude nasazovat podle žebříčku z května 2016. A v něm bylo Česko třinácté, tedy těsně za kýženou dvanáctkou.

Ani nejbližší český šampion ovšem bez šance není. Přímo do Ligy mistrů 2017/18 se dostane, pokud vítězové probíhajícího ročníku Ligy mistrů i Evropské ligy obsadí ve svých národních soutěžích pozice, které je oprávní přímo ke startu v příští Champions League. Což se samozřejmě může stát, ale jisté to není.

Česko se třáslo na postup na 12. pozici. Jenže když už k němu došlo, změnila UEFA na konci srpna pravidla hry. Informovala, že pět přímých pozic navíc oproti současnému stavu získají 4 nejsilnější země žebříčku. Z toho plynulo, že je UEFA někomu bude muset sebrat - a Češi cítili, že jsou v ohrožení. Jen se čekalo na to, až UEFA dopoví detailně další pravidla své nové hry. Slíbila, že se tak stane do konce tohoto kalendářního roku. A podle nepotvrzených informací už výkonný výbor UEFA finální model schválil.

Oficiálně ještě publikován nebyl, ale předpokládejme, že bude totožný s informačním únikem, který se objevil na zmiňovaných stránkách Berta Kassiese. A ty popisují tento systém:

Desítka má jistotu, jedenáctý číhá na šanci

Jistotu startu v Lize mistrů v něm má deset zemí. Zástupci nejsilnější čtyřky (nyní Španělsko, Německo, Anglie a Itálie) po čtyřech týmech z jejich ligy, pátý a šestý, což jsou teď Francie s Portugalskem, pak dva - šampiona a vicemistra. A další čtyři země, nyní Rusko, Ukrajina, Belgie a Turecko svého ligového mistra.

Další týmy postoupí z předkol. A jistotu startu v Lize mistrů mají "tutovou" i obhájce trofeje a vítěz Evropské ligy.

No a tady Kassiesem zveřejněný reglement zdůrazňuje tu pro české barvy nejdůležitější okolnost: A sice, že pokud si obhájce vítězství v Lize mistrů 2017/18 vybojuje v národní soutěži přímý postup do skupiny Champions League v dalším ročníku, pak volné místečko, které tím vznikne, připadne mistrovi země číslo 11, což by mělo být Česko.

Vzhledem k posílení "přímého" kontingentu čtyř nejsilnějších zemí se to jeví jako poměrně pravděpodobná možnost. Pokud by snad nenastala, má šampion země číslo 11 jisté alespoň finální předkolo "mistrovské" větve kvalifikace Ligy mistrů.

Český vicemistr by každopádně začal v předposledním předkole nemistrovské části.

Místečko určené vítězi předchozí Evropské ligy spojuje nový reglement (podle Kassiese) s případným místem pro třetího účastníka ze země číslo 5 (nyní Francie).

Nový model počítá nově s pěti mistrovskými předkoly (místo dosavadních čtyř) a se třemi "nemistrovskými" - vše je přehledně uvedeno zde.

Reformy se vztahují i na Evropskou ligu, podle zveřejněného reglementu, opět zdůrazněme, že zatím nepotvrzeného. A ze stejného přehledu je patrné, že jistou účast v něm mají vítězové národních pohárů z dvanácti nejsilnějších zemí. Mezi ně by se mělo vejít i Česko.

Pro nasazování do sezony 2018/19 bude rozhodující žebříček z května 2017.  V tom průběžném, aktuálním, je Česko jedenácté, se ztrátou necelých dvou bodů na desáté Turecko, to však bude mít na jaře ještě 3 týmy, které mohou přidávat body, Česko pouze Spartu. Dvanáctí Švýcaři už nikoho. Aktuální žebříček si můžete prohlédnout zde.

Pikantní varianta: Plzeň můžou naštvat sparťani

Pokud se někomu všechna ta čísla jevila poněkud složitě, naznačme ještě modelové příklady.

Příklad 1, varianta A

Je květen 2017, českou ligu vyhrála Plzeň. Dejme tomu, že Ligu mistrů na jaře ovládne Barcelona, která ve španělské lize skončí druhá, Evropskou ligu pak třeba AS Řím, který bude za Juventusem druhý v Serii A. Jak Barce tak, Římanům by to stačilo na přímý postup do Ligy mistrů 2017/18. A díky tomu by tam s nimi přímo postoupila i Plzeň.

Příklad 1, varianta B

Pokud by ale kupříkladu Evropskou ligu vyhrál Krasnodar a zároveň byl v ruské lize třeba čtvrtý, musela by Plzeň do třetího předkola Ligy mistrů, tak jako letos. Pikantní je, že totéž by se hypoteticky mistrovské Plzni stalo, kdyby Evropskou ligu na jaře celkově vyhrála kupříkladu pražská Sparta.

Příklad 2, varianta A

Posouváme se o rok dál. Je květen 2018 a českým mistrem je, dejme tomu, Slavia. Stačí, aby ve stejném měsíci vyhrál Ligu mistrů kupříkladu Arsenal, který zároveň obsadí jednu z prvních 4 příček v Premier League. Pak Slavia proskočí přímo do Ligy mistrů 2018/19.

Příklad 2, varianta B

Pokud by ale snad Ligu mistrů 2017/18 náhodou nevyhrál některý z celkem 24 celků, jež budou mít start v ročníku 2018/19 jistý, kdyby snad v ní měl uspět třeba Panathinaikos Atény, pak by Slavia musela s někým svést jeden vyřazovací souboj.

Pokud je uniknuvší reglement platný, tak pokud by dejme tomu Mladá Boleslav vyhrála v květnu 2018 Mol Cup, nemusela by se už nikoho na nic ptát a měla by jistý start ve skupině Evropské ligy 2018/19

Lze očekávat, že oficiální finální podobu nového modelu pohárových soutěží zveřejní UEFA co nevidět, dost možná už v pondělí v souvislosti s losem jarní části evropských pohárů.

Facebooková stránka autora: Luděk Mádl - Aktuálně.cz

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 minutami

Při nehodě auta a malotraktoru zemřel na Domažlicku starší muž

Jednu oběť má nehoda osobního auta a malotraktoru u Záhořan na Domažlicku. Auto zezadu narazilo do malého traktoru a jeho řidiče náraz vymrštil do příkopu, na místě zemřel. ČTK o tom informovala krajská policejní mluvčí Dagmar Jiroušková.

Nehoda se stala okolo 16:45 na silnici III/1836 u obce Záhořany. Řidič vozu Volvo ve věku 22 let jel ve směru od Záhořan na Spáňov. "Z dosavadního šetření vyplývá, ze řidič osobního vozidla zezadu narazil do vpředu jedoucího malotraktoru značky Vari, které řídil 77letý řidič. Po střetu byl řidič z malotraktoru vymrštěn do silničního příkopu. Při nehodě došlo k jeho zranění, kterému na místě podlehl," popsala Jiroušková.

Požití alkoholu a jiných omamných a psychotropních látek u řidiče osobního vozidla policisté na místě vyloučili. Okolnosti tragické nehody nyní policie vyšetřuje.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Bílý dům chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří táboří na texaské hranici

Americká vláda chce urychlit vyhoštění migrantů, kteří se v uplynulých dnech utábořili na hranici mezi Texasem a Mexikem. Ministerstvo vnitřní bezpečnosti oznámilo, že zajistilo nové přepravní kapacity, které umožní během tří dnů vyhostit větší množství lidí, uvedla agentura AP. U texaského města Del Rio se v pátek nacházelo podle místní policie přes 13 tisíc migrantů, kteří pochází převážně z Haiti.

Část migrantů, kteří se usadili u mostu spojujícího USA s Mexikem, americké úřady odsunuly na jiná místa. To má ulehčit přezkum, zda migranti měli právo vstoupit do USA. Pohraniční stráž a celníci počítají s tím, že v této oblasti mexicko-americké hranice budou mít od pondělí přinejmenším 400 svých příslušníků.

Americká vláda chce vyhošťovat migranty letecky do země původu. Ve skupině podle médií převažují lidé původem z Haiti. Američtí představitelé jednají se zástupci této karibské země o navracení migrantů. Americké ministerstvo by chtělo vypravit pět až osm letů denně, často ale bude záležet na dohodě s haitskými úřady. Americké úřady se také domnívají, že kvůli nebezpečí návratu do vlasti by se část Haiťanů mohla přemístit zpět do Mexika.

V texaském městě Del Rio žije zhruba 35 tisíc lidí. Město, které migrační vlny zažilo vícekrát, řídí starosta Bruno Lozano, který byl zvolen za Demokratickou stranu. Stávající vládu prezidenta Joea Bidena ale kritizuje za nedostatečnou migrační politiku na hranici s Mexikem.

Z Haiti, které patří k nejchudším státům na americkém kontinentě, odešlo v uplynulých letech mnoho lidí. Většinou směřovali do latinskoamerických států. V případě města Del Rio není jasné, proč se migranti rozhodli pro hromadný vstup do Spojených států. Podle odborníků se tak může stát i na základě mylných či falešných informací.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Čtyřiačtyřicetiletý bek Chára pokračuje v NHL, dohodl se s Islanders

Čtyřiačtyřicetiletý slovenský obránce Zdeno Chára bude i nadále působit v NHL, kde se dohodl na roční smlouvě s New York Islanders. Vítěz Stanleyova poháru z roku 2011 s Bostonem se chystá na 24. sezonu v nejlepší lize světa. Loni 205 centimetrů vysoký rodák z Trenčína opustil po 14 letech Boston, kde byl kapitánem, a zamířil do Washingtonu.

V minulé sezoně měl Chára základní příjem 795 tisíc dolarů a na bonusech si mohl vydělat dalších až 730 tisíc dolarů. Islanders, kde začal v roce 1997 svou kariéru v NHL, finanční podmínky jeho kontraktu nezveřejnili. Klub z Long Islandu jej draftoval v roce 1996 ve třetím kole na 56. pozici.

Sedminásobný účastník Utkání hvězd a držitel Norris Trophy pro nejlepšího obránce z roku 2009 hrál také za Ottawu. S 1608 zápasy v NHL je Chára 13. v historickém pořadí a v nadcházející sezoně by se mohl posunout až na 7. místo před Marka Recchiho (1652 utkání).

V minulém zkráceném ročníku kvůli pandemii koronaviru si Chára v základní části připsal za Washington v 55 zápasech 10 bodů za dvě branky a osm asistencí. V pěti duelech play off nebodoval. Celkově v NHL nasbíral 666 bodů (207+459). V bojích o Stanleyův pohár sehrál rovných 200 utkání a zaznamenal 70 bodů (18+52).

Zdroj: ČTK
Další zprávy