Tým jsem podrazil, kál se plzeňský Procházka. Pak se odrazil k životnímu zápasu

27. 11. 2018 23:00
Plzeňský záložník Roman Procházka v zápase Ligy mistrů na hřišti CSKA Moskva prožil úplně odlišné pocity. Po neproměněné penaltě ze 44. minuty na tom byl hodně špatně, ale vše si vynahradil ve druhém poločase, kdy vyrovnávací brankou pomohl k obratu na konečných 2:1. Slovenský fotbalista přiznal, že pro něj bylo utkání v Lužnikách hodně emotivní, a gól zařadil mezi nejdůležitější v kariéře.
Roman Procházka slaví svůj gól v síti CSKA
Roman Procházka slaví svůj gól v síti CSKA | Foto: Reuters

"Člověk možná i sní o tom, že takové zápasy a momenty zažije. Celý ten zápas byl ve mně strašně emocionální a myslím, že na něj nezapomenu do konce života," líčil Procházka. "Mohl to být nejhorší zápas v mé kariéře, nakonec to byl možná jeden z nejlepších," oddechl si záložník Viktorie.

Jeho přízemní pokutový kop k tyči zneškodnil v závěru prvního poločasu za stavu 1:0 pro CSKA brankář Igor Akinfejev. "Vím, že jsem tu penaltu kopnul špatně," posteskl si Procházka. "Byl jsem rozhodnutý, že ji kopnu do středu, ale nějak jsem se toho lekl, aby mi nezůstal stát. Jednu penaltu v lize jsem kopal doprostřed. Prostě jsem nad tím dost přemýšlel, asi to byla chyba," dumal.

O přestávce prožíval v kabině trudné minuty. "Je to hrozně těžké. Jsem člověk, který dost prožívá takové momenty. Cítil jsem, jako bych podrazil mužstvo," popisoval své rozpoložení. "Vím, že se to stává i velkým hráčům, ale já si to dost připouštěl a o poločase jsem se v kabině cítil dost zle. Ale kluci mě povzbudili a pomohli mi. Já jsem to moc chtěl odčinit," prozradil devětadvacetiletý středopolař.

Jedničku ruské reprezentace Akinfejeva překonal v 56. minutě střelou do horního růžku a dlouho se ze své trefy radoval. "Bylo to pro mě hrozně emocionální, cítil jsem se fakt neskutečně. Byl jsem strašně rád a v tom momentě jsem začal věřit, že můžeme vyhrát," uvedl Procházka.

V prvním momentu však ani nevěděl, že dal gól. "Padl jsem po té střele a ani nesledoval let míče. Začal jsem se radovat, až když za mnou kluci přiběhli," usmíval se hrdina okamžiku. "Nevím, jestli se mi ještě někdy podaří dát gól v Lize mistrů. Hodnotím to na těch nejvyšších příčkách," doplnil bývalý hráč Levski Sofia nebo Trnavy.

Přiznal, že Plzeňští měli v Moskvě i štěstí. "Závěr po druhém gólu jsme celkem zvládli, protože jsme je nepouštěli do nějakých šancí. Před tím gólem tam měli nějaké úseky, kdy to bylo nahoru dolů. Měli jsme to trošku otevřené, chodili do protiútoků, kdy mohli rozhodnout. Skvělý Hrušo (brankář Aleš Hruška) nás opět podržel a měli jsme trošku i štěstí, ale v takových zápasech asi člověk musí mít," pochvaloval si Procházka.

Plzeň je blízko konečnému třetímu místu ve skupině a postupu do jarní fáze Evropské ligy, protože má stejně bodů jako CSKA a lepší vzájemné zápasy s moskevským týmem. "Musíme fandit Realu Madrid nebo věřit, že uhrajeme my něco s Římem. Samozřejmě dáme do toho všechno, určitě bude plný stadion. Je to na nás, máme to ve vlastních rukách a věřím, že nám i fanoušci pomůžou," prohlásil Procházka.

před 2 hodinami

PSG bez Messiho vyhrál opět v nastavení

Fotbalisté Paris Saint-Germain v 7. kole francouzské ligy porazili poslední Mety 2:1. O výhře suverénního lídra tabulky rozhodl v páté minutě nastavení svou druhou trefou v zápase Ašraf Hakimí. Lyon, soupeř pražské Sparty ve skupině Evropské ligy, otočil zásluhou letních posil duel s Troyes a zvítězil 3:1.

Pařížský celek z aktivního vstupu do zápasu vytěžil brzký gól. Zakončení Maura Icardiho z 5. minuty vykopl z brankové čáry Matthieu Udol přímo k noze Hakimího, který trefil odkrytou branku a poslal PSG do vedení. Mety srovnaly v 39. minutě, kdy se po rohovém kopu trefil Boubakar Kouyaté.

Favorizovaný celek, v jehož sestavě chyběl zraněný Lionel Messi, dlouho nemohl vstřelit rozhodující gól a zdálo se, že poprvé v ročníku ztratí. V nastaveném čase však kapitán Met Dylan Bronn dostal druhou žlutou kartu a PSG nabídnuté výhody využil. Hakimí si navedl balon na střed a střelou na zadní tyč rozhodl o těsné výhře.

Lyon výborně zvládl druhý poločas zápasu s Troyes a díky trefám letních posil z Premier League otočil z 0:1 na 3:1. Vyrovnání svým prvním gólem v novém působišti zařídil Xherdan Shaqiri a vítěznou branku vstřelil v 72. minutě obránce Emerson. Definitivní podobu výsledku dal tři minuty před koncem Lucas Paquetá.

Francouzská fotbalová liga - 7. kolo:

Lille - Remeš 2:1 (31. David, 43. André - 74. Flips z pen.), Monako - St. Etienne 3:1 (62. z pen. a 86. Ben Yedder, 28. Volland - 41. Bouanga), Montpellier - Bordeaux 3:3 (11. a 50. Germain, 71. Mollet - 19. Hwang I-čo, 30. J. E. Onana, 85. Kalu), Nantes - Brest 3:1 (27. Blas, 55. Chirivella, 58. K. Coulibaly - 67. Le Douaron), Rennes - Clermont 6:0 (55. a 57. Sulemana, 32. Martin, 36. Terrier, 64. Laborde, 77. Tait), Angers - Marseille 0:0, Lens - Štrasburk 0:1 (67. Ajorque), Lorient - Nice 1:0 (23. Monconduit), Lyon - Troyes 3:1 (48. Shaqiri, 72. Emerson, 89. Paquetá - 45. Chavalerin), Mety - Paris St. Germain 1:2 (39. Kouyaté - 5. a 90.+5 Hakimí).

20. Mety 7 0 3 4 7:15 3

Poznámka: Nice byl z disciplinárních důvodů odečten 1 bod.

Aktualizováno před 3 hodinami

Libyjský maršál Haftar odstoupil dočasně z funkce, může si tím připravovat půdu pro prezidentské volby

Polní maršál Libyjské národní armády (LNA) Chalífa Haftar oznámil, že na tři měsíce odstoupí ze své funkce. Podle agentury Reuters si tak připravil půdu k možné kandidatuře v prezidentských volbách, které se mají konat v prosinci.

Haftarovy oddíly ovládají východ Libye a velkou část jižních oblastí. LNA v prohlášení uvedla, že Haftar pověřil svého náčelníka štábu, aby na tři měsíce převzal jeho povinnosti.

Vojsko maršála Haftara v minulosti bojovalo proti jednotkám libyjské armády, která stála za vládou v Tripolisu. Samotný Haftar podporoval paralelní vládu na východě země. Loni čtrnáctiměsíční boje ukončilo příměří, které také umožnilo ustavení přechodné vlády, jež má připravit prosincové volby.

Parlamentní a prezidentské volby se mají konat 24. prosince, ale jak napsala agentura AP, jejich osud je nejistý. Volební zákon, který stanoví že kandidáti na prezidenta se musejí vzdát úřadu po dobu 90 dní před volbami, vyvolal značné neshody mezi libyjskými politiky. Jeho ratifikace vedla až k odhlasování nedůvěry vládě premiéra Muhammada Dbaíby, která bude zemi do voleb řídit jako úřadující.

před 3 hodinami

Fed patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu

Americká centrální banka (Fed) patrně příští rok začne zvyšovat svou hlavní úrokovou sazbu. Banka to oznámila po dvoudenním zasedání svého měnového výboru. Je to dříve, než prognózovala před třemi měsíci, což agentura AP interpretuje jako známku toho, že Fed znepokojují přetrvávající vysoké inflační tlaky.

Svou klíčovou úrokovou sazbu Fed ponechal v rozpětí nula až čtvrt procenta. Šéf Fedu Jerome Powell na tiskové konferenci uvedl, že banka by mohla dokončit omezování nákupu dluhopisů do poloviny příštího roku.

Pokud se bude ekonomice dařit, začne Fed omezovat nákup dluhopisů tento rok, uvedla banka v prohlášení. Cílem nákupů dluhopisů bylo snížit úrokové sazby dlouhodobých úvěrů, aby se podpořilo půjčování a utrácení. Powell dále na tiskové konferenci uvedl, že centrální banka by mohla oznámit omezení nákupu dluhopisů už na příštím zasedání v listopadu.

Plány Fedu odrážejí přesvědčení, že se ekonomika zotavila z recese vyvolané pandemií covidu-19 natolik, že banka může brzy začít omezovat svou mimořádnou podporu. S postupným posilováním ekonomiky se také zrychlila inflace na tříleté maximum, což zvyšuje tlak na Fed, aby se měnová politika zpřísnila.