Tři čtvrtě miliardy korun do kasy. Plzeň hlásí rekordní zisk z Ligy mistrů

Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
13. 12. 2018 17:14
Viktoria Plzeň si díky letošnímu účinkování ve fotbalové Lize mistrů výrazně finančně přilepšila. Start v podzimní základní skupině a postup do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy vynesly západočeskému klubu přes 770 milionů korun, což je více než za předchozí dvě vystoupení v Lize mistrů dohromady.

Plzeň díky vyšším prémiím od Evropské fotbalové unie UEFA byla odměněna mnohem lépe než při minulých účastech v Lize mistrů, kdy také vybojovala třetí místo a účast v Evropské lize.

Za podzim 2011 úřadující český mistr inkasoval 326,5 milionu korun, o dva roky předtím to bylo 280 milionů korun.

Viktoria letos postoupila do hlavní části elitní soutěže poprvé přímo bez kvalifikace jako vítěz minulé sezony domácí ligy. Za účast ve skupině plzeňský klub dostal 394 milionů korun.

Svěřenci Pavla Vrby v konkurenci Realu Madrid, AS Řím a CSKA Moskva uhráli v šesti zápasech sedm bodů za dvě výhry a remízu, za což Plzeň inkasovala 163 milionů korun. Sedm bodů je také rekord Viktorie v soutěži.

Postup do únorového úvodního kola vyřazovací části Evropské ligy za třetí místo ve skupině Champions League byl ohodnocen částkou 13 milionů korun. Dalších 200 milionů korun si Plzeň vydělala díky svému postavení v klubovém koeficientu za posledních deset let.

Tento systém distribuce odměn UEFA měl letos premiéru. Celková částka podle koeficientu činí 15 miliard korun, které budou rozděleny na díly v hodnotě 29 milionů korun. Nejhůře umístěný klub v pořadí ve skupinách Ligy mistrů dostane jeden díl, zatímco celek na prvním místě (Real Madrid) si přijde na 916 milionů korun.

Plzeň byla podle koeficientu sedmým nejhůře postaveným klubem v aktuálním ročníku Ligy mistrů.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Slovenská opozice se nedohodla na velké koalici

Slovenské opoziční strany se ve čtvrtek nedokázaly dohodnout na vytvoření velké koalice, takzvaného "bloku změny", ve kterém by společně šly do parlamentních voleb v únoru příštího roku. Zkomplikovaly si tak podle agentury Reuters svůj cíl, že vystřídají vládní koalici tří stran vedenou levicovou stranou Směr, která dominuje slovenské politice v poslední dekádě.

Podpora Směru u voličů klesla po loňské vraždě investigativního novináře a jeho snoubenky, která vyvolala masové protesty proti korupci. Dlouholetý premiér Robert Fico se musel vzdát funkce v čele vlády, ale jeho koalice přežila. Vládu vede Peter Pellegrini, kterého si Fico vybral, a Směr je opět pokládán za favorita voleb.

Reuters poznamenal, že opozice v boji proti zkorumpovanému systému dosáhla obrovského úspěchu vítězstvím liberální právničky Zuzany Čaputové v loňských prezidentských volbách. Ale není jisté, zda tento úspěch dokáže zopakovat i v parlamentních volbách.

Zdroj: ČTK
Další zprávy