Tři čtvrtě miliardy korun do kasy. Plzeň hlásí rekordní zisk z Ligy mistrů

Spektákl ve Štruncových sadech obrazem. Tak Plzeň potvrdila Vrbovu skvělou sérii
Zápas, na který se bude dlouho vzpomínat, viděly ve středu večer plzeňské Štruncovy sady
Viktoriáni v posledním utkání základní skupiny Ligy mistrů porazili AS Řím 2:1.
A díky této výhře mohli nejen Roman Hubník a Aleš Hruška slavit konečné třetí místo v tabulce za Realem Madrid a AS, které znamená postup do jarní fáze Evropské ligy.
Viktoria přitom ještě před zápasem doufala v pomoc obhájce titulu. Kdyby Real porazil CSKA, má Plzeň třetí místo jisté. Jenže Moskvané i díky trefě Fjodora Čalova senzačně vyhráli na Santiago Bernabeau 3:0.
Foto: Milan Kammermayer
ČTK ČTK
13. 12. 2018 17:14
Viktoria Plzeň si díky letošnímu účinkování ve fotbalové Lize mistrů výrazně finančně přilepšila. Start v podzimní základní skupině a postup do jarní vyřazovací fáze Evropské ligy vynesly západočeskému klubu přes 770 milionů korun, což je více než za předchozí dvě vystoupení v Lize mistrů dohromady.

Plzeň díky vyšším prémiím od Evropské fotbalové unie UEFA byla odměněna mnohem lépe než při minulých účastech v Lize mistrů, kdy také vybojovala třetí místo a účast v Evropské lize.

Za podzim 2011 úřadující český mistr inkasoval 326,5 milionu korun, o dva roky předtím to bylo 280 milionů korun.

Viktoria letos postoupila do hlavní části elitní soutěže poprvé přímo bez kvalifikace jako vítěz minulé sezony domácí ligy. Za účast ve skupině plzeňský klub dostal 394 milionů korun.

Svěřenci Pavla Vrby v konkurenci Realu Madrid, AS Řím a CSKA Moskva uhráli v šesti zápasech sedm bodů za dvě výhry a remízu, za což Plzeň inkasovala 163 milionů korun. Sedm bodů je také rekord Viktorie v soutěži.

Postup do únorového úvodního kola vyřazovací části Evropské ligy za třetí místo ve skupině Champions League byl ohodnocen částkou 13 milionů korun. Dalších 200 milionů korun si Plzeň vydělala díky svému postavení v klubovém koeficientu za posledních deset let.

Tento systém distribuce odměn UEFA měl letos premiéru. Celková částka podle koeficientu činí 15 miliard korun, které budou rozděleny na díly v hodnotě 29 milionů korun. Nejhůře umístěný klub v pořadí ve skupinách Ligy mistrů dostane jeden díl, zatímco celek na prvním místě (Real Madrid) si přijde na 916 milionů korun.

Plzeň byla podle koeficientu sedmým nejhůře postaveným klubem v aktuálním ročníku Ligy mistrů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Při sebevražedném útoku v Somálsku zemřelo nejméně sedm lidí

Nejméně sedm lidí v sobotu zemřelo při sebevražedném útoku nedaleko prezidentské rezidence v somálské metropoli Mogadišo, informovala agentura Reuters s odvoláním na místního představitele. Osm lidí je po výbuchu zraněných., dalších osm je zraněnýc

Bomba nastražená v autě explodovala ve chvíli, kdy byl vůz na křižovatce. Svědek agentuře Reuters popsal, že viděl sedm zničených automobilů a tři rikši. Celá křižovatka byla podle něj potřísněna krví.

Kdo za útokem stojí, zatím není zřejmé. Podobné útoky nicméně často provádí islamistické hnutí Šabáb, které je napojeno na teroristickou síť Al-Káida. Šabáb chce v africké zemi svrhnout vládu a prosadit svůj přísný výklad islámského práva.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Kanadská katolická církev se omluvila za utrpení, které musely snášet domorodé děti v internátních školách

Kanadská katolická církev se veřejně omluvila za utrpení, které musely snášet statisíce domorodých dětí v internátních školách, kde se usilovalo o jejich násilnou asimilaci. Biskupové v prohlášení napsali, že cítí hlubokou lítost a upřímně se omlouvají za to, že se církev podílela na systému, jehož cílem bylo vymazání domorodé kultury a spirituality, a za to, že její představitelé týrali a zneužívali své svěřence.

Internátními školami, které financoval stát a které provozovaly povětšinou katolické misionářské kongregace s cílem asimilovat děti původních obyvatel, prošlo v Kanadě v 19. a 20. století na 150 000 nezletilých. Vyšetřovací zpráva kanadských úřadů z roku 2015 označila systém, který vynucoval odloučení dětí od rodičů, za "kulturní genocidu". Děti navíc byly často vystaveny týrání, sexuálnímu zneužívání a hladovění, odhadem 6000 jich zemřelo.

Letos se o zločinech spáchaných v těchto školách a otřesných podmínkách, které tam panovaly, opět začalo mluvit kvůli nálezům hromadných pohřebišť na pozemcích internátů. Na místě bývalé internátní školy v Marievalu v provincii Saskatchewan objevili vyšetřovatelé na 750 neoznačených hrobů. U někdejší církevní školy ve městě Kamloops v Britské Kolumbii se našly ostatky 215 dětí, těm nejmladším byly zhruba tři roky.

"Řada katolických komunit a diecézí se podílela na systému, který vedl k potlačování domorodých jazyků, kultury a spirituality a nedokázal respektovat bohatou historii, tradice a moudrost původních obyvatel. Uznáváme, že někteří členové katolického společenství spáchali těžké přečiny," uvedli biskupové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy