Trabzonspor není Manchester City. Turecký klub si Ligu mistrů nezahraje

ČTK Sport ČTK, Sport
30. 7. 2020 20:59
Fotbalisté Trabzonsporu si v následující sezoně o Ligu mistrů nezahrají. Sportovní arbitrážní soud (CAS) potvrdil verdikt Evropské fotbalové unie (UEFA), která Trabzonspor z evropských pohárů na rok vyloučila.
Filip Novák (vpravo) v dresu tureckého Trabzonsporu.
Filip Novák (vpravo) v dresu tureckého Trabzonsporu. | Foto: Reuters

Turecký vicemistr a vítěz domácího poháru, za nějž hraje obránce Filip Novák, tak nenapodobil Manchester City, který se před necelými třemi týdny v obdobném případu úspěšně odvolal proti dvouletému zákazu startu v pohárech.

Důvodem vyloučení Trabzonsporu je porušení finančního fair play. Klub byl v podmínce a UEFA jej v červnu potrestala ročním zákazem startu.

Trabzonspor podle ní nesplnil závazek z roku 2016 a ve finančním roce 2019 jeho výdaje převýšily příjmy. Místo Trabzonsporu se tak ve 2. předkole Ligy mistrů představí Besiktas Istanbul, jenž v uplynulé sezoně turecké ligy skončil třetí.

UEFA zavedla pravidla finančního fair play kvůli výraznému nárůstu počtu zadlužených klubů. Složitý soubor regulí, jejichž základem je, aby kluby neměly výrazně větší výdaje než příjmy, také omezuje možnost bohatých majitelů investovat do klubu vlastní peníze.

Kvůli vážnému porušení pravidel finanční fair play byl letos v únoru na dva roky vyloučen z evropských pohárů Manchester City. Anglický velkoklub ale následně u CAS uspěl s odvoláním a Liga mistrů ho tak nemine ani v příštím ročníku.

 

Právě se děje

před 9 minutami

Primárky v Connecticutu vyhráli podle očekávání Trump a Biden

Odložené prezidentské primárky demokratů a republikánů v americkém státě Connecticut vyhráli podle očekávání současný šéf Bílého domu Donald Trump a jeho rival v podzimních volbách Joe Biden. Informovala o tom agentura AP. Úterní hlasování, které se původně mělo konat už v dubnu a přesouvalo se kvůli pandemii nemoci covid-19, definitivně uzavřelo nominační proces.

Biden získal v posledních primárkách před nominačním sjezdem demokratů, který se uskuteční příští týden v Milwaukee, přes 80 procent hlasů. Senátor Bernie Sanders, který z klání o nominaci odstoupil už v dubnu, obdržel kolem 12 procent hlasů. Stejně jednoznačné jsou výsledky u republikánů, kde podle listu The New York Times získal Trump přibližně 75 procent hlasů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy