Střelecké hody v Lize mistrů. Liverpool znemožnil Spartak Moskva, sedm gólů padlo i v Portu

6. 12. 2017 22:55
To byly střelecké hody! Jen v jednom z osmi zápasů středečního programu fotbalové Ligy mistrů, které uzavřely skupinovou fázi soutěže, nepadly aspoň tři góly. Nejvyšší výhru si připsal Liverpool, jenž sedmi trefami odstřelil Spartak Moskva, stejný počet zásahů viděli i diváci v Portu, kde domácí porazili Monako 5:2.
Daniel Sturridge z Liverpoolu obchází brankáře Spartaku Moskva Aleksandra Selichova | Foto: Reuters

Praha - Fotbalisté Liverpoolu, Sevilly, Šachtaru Doněck a Porta v Lize mistrů jako poslední postoupili ze skupinové fáze do osmifinále. Neapol skončila až třetí a na jaře si zahraje pouze v play off Evropské ligy.

Liverpool v závěrečném utkání podzimní části doma rozstřílel Spartak Moskva 7:0 a vyhrál skupinu E o tři body před Sevillou, které stačila remíza 1:1 v Mariboru. Šachtar v Charkově porazil 2:1 již postupující Manchester City a ve skupině F o šest bodů předčil Neapol. Lídr italské ligy nečekaně prohrál 1:2 na hřišti Feyenoordu Rotterdam.

Porto na svém stadionu deklasovalo Monako 5:2 a skončilo na druhém místě o tři body před Lipskem. Německý nováček soutěže doma podlehl jistému vítězi skupiny G Besiktasi Istanbul 1:2.

Obhájce Real v Madridu přestřílel Dortmund 3:2. Druhý gól utkání, které jako hlavní rozhodčí vedl Čech Pavel Královec, vstřelil Cristiano Ronaldo. Portugalský kanonýr jako první hráč v historii LM skóroval v každém z šesti utkání ve skupině.

Přestože Liverpoolu stačila k postupu remíza, neponechal nic náhodě. Už v úvodní dvacetiminutovce se prosadili dvakrát Philippe Coutinho a jednou Roberto Firmino. Svěřenci Jürgena Kloppa na rozdíl od minulého zápasu v Seville (3:3) tříbrankové poločasové vedení neztratili. Po změně stran Coutinho zkompletoval hattrick, dvakrát se prosadil Sadio Mané a debakl Spartaku korunoval Mohamed Salah.

Sevilla v Mariboru prohrávala už od desáté minuty, kdy první útok domácích proměnil Marcos Tavares. Až v 75. minutě Ganso vyrovnal na konečných 1:1.

Šachtar vedoucí tým anglické ligy od začátku přehrával. V 26. minutě otevřel skóre Bernard a o chvíli později přidal pojistku Ismaily. Až v nastavení druhé půle snížil z penalty náhradník Sergio Agüero, ale hráči City už první soutěžní porážku v sezoně neodvrátili.

Neapol už ve druhé minutě poslal do vedení Piotr Zieliński. Za půl hodiny však srovnal Nicolai Jörgensen a v 91. minutě dokonal obrat Jeremiah St. Juste. Feyenoord získal první body v sezoně LM, italské mužstvo prohrálo ve skupině i třetí venkovní duel.

Portu zařídil poločasový náskok dvěma brankami Vincent Aboubakar a jednou Yacine Brahimi. Na konci půle šla obě mužstva do deseti, když za vzájemnou potyčku dostali červenou kartu domácí Felipe a hostující Rachid Ghezzal.

Po hodině hry sice Kamil Glik snižil z penalty, ale Alex Telles vzápětí zvýšil. Radamel Falcao dal druhý gól hostů a přestřelku ukončil v 88. minutě další náhradník Tiquinho Soares. Monako, které v minulém ročníku došlo až do semifinále, tak skončilo na posledním místě skupiny G s pouhými dvěma body.

Lipsko potřebovalo k postupu získat víc bodů než Porto, ale Besiktasi se povedl začátek. Už v desáté minutě proměnil penaltu Álvaro Negredo, jenž dal v LM první gól od listopadu 2013, kdy za Manchester City skóroval proti Plzni. V 87. minutě snížil Naby Keita, ale těsně před koncem sebral domácím bod Talisca.

Real poslal do vedení už v osmé minutě Borja Mayoral a čtyři minuty po něm přidal rekordní trefu Ronaldo. Těsně před pauzou však snížil Pierre-Emerick Aubameyang a gabonský kanonýr pak v 49. minutě i vyrovnal. Poslední slovo měl na konci Lucas Vázquez.

"Bílý balet" skončil na druhém místě skupiny H za Tottenhamem, který doma zdolal APOEL Nikósie 3:0 góly Fernanda Llorenteho, Son Hung-mina a Georgese-Kévina N'Koudoua. Trápícímu se Dortmundu tak stačily dva body a lepší skóre k uhájení třetí pozice před APOEL.

Závěrečné 6. kolo základních skupin fotbalové Ligy mistrů:

Skupina E:

Liverpool FC - Spartak Moskva 7:0 (3:0)

Branky: 4. z pen., 15. a 50. Coutinho, 47. a 76. Mané, 19. Firmino, 86. Salah. Rozhodčí: Marciniak - Sokolnicki, Listkiewicz (všichni Pol.).

NK Maribor - Sevilla FC 1:1 (1:0)

Branky: 10. Tavares - 75. Ganso. Rozhodčí: Hategan - Sovre, Gheorghe (všichni Rum.).

Skupina F:

Šachtar Doněck - Manchester City 2:1 (2:0)

Branky: 26. Bernard, 33. Ismaily - 90.+2 Agüero z pen. Rozhodčí: Bastien - Zakrani, Haquette (všichni Fr.).

Feyenoord Rotterdam - SSC Neapol 2:1 (1:1)

Branky: 33. Jörgensen, 90.+1 St. Juste - 2. Zieliński. Rozhodčí: Oliver - Burt, Bennett (všichni Angl.). ČK: 83. Vilhena (Feyenoord).

Skupina G:

FC Porto - AS Monako 5:2 (3:0)

Branky: 9. a 33. Aboubakar, 45. Brahimi, 65. Alex Telles, 88. Soares - 61. Glik z pen., 78. Falcao. Rozhodčí: Eriksson - Klasenius, Wärnmark (všichni Švéd.). ČK: 38. Felipe - 38. Ghezzal.

RB Lipsko - Besiktas Istanbul 1:2 (0:1)

Branky: 87. Keita - 10. Negredo z pen., 90. Talisca. Rozhodčí: Kassai - Ring, Tóth (všichni Maď.). ČK: 82. Ilsanker (Lipsko).

Skupina H:

Tottenham Hotspur - APOEL Nikósie 3:0 (2:0)

Branky: 20. Llorente, 37. Son Hung-min, 80. N'Koudou. Rozhodčí: Vinčič - Klančnik, Kovačič (všichni Slovin.).

Real Madrid - Borussia Dortmund 3:2 (2:1)

Branky: 8. Mayoral, 12. Ronaldo, 81. Lucas Vázquez - 43. a 49. Aubameyang. Rozhodčí: Královec (ČR) - Slyško (SR), Nádvorník (ČR).