Sparta odvetu s Rapidem zvládla. Má jistý šlágr s Monakem a minimálně Evropskou ligu

Kouč Vrba spěchal k šarvátce, pak zase metal své kotouly. A Sparta vyválčila postup
Zápas byl místy spíš o tvrdém boji než o fotbalové kráse. Na snímku zabojoval Casper Höjer, který později musel ze zápasu se zraněním odstoupit.
V úvodu to zkoušel Adam Hložek, který ve druhém poločase dokonce nastřelil břevno.
Centry často hrozil David Moberg Karlsson.
Největší problémy ale dělal hostující obraně rychlý Jakub Pešek. Právě po faulu na letní sparťanskou posilu kopali letenští penaltu.
28. 7. 2021 22:25
Fotbalisté Sparty zvítězili v domácí odvetě 2. předkola Ligy mistrů nad Rapidem Vídeň 2:0 a navzdory porážce 1:2 z úvodního utkání postoupili do 3. předkola milionářské soutěže, v němž se utkají s Monakem. Pražané si vyřazením rakouského vicemistra zajistili minimálně účast v základní skupině Evropské ligy.

Domácí poslal do vedení v 16. minutě z penalty David Moberg Karlsson. V 81. minutě přidal potřebný druhý gól Jakub Pešek.

Letenští, kteří se naposledy představili v hlavní fázi Ligy mistrů v sezoně 2005/06, rozehrají souboj s Monakem na jeho hřišti v úterý 3. srpna. Odveta je na programu o týden později. Rapid ve 3. předkole Evropské ligy vyzve kyperskou Famagustu.

"Vyzdvihl bych disciplinovanost a pracovitost. Věděli jsme, že nás čeká velice těžkých 90 minut. Dokonce jsem si myslel, že to bude 120 minut, že to bude trošku složitější. Naštěstí pro nás jsme hráli jenom 90 minut," řekl na tiskové konferenci trenér Pražanů Pavel Vrba, který do skupiny Ligy mistrů postoupil třikrát s Plzní.

Spartu od začátku hnalo 9105 diváků, kteří naplno využili povolenou kapacitu 50 procent stadionu. "Velké poděkování patří divákům, kteří nás hnali 90 minut, jezdili jsme po zadku. K cíli nás dostali oni," konstatoval Pešek.

Už ve druhé minutě vyslal zpoza vápna Wiesner přízemní střelu, s níž si Strebinger poradil. V 15. minutě ale gólman Rapidu, který po zranění hlavy stejně jako dříve Čech nebo nyní slávista Kolář nosí ochrannou helmu, při výběhu srazil Peška a rozhodčí Madden odpískal pokutový kop. K němu se postavil Karlsson, který stejně jako v sobotním vítězném duelu úvodního kola nové ligové sezony s Olomoucí (3:2) nezaváhal.

"Z mého pohledu to penalta určitě byla, protože jsem byl dřív u balonu. Přeskočil jsem bránícího hráče a gólman nevěděl, jestli tam má jít. Přišel tam pozdě a trefil mě do čelisti," popsal spornou situaci Pešek.

V nastavení úvodního dějství Sáček po průniku do vápna ztratil míč, hostující obránce Ullmann ho však při odkopu na roh málem poslal do vlastní sítě.

V 65. minutě se Letenští ocitli blízko druhé trefě, jenže Hložek po přihrávce střídajícího Polidara v pádu zblízka nastřelil břevno.

V 81. minutě se Sparta dočkala. Střídající Ladislav Krejčí starší nacentroval do vápna a Hložek prodloužil míč na zakončujícího Peška. "Určitě to byla moje životní branka a navíc první soutěžní v dresu Sparty, takže jsem strašně šťastný. Splnil se mi sen. Doufám, že branek dám víc a půjde to tak dál," prohlásil autor postupového gólu.

Vzápětí málem poslal duel do prodloužení v šestnáctce osamocený Petrovič, jenže Nita jeho střelu zneškodnil. V nastavení Strebinger zmařil Peškův samostatný únik.

"Je to zklamání. V prvním poločase se nám dařilo přihrávat a sem tam chodit do útoku. Nehráli jsme tak špatně. Sparta byla opticky dominantní, ale až na penaltu to bylo od nás docela dobré. Nestačilo to ale, ztráceli jsme balony. Ve druhém poločase jsme byli lepší, dokázali jsme si občas vytvořit šance, ale nebylo jich tolik. Sparta si postup zasloužila více," uvedl kouč Rapidu Dietmar Kühbauer.

Trenér Pavel Vrba na oslavu postupu metal kozelce:

Takhle se slavil postup v šatně Sparty:

Odvetné utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Sparta Praha - Rapid Vídeň 2:0 (1:0)

Branky: 16. Karlsson z pen., 81. Pešek. Rozhodčí: Madden - Stewart, Roome (všichni Skot.). ŽK: Dočkal, Vrba (trenér), Wiesner - Strebinger, Kühbauer (trenér), Wimmer. Diváci: 9105 (omezený počet). První zápas: 1:2, postoupila Sparta.

Sestavy:

Sparta: Nita - Wiesner, Štetina, Hancko, Höjer (62. Polidar) - Karlsson (77. Ladislav Krejčí I), Pavelka (34. Sáček), Ladislav Krejčí II, Dočkal, Pešek - Hložek. Trenér: Vrba.

Rapid: Strebinger - Stojkovič, Greiml (59. Dibon), Wimmer, Ullmann - Schuster, Petrovič (86. Auer) - Arase (78. Schick), Fountas, Grüll - Kara (78. Knasmüllner). Trenér: Kühbauer.