Konec
Rapid Vídeň
16. Karlsson (pen)
81. Pešek

Hezký středeční podvečer, vítejte u on-line přenosu z odvetného utkání 2. předkola fotbalové Ligy mistrů mezi Spartou Praha a Rapidem Vídeň. Zápas začíná ve 20:30.

Sparta

Takto vypadá základní jedenáctka, ve které dnes vyběhne Sparta:

Pavel Vrba dnes udělal dvě změny proti prvnímu utkání ve Vídni. Na křídlech nastupují Karlsson a Pešek, Wiesner se stáhl na pravý kraj obrany, jen z lavičky začínají Krejčí starší a Vindheim. Takto odehráli letenští už sobotní duel s Olomoucí. V něm odpočíval Dávid Hancko, který se dnes vrací do středu obrany vedle Lukáše Štětiny. Ladislav Krejčí mladší se tak přesouvá zpět do záložní řady k Davidu Pavelkovi. Proti utkání s Olomoucí nezbylo místo na Michala Sáčka.

Sotva začala sezona a Spartu už čeká klíčový duel možná celého ročníku. V lize odehráli Pražané jen jedno utkání, ale v Evropě jde o holé přežití už dnes. Na vlastním hřišti se totiž dnes Sparta pokusí otočit nepříznivý vývoj 2. předkola Ligy mistrů proti Rapidu Vídeň. V případě postupu by si letenský celek zahrál se slavným Monakem. A i kdyby s francouzským gigantem prohrál, měl by jistotu základní skupiny Evropské ligy. Jenže nejprve musí zvládnout překážku v podobě klubu z hlavního města Rakouska. Rapid navíc přijede na Letnou s náskokem. Sparta sice ve Vídni brzy vedla, v druhé půli však polevila a soupeř otočil. Dnes tak musí Vrbovi svěřenci zvítězit. Výhra o jednu branku by zajistila prodloužení, o dvě a víc branek pak postup.

Na důležitý duel se Sparta chtěla připravit v sobotním ligovém debutu s Olomoucí. Jenže od třetí minuty prohrávala. Naštěstí pro ni už do deseti minut dokázala srovnat, když nařízenou penaltu proměnil Karlsson. Od té chvíle byli Pražané lepší, jenže celek z Hané zlomili až v druhé půli zásluhou branky mladšího z Krejčích a vlastňáku Romana Hubníka. Přesto v závěru polevila a inkasovala. Sám kouč Pavel Vrba přiznal, že Olomouc jeho celku ukázala nedostatky, na kterých musí před dnešním duelem zapracovat. Očekává, že Rapid bude hrát podobně jako moravský tým. Tedy ze zajištěné obrany a vyrážet k rychlým brejkům. Uvidíme, jestli se Sparta dostatečně poučila.

V evropských pohárech bylo zrušeno pravidlu o venkovní brance. Proto ani výhra 1:0 dnes Spartu neposune dál. V případě jakékoliv výhry o gól, dojde k prodloužení a pak i případně k penaltám. Ty Sparta sice vehementně trénovala, přesto to nechce nechat dojít tak daleko. Raději by vstřelila o dvě branky více než soupeř. K tomu ale musí hrát zodpovědně v defenzivě, což se jí zatím nedaří. Ve Vídni dvakrát pustila soupeře do přečíslení, kde je silný. Totéž se opakovalo v sobotu s Olomoucí. Pokud má mít letenský celek šanci, musí se chyb v zadních řadách vyvarovat a sám předvést v ofenzivě víc než před 8 dny v rakouské metropoli.

Fotbalisté Rapidu Vídeň přijeli v dobré náladě. Po obratu v prvním utkání věří, že v Praze svou misi dokončí a budou se moct těšit na Monako. Rakouský vicemistr ví, že mu stačí přivézt z Letné remízu, přesto ale působí sebevědomě. V Generali Areně budou hrát svěřenci kouče Kühbauera na vítězství, nechtějí spoléhat na remízu. Jenže na rozdíl od Sparty se nenaladili v úvodním ligovém kole tak dobře jako jejich soupeř. Na domácím hřišti totiž prohrál Rapid s Hartbergem 0:2, což se rozhodně nečekalo. Ani to ale kapitánovi Maximilianovi Hofmannovi sebedůvěru nebere.

A právě kapitán Rapidu Maximilian Hofmann je jedním z tria hráčů, kteří překvapivě chybí v sestavě rakouského celku. Společně se stoperem je na lavičce i střelec dvou branek z prvního utkání Christoph Knasmüllner. Oba trápí zřejmě lehčí zranění. Asi největší ztrátou bude ale teprve dvaadvacetiletý Robert Ljubičič. Ten ze středu zálohy dirigoval obrat Rapidu a byl zřejmě nejlepším hráčem na hřišti. Kvůli nemoci však není ani mezi náhradníky na lavičce.

Oba celky nastupují na trávník Generali Areny ve svých typických dresech, tedy v rudých a zelenobílých.

Utkání právě začalo. Sledují ho i diváci. Těch mohla na utkání polovina z celkové kapacity.

2

Už v druhé minutě musel do akce gólman Richard Strebinger. Otestoval jej střelou z dálky Tomáš Wiesner.

5

Rapid v úvodu dobře napadá. Především duo Fountas a Kara na hrotu často nedovolí obraně Sparty konstruktivně rozehrát.

7

Ullmann se skvěl uvolnil na levé straně, jenže centr proletěl vápnem Sparty bez povšimnutí.

8

V úvodu hodně hráčů podkluzuje. To ale není případ Jakuba Peška. Ten si u střídaček obhodil Greimla a dostal pěkně naloženo. Obránce hostí ale ještě vyvázl bez žluté karty, což se lavičce Pražanů moc nelíbilo.

10

Sudí Madden ze Skotska nechává hře hodně volný průběh. Žluté kartě po Greimlovi unikl i David Pavelka, který zezadu poslal k zemi Grülla.

14

Po pěkné kombinaci pálil z dálky Krejčí, ale trefil prvního hráče před sebou.

15

Sparta bude kopat penaltu. Wiesnerův vyšší centr mířil na Peška. Proti tomu vyběhl brankář Strebinger a trefil jej rukou do hlavy. Sudí Madden nezaváhal.

16

Penalty se ujal stejně jako v sobotu proti Olomouci David Moberg Karlsson. A švédský křídelník nezaváhal. Sparta tak smázává manko z prvního duelu.

18

Gólman Strebinger dostal žlutou kartu za faul před penaltou, kouč hostí Kühbauer za mohutné protesty.

21

Hosté se snaží zareagovat, ale zatím Nitu neohrozili. Přesto Arasemu nejde upřít snaha.

24

Sparta uzamkla svého soupeře před vápnem. Dobrý centr posílal do vápna Dočkal, Stojkovič však odkopl míč do bezpečí.

28

Adam Hložek našel krásnou uličkou Tomáše Wiesnera, ten ale při kličce na hranici vápna míč ztratil.

33

Vypadá to na první změnu v kádru Sparty. David Pavelka byl před pár minutami ošetřován, tak možná on. Na lavičce se svlékal Michal Sáček.

35

David Pavelka opravdu nemůže pokračovat. Na trávníku jej nahradil Michal Sáček.

38

V posledních minutách se hra hodně uklidnila a diváci tak nevidí nic vzrušujícího.

43

Casper Hojer se zjevil v nebezpečné pozici, jenže po jeho zakončení byl máván ofsajd. Dánský obránce však stejně míč poslala nad bránu.

45

Nastavovat se budou 3 minuty.

45+1

Michal Sáček krásně pronikl do vápna, jenže míč mu utekl. Ullmann jej odklidit na roh, ale moc nechybělo, ale zakončil přesně do vlastní branky.

První půle je za námi, Sparta vede 1:0.

První půle na Letné přinesla Spartě srovnání celkového skóre dvojutkání. Hodně zvláštní penaltu v 16. minutě proměnil stejně jako v sobotu David Karlsson. Poté diváci neviděli příliš mnoho šancí, přece ale jen domácí chtěli daleko víc hrát, Rapid se k ohrožení Nity nedostal vůbec. Za současného stavu by se prodlužovalo, dá se však očekávat, že oba týmy s ním budou chtít ještě pohnout.

Druhá půle začala.

49

Tribuny Generali Areny se bouří, po ráně Hložka totiž spáchal útočný faul Tomáš Wiesner.

55

Oba celky i v úvodu druhé půle trápí přesnost. Útoky tak ani jeden z týmů nedokáže dotáhnout do finální fáze.

59

Rapid poprvé střídá. Christopher Dibon nahradil Leo Greimla. Překvapivá změna ve středu obrany.

60

Vypadá to, že střídat bude muset Casper Hojer. Dánský obránce se srazil při dopadu po vzdušném souboji.

62

Pavel Vrba musí podruhé střídat kvůli zranění. Caspera Hojera vystřídal Matěj Polidar.

65

Parádní brejk letenských zaváněl gólem. Pešek přenechal do tandemu Polidarovi, jehož střílený centr našel Adama Hložka. Mladý útočník trefil míč dobře, jenže orazítkoval jen horní tyč za Strebingerem.

68

Adam Hložek tentokrát v pozici nahrávajícího, z pravé strany ale míč do brány neprocpal.

74

Sparta se snaží, jenže k pořádnému zakončení se od šance Hložka nedostala.

77

Dnes dohrál střelec jediné branky David Moberg Karlsson. Nahrazuje jej Ladislav Krejčí starší.

78

Dvojí změna v kádru Rapidu. Christoph Knasmüllner se dočkal, střelec dvou branek z prvního zápasu nahradil Ercana Karu. Skončil i Kelvin Arase a na hřišti se dostal Thorsten Schick.

80

Sparta měla štěstí, že zpětný pas nevyšel Fountasovi.

81

Sparta se dočkala a za momentální situaci postupuje do 3. předkola. Ladislav Krejčí starší poslal z levé strany střílený centr. Ten byl cestou tečovaný, takže Adam Hložek na něj nedosáhl. Za ním ale stál připravený Jakub Pešek, který zakončil kolem Strebingera k tyči.

85

Rapid Vídeň se málem dostal ke snížení, které by znamenalo prodloužení. Úplně volný zůstal ve skvělé pozici Dejan Petrovič, jenže vystřelil jen do středu brány, kde byl připraven Florin Nita.

86

Právě Petrovič střídá a nahrazuje jej Jonas Auer.

87

Adam Hložek skvělou prací připravil dobrou pozici pro Dočkala, který ještě posunul míč k Peškovi. Ten však po pěkné kličce nenašel nikoho ve vápně.

89

Jakub Pešek byl znovu v akci. Po faulu na něj za vzájemnou potyčku uviděli žluté karty Wimmer a Dočkal.

90

Pavel Vrba se vyrovnal Kühbauerovi, taky už má žlutou kartu.

90+1

Nastavuje se 5 minut.

90+2

Wiesner musel odvracet hlavou centr do vápna. Gólman Strebinger běžel na rohový kop, ale k zakončení se nedostal.

90+5

Jakub Pešek se dostal do úniku, ale předkopl si míč a nedokázal vyběhnuvšímu Strebingerovi udělat kličku.

90+5

Tomáš Wiesner ještě v závěru obdržel žlutou kartu za faul na Grülla.

Je konec. Sparta poráží Rapid Vídeň 2:0 a postupuje do 3. předkola Ligy mistrů.

Spartě se podařilo to, co si před utkáním přála. Vyhrála o dvě branky a zajistila si postup do 3. předkola Ligy mistrů. Výhra se nerodila hladce, ale Rapid Vídeň dnes neukázal příliš mnoho směrem dopředu. Sparta vedla už po 16 minutách, kdy přísnou penaltu proměnil Karlsson. Od té doby letenští měli víc šancí, jenže kromě břevna Hložka z 65. minuty nic, co by "smrdělo" gólem.

Až v 81. minutě se po rychlém brejku dostal míč ve vápně Pešek a zakončil přesně. Poté ještě měl velkou šanci Petrovič, trefil však jen Nitu. Pražané tak po výhře 2:0 postoupili do 3. předkola, kde je čeká slavné AS Monaco.

Ode mě to je pro dnešek vše, děkuji za pozornost a přeji hezký zbytek večera.