Hušbauer v nastavení z penalty vydřel Slavii remízu proti Dynamu Kyjev

Smutek Slavie rozehnal spasitel Hušbauer. Kouč Trpišovský má ale o čem přemýšlet
V 82. minutě poslal hosty v Edenu do vedení Benjamin Verbič,...
... v páté minutě nastavení srovnal z penalty Josef Hušbauer.
Slavia po třech výhrách v úvodu ligy v nové sezoně poprvé nezvítězila.
Také Kyjev po čtyřech triumfech 1:0 poprvé nevyhrál a v součtu s přípravou inkasoval gól po dlouhých sedmi zápasech.
7. 8. 2018 21:42
Fotbalisté Slavie v zápase třetího předkola Ligy mistrů remizovali doma s Dynamem Kyjev 1:1, odveta se hraje za týden na Ukrajině.

Praha - Fotbalisté pražské Slavie vstoupili do kvalifikace Ligy mistrů domácí remízou 1:1 s Dynamem Kyjev v úvodním duelu 3. předkola. V 82. minutě poslal hosty do vedení Benjamin Verbič, v páté minutě nastavení srovnal z penalty Josef Hušbauer.

Odveta se hraje příští týden v Kyjevě. Postupující tým se v závěrečném 4. předkole utká s lepším z dvojice Lutych - Ajax Amsterodam. Slavia usiluje o druhý postup do základní skupiny Ligy mistrů, hlavní fázi soutěže si dosud zahrála jen v roce 2007.

Slavia po třech výhrách v úvodu ligy v nové sezoně poprvé nezvítězila. Také Kyjev po čtyřech triumfech 1:0 poprvé nevyhrál a v součtu s přípravou inkasoval gól po dlouhých sedmi zápasech.

"Pro mě trochu rozpačité pocity. S výkonem spokojenost, ale výsledek je vzhledem k průběhu zápasu a k tomu, že jsme hráli doma, příznivější pro Dynamo. Určila ho efektivita," řekl na tiskové konferenci slávistický trenér Jindřich Trpišovský. "Samozřejmě 1:1 je jiné než 0:0. Pro nás to znamená tam dát gól, ale s tím bychom tam jeli tak jako tak. Takže se zase tolik nemění," dodal.

Trpišovský udělal jednu změnu v základní sestavě oproti poslednímu ligovému duelu s Opavou. Na hrotu útoku tentokrát dostal před Teclem přednost kapitán Škoda.

Dynamo začalo souboj dvou týmů, které vyhrály všechny předchozí zápasy sezony, lépe a hned ve třetí minutě mohlo zmrazit vyprodaný Eden. Po akci po pravé straně našel Cygankov Besedina a proti jeho střele zblízka zasáhl domácí gólman Kolář.

Pražané se oklepali a ve 13. minutě hlavičkoval po centru Škoda, trefil však jen střed branky. V 21. minutě pálil do boční sítě Zmrhal. Ve zbytku první půle se hrál bojovný a opatrný fotbal a Dynamo potvrzovalo, že má výbornou defenzivu.

Druhou půli začala Slavia náporem, ale obrana ukrajinského vicemistra zblokovala několik střel a v 57. minutě Stoch mířil jen na středu branky na gólmana.

Po hodině hry vystřídal v útoku Škodu Tecl a slávisté stupňovali tlak. V 64. minutě si na centr ve vyložené šanci naskočil Zmrhal, ale hlavičkoval vedle a nenavázal na gól z předloňského posledního vzájemného souboje, který Slavia v přípravě vyhrála 2:1.

Za chvíli po signálu z přímého kopu vypálil Hušbauer vedle. Hosté pak domácí tlak otupili a v 82. minutě udeřili. Sydorčuk oblouček za obranu vysunul Verbiče a ten ze strany procpal míč přes Koláře do sítě. Slovinský záložník dal gól i při předchozí výhře Dynama v lize nad Šachtarem Doněck.

"Byly tam dva míče na hřišti a někteří kluci přestali hrát. Ale nemůžeme se na to vymlouvat, rozhodčí to prostě nechal a oni najednou šli sami na bránu," řekl záložník Tomáš Souček.

"Trochu mě mrzí, že stejná situace předtím byla posouzená jinak a rozhodčí hru přerušil. Ale gól padá na náš vrub. Je to jednoznačně naše chyba, byl to aut. Měli jsme to ubránit a ne dostat z takto banální situace gól," uvedl Trpišovský.

Slavia ještě v závěru vyvinula tlak a dokázala srovnat. Součkovu střelu vytáhl brankář na roh, po němž Deli hlavičkoval ve vyložené pozici vedle. Ale v závěru nastavení fauloval Kedziora ve vápně Tecla a Hušbauer z penalty srovnal. Pražané jako první dali v nové sezoně Kyjevu gól.

"Nervozita určitě byla, ale já si na penaltu věřil. Je to vždy těžké a jelikož tu hrajeme o Ligu mistrů, tak tohle byla asi jedna z nejtěžších chvil mé kariéry," řekl Hušbauer.

"Tušil jsem, že koukali na moje penalty, proto jsem na tréninku cvičil penalty na druhou stranu, ale moc mi to nešlo. Takže jsem věděl, že to budu kopat na tuhle stranu, i když o tom brankář asi bude vědět. Jen jsem se soustředil na to, abych tomu dal větší razanci. Pak to má gólman vždy těžké," dodal reprezentační záložník.

Ajax neudržel vedení 2:0 a v Lutychu remizoval 2:2

Fotbalisté Ajaxu v úvodním souboji možných soupeřů Slavie pro čtvrté předkolo Ligy mistrů neudrželi vedení 2:0 a na hřišti Standardu Lutychu remizovali 2:2. O vyrovnání se z penalty ve čtvrté minutě nastavení postaral Renaud Emond. Odveta v Amsterodamu je na programu příští týden.

Ajax vstoupil do zápasu skvěle a po prvním poločase vedl 2:0 díky brankám Klaase-Jana Huntelaara a Dušana Tadiče. Dvoubrankový náskok drželi hosté až do 67. minuty, kdy snížil Mehdi Carcela-González. V nastavení ale Núsair Mazráví fauloval Mussu Djenepa a nařízenou penaltu proměnil Emond.

Lutych tak stejně jako Slavia v dnešním utkání s Dynamem Kyjev (1:1) zachránil před odvetou venku remízu penaltou v nastavení. V lepší pozici je však Ajax, který by si mohl s Pražany zahrát o místo ve skupině Ligy mistrů stejně jako v roce 2007. Tehdy si Slavia zajistila dosud jedinou účast v hlavní fázi elitní soutěže.

V dobré pozici je před domácí odvetou i Trnava. Výběr českého trenéra Radoslava Látala remizoval 1:1 na hřišti Crvené Zvezdy Bělehrad.

Úvodní zápas 3. předkola fotbalové Ligy mistrů - nemistrovská část:

Slavia Praha - Dynamo Kyjev 1:1 (0:0)

Branky: 90.+5 Hušbauer z pen. - 82. Verbič. Rozhodčí: Pawson - Betts, Hussin (všichni Angl.). ŽK: Hušbauer, Coufal - Bujalskij, Kedziora. Diváci: 19.370.

Slavia: Kolář - Coufal, Ngadeu, Deli, Bořil - Souček - Stoch, Hušbauer, Sýkora (86. Olayinka), Zmrhal (80. Baluta) - Škoda (60. Tecl). Trenér: Trpišovský.

Kyjev: Bojko - Kedziora, Burda, Kádár, Morozjuk - Bujalskij (68. Šepelijev), Sydorčuk - Cygankov (90. Andrijevskij), Garmaš, Verbič - Besedin. Trenér: Chackevič.