Slavia postoupila navzdory porážce. V Bělorusku se ale strachovala až do samého závěru

Aktualizováno 2. 8. 2017 23:10
Slavia Praha prohrála v odvetě třetího předkola Ligy mistrů v Borisově 1:2, ale díky domácí výhře 1:0 postupuje do play-off. Sešívaní se v Bělorusku strachovali až do závěrečného hvizdu, mohou se však radovat z evropské jistoty, zahrají si totiž minimálně základní skupinu Evropské ligy.
Michael Ngadeu v prvním utkání Slavie proti Borisovu
Michael Ngadeu v prvním utkání Slavie proti Borisovu | Foto: Milan Kammermayer

Borisov - Fotbalisté Slavie vydřeli postup do závěrečného 4. předkola Ligy mistrů. Český šampion sice v odvetě 3. předkola prohrál v běloruském Borisově 1:2, ale po domácím vítězství 1:0 prošel díky gólu vstřelenému venku do play-off o účast v základní skupině. Soupeře Pražanům určí páteční los v Nyonu.

Dalšího soupeře Pražanům určí páteční los v Nyonu. Ve 4. předkole narazí na někoho z pětice Olympiakos Pireus, Celtic Glasgow, FC Kodaň, APOEL Nikósie a Maribor.

V Borisově v šesté minutě otevřel po chybě slávistické defenzivy skóre Nikolaj Signěvič. Minutu před přestávkou vyrovnal hlavou jediný střelec prvního duelu Milan Škoda. Těsně po pauze sice domácí opět vedli díky Igoru Stasevičovi, ale postupový gól už nepřidali.

Slavia si postupem zajistila podzim v pohárech, v případě vypadnutí v závěrečném 4. předkole by přešla do základní skupiny Evropské ligy. Zároveň mají Pražané jistou prémii v přepočtu 146 milionů korun. Červenobílí usilují o druhý postup do skupiny Ligy mistrů, zatím si ji zahráli jen před deseti lety.

"Byly to nervy, byl to pro nás obrovsky důležitý zápas. Je to obrovská úleva. Myslím, že všichni slávisti se dneska musí radovat. Že máme dál šanci dostat se do Ligy mistrů a že už máme jistou skupinu pohárů. Je to úžasné," řekl novinářům trenér Jaroslav Šilhavý.

Slavia chtěla co nejdéle udržet čisté konto, Borisov ale vstoupil do odvety náporem a už na začátku šesté minuty smazal po chybě defenzivy hostů jednogólové manko.

Ve středu pole si neporozuměli Ngadeu s Jugasem, který odvrátil míč k Dragunovi. Jeho dlouhý nákop se pokusil dostat pryč brankář Laštůvka, vyběhl až před vápno, ale útočník Signěvič byl rychlejší a poslal míč k radosti téměř zaplněného třináctitisícového stadionu hlavou obloučkem do sítě. Slavia inkasovala ve třetím soutěžním duelu sezony první gól.

"Dostali jsme hloupý gól po mé chybě, možná jsem tam nemusel jít. Měli jsme špatné postavení celkově. Byl to obyčejný odkop a dostaneme z toho gól. Ale nepoložilo nás to," uvedl Laštůvka.

Červenobílí mohli odpovědět za dvě minuty, Dannyho střelu ale vytáhl gólman na roh. Pražané byli vývojem zaskočeni a v 19. minutě si oddychli, když Ivanič po slalomu přes dva protihráče minul střelou na zadní tyč.

Slavia v druhé části první půle přidala a ještě do pauzy si standardní situací pomohla k vyrovnání. Ve 44. minutě si na Dannyho roh naskočil Škoda a v těžké pozici poslal hlavou míč přesně k tyči. Kanonýr Slavie navázal na penaltu, kterou rozhodl úvodní vzájemný duel.

"Jsem rád, že jsem ten gól dal, byl důležitý. Ale hlavně, že jsme se dostali dál. Obránce mě při standardkách hodně držel a tahal za dres. Bylo dobře, že nás předtím viděl rozhodčí. Obránce mi svlíknul dres a pak si musel dát trošku pozor. Já šel do dobrého prostoru, soupeř u mě nebyl a měl jsem štěstí, že to tam zapadlo," konstatoval Škoda.

Domácí v tu chvíli potřebovali vstřelit k postupu dvě branky a té první se dočkali už po pár sekundách druhé půle. Gordějčukovu střelu ještě Laštůvka vyrazil, ale následně ho ranou do horního rohu překonal Stasevič.

"Vlezeme po přestávce na hřiště a za deset sekund dostaneme gól. To jsme si hodně zkomplikovali, to jsem byl hodně naštvaný," řekl Škoda.

Borisov vycítil šanci a v 55. minutě slávisté se štěstím zažehnali další nebezpečí. Signěvič si obhodil Laštůvku a míč před odkrytou brankou odvrátil až Deli. BATE ukazovalo, proč na domácím stadionu od loňského května prohrálo jediný zápas, a Slavii zle zatápělo. Pražané si v 78. minutě opět mohli pomoci standardkou, ale po Škodově hlavičce chyběly Jugasovi na zadní tyči centimetry. V nastavení domácí vyvinuli obrovský tlak a po Ivaničově střele těsně vedle si hosté zhluboka oddychli.

"V posledních vteřinách to bylo něco šíleného. Byli jsme dost pod tlakem, byly to hrozné nervy," připustil Škoda. "Byli jsme nervózní, chtěli jsme jít dál a věděli jsme, že to každý od nás čeká. Náš sen je Liga mistrů a chceme pro to udělat vše," dodal Laštůvka.

Odvetné utkání 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

BATE Borisov - Slavia Praha 2:1 (1:1)

Branky: 6. Signěvič, 46. Stasevič - 44. Škoda. Rozhodčí: Van Boekel - Schaap, Van de Ven (všichni Niz.). ŽK: Milunovič, Stasevič (oba Borisov). Diváci: 12.436. První zápas: 0:1, postoupila Slavia.

Sestavy:

Borisov: Sčerbickij - Baga, Milunovič, Buljat, Poljakov (46. M. Voloďko) - Stasevič, A. Voloďko (76. Gvilia), Dragun, Ivanič, Gordějčuk (88. Tuominen) - Signěvič. Trenér: Jermakovič.

Slavia: Laštůvka - Frydrych, Jugas, Deli, Bořil - Ngadeu - Van Buren (61. Zmrhal), Hušbauer (85. Souček), Rotaň, Danny (70. Švento) - Škoda. Trenér: Šilhavý.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Ligy mistrů:

Mistrovská část:

APOEL Nikósie - Viitorul Constanta 4:0 po prodl. (0:0, 1:0)

Branky: 54. Carlao, 93. Merkis, 94. De Camargo, 105. Efrem. První zápas: 0:1, postoupil APOEL.

FC Kodaň - Vardar Skopje 4:1 (2:1)

Branky: 2. Greguš, 26. vlastní Barseghjan, 75. Santander, 88. Sotiriu z pen. - 19. Nikolov. ČK: 71. Greguš (Kodaň). První zápas: 0:1, postoupila Kodaň.

Hafnarfjördur - Maribor 0:1 (0:0)

Branka: 90.+2 Tavares. První zápas: 0:1, postoupil Maribor.

Ludogorec Razgrad - Hapoel Beer Ševa 3:1 (2:0)

Branky: 9. a 33. Wanderson, 56. Marcelinho - 61. Ghadir. První zápas: 0:2, postoupil Hapoel.

Olympiakos Pireus - Partizan Bělehrad 2:2 (1:1)

Branky: 22. Carcela-González, 51. Fortunis - 33. Soumah, 85. Djurdjevič. První zápas: 3:1, postoupil Olympiakos.

Legia Varšava - FC Astana 1:0 (0:0)

Branka: 76. Czerwinski. První zápas: 1:3, postoupila Astana.

Rijeka - Salcburk 0:0

První zápas: 1:1, postoupila Rijeka.

Rosenborg Trondheim - Celtic Glasgow 0:1 (0:0)

Branka: 69. Forrest. První zápas: 0:0, postoupil Celtic.

Nemistrovská část:

CSKA Moskva - AEK Atény 1:0 (0:0)

Branka: 74. Natcho. První zápas: 2:0, postoupil CSKA.

Basaksehir - Bruggy 2:0 (2:0)

Branky: 7. Adebayor, 34. Visca. První zápas: 3:3, postoupil Basaksehir.

Young Boys Bern - Dynamo Kyjev 2:0 (1:0)

Branky: 13. Hoarau z pen., 90. Lotomba. První zápas: 1:3, postoupil Bern.

Ajax Amsterodam - Nice 2:2 (1:1)

Branky: 26. Van de Beek, 57. Sánchez - 3. Souquet, 79. Marcel. První zápas: 1:1, postoupilo Nice.

Odvetné zápasy 3. předkola fotbalové Evropské ligy:

Sion - Suduva Marijampole (Lit.) 1:1 (0:0), první zápas 0:3, postoupila Suduva, AEL Limassol - Austria Vídeň 1:2 (0:1), první zápas 0:0, postoupila Austria.