Šádek: Že jsme hráli špatně? Někdo si zřejmě neuvědomuje sílu Karabachu

ČTK ČTK
3. 8. 2016 16:39
Plzeňský generální manažer Adolf Šádek se ohradil proti kritice, která se na fotbalovou Viktorii snesla po jejím úterním hodně šťastném postupu do play off o Ligu mistrů. S ázerbájdžánským Karabachem se prý nadřela proto, že soupeř byl kvalitnější, než si veřejnost myslí.
Adolf Šádek.
Adolf Šádek. | Foto: Tomáš Liška

Praha - Generální manažer plzeňských fotbalistů Adolf Šádek odmítá, že by postup do 4. předkola Ligy mistrů přes Karabach byl důležitý zejména z ekonomického hlediska vzhledem k jistým 150 milionům korun z bonusů od UEFA. Mnohem více si prý Západočeši váží toho, že už popáté za posledních šest let budou na podzim v evropských pohárech, což přináší prestiž a také sportovní rozvoj klubu.

"Je to důležité. Rozhodně to ale není tak, že bychom na postupu byli finančně závislí. Umožní nám to se především sportovně posouvat dál. Společenský a sportovní dopad je daleko větší než ten ekonomický," řekl Šádek v rozhovoru s ČTK.

"Samozřejmě v Lize mistrů ještě nejsme a čeká nás ještě náročná cesta, ale je pro nás důležité mít vnitřní klid na práci. Největší balvan jsme odvalili a zbavili se komplexu po minulých vyřazeních s Ploještí a Maccabi Tel Aviv. Čím víc neúspěchů v řadě máte, tím více se dalšího kroku bojíte. Proto jsem moc rád, že jsme ten těžký zápas zvládli," řekl Šádek.

Manažer Plzně připustil, že postup přes Karabach byl vydřený, ale domnívá se, že veřejnost nedokáže naplno docenit kvalitu ázerbájdžánského soupeře. "Náš výkon byl velmi snižovaný, ale to říkají lidé, kteří soupeře neznají a soudí ho podle názvu a geografického umístění. Karabach byl nejvýše postaveným týmem z možných soupeřů. Je to stabilní klub s ambiciózním majitelem, který nám vysvětloval svou filozofii. Byl to opravdu těžký soupeř, což ukázal i loni s Tottenhamem," prohlásil Šádek.

"Byl to náročný a vydřený postup, ale i tohle štěstí je ve fotbale potřeba. Jak jsme ho neměli loni proti Maccabi, tak jsme ho měli letos," dodal.

Se zbytkem vedení i trenérem Romanem Pivarníkem bude řešit, jak se z odvety s Karabachem poučit. "Řada lidí si v novinách přečte výsledek a podrobněji už ho nehodnotí. My to ale hodnotit musíme a také budeme, protože to rozhodně nebylo optimální a spoustu věcí musíme změnit. Tím, že jsme to zvládli, bude mít trenér klid na práci. Ale jen do zítřka. Jestli si myslí, že tímhle má klidný podzim, tak to se spletl," podotkl s úsměvem Šádek.

Nový trenér Pivarník zatím podle něj naplňuje očekávání v něj vkládané, ačkoli výkony na hřišti zatím nejsou optimální. "Nechci trenéra hodnotit podle postupu. Já jsem maximálně spokojený s jeho prací, přístupem a s nároky, které má na hráče. Pevně věřím, že nastavenou laťku udrží. Cítím, že i hráči ho respektují. To je pro mě důležité, že vztahy v klubu fungují. Trenér má určitě plnou důvěru vedení klubu," prohlásil Šádek.

"Odchod Hrošovského? V létě ne"

V létě byla Plzeň na přestupovém trhu téměř neaktivní. Po postupu Šádek připouští, že by k posílení kádru mohlo dojít, ale ne za každou cenu. "Nechci, aby to vypadalo, že jsme vydělali peníze a hned je půjdeme utratit. My chceme přivádět hráče, o kterých jsme přesvědčeni, že budou přínosem. Vím, že poté, co jsme kupovali Tecly, Kopice a Kovaříky, je teď naše zdrženlivost na trhu neobvyklá, ale takoví hráči na trhu teď nejsou. A když jsou, tak ve Spartě či Slavii a s nimi se obchod udělat nedá," řekl Šádek.

"Je možné, že teď se na doplnění kádru zaměříme. O příchodech přemýšlíme především na stoperu, křídle a ve středu zálohy. A to i směrem do budoucna. Uvidíme také, jak dopadnou ostatní týmy v pohárech, protože kvalitní hráči jsou hlavně tam. Bylo by ale netaktní se bavit o konkrétních jménech," dodal.

Rovněž se spekuluje o tom, že by ještě do konce srpna mohl odejít záložník Patrik Hrošovský. Plzeň ho však chce udržet. "Byli se na něj dívat zájemci z Premier League a z jiných lig. Jsem přesvědčený, že teď v létě k jeho odchodu nedojde. Patrik je mladý a má ještě čas. My určitě nebudeme chtít oslabovat. Z ekonomického hlediska nemáme potřebu ho prodávat. Pro nás je klíčová otázka udržení sportovní kvality a Patrik je základním stavebním článkem," řekl Šádek.

 

Právě se děje

před 58 minutami

Po odstávce znovu začal vyrábět druhý blok Dukovan

V Jaderné elektrárně Dukovany začal v noci na úterý po dvouměsíční přestávce znovu dodávat elektřinu druhý blok. První parní turbína v něm byla připojená 27 minut před pondělní půlnocí, druhá v úterý ve 04:11. Vyrábí tak tři ze čtyř dukovanských bloků. Plánovaná odstávka bloku číslo jedna spojená s výměnou části paliva za čerstvé, kontrolami a servisem zařízení začala 13. listopadu, potrvá do konce roku.

Elektrárna Dukovany má celkový instalovaný výkon 2040 megawattů. Kvůli pravidelné výměně části paliva už letos stály její bloky číslo tři a čtyři. Druhý dukovanský blok odpojili energetici od sítě 25. září. "Odstávka byla v důsledku platnosti ochranných opatření proti šíření koronaviru i omezených kapacit v době vrcholící vlny pandemie velmi náročná," uvedl mluvčí elektrárny Jiří Bezděk.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Turecký novinář dostal 17 let vězení, podle soudu zveřejnil tajné informace

Istanbulský soud vynesl trest 17 let vězení pro investigativního novináře Mehmeta Baransua, jehož odsoudil za zveřejnění tajných státních informací. Informoval o tom opoziční server Ahval. Baransu je ve vězení od roku 2015 a psal pro deník Taraf, který před čtyřmi lety turecký režim zakázal.

Baransu byl odsouzen za "zveřejnění informací, které měly zůstat tajné z důvodů bezpečnosti či domácích a zahraničních polických zájmů státu". Kauza se týká článku, který vyšel v listopadu 2013 v deníku Taraf pod názvem "Rozhodnutí skoncovat s Gülenem padlo na zasedání národní bezpečnostní rady (MGK) v roce 2004". Podle článku tak začala vláda pronásledovat Gülenovo hnutí rok poté, co se stal Recep Tayyip Erdogan premiérem.

Fethullah Gülen a jeho hnutí, jež si říká Hizmet (Služba), bývalo začátkem tohoto století spojencem nynějšího prezidenta Erdogana a jeho nyní vládní strany AKP. Posléze se ale oba muži názorově rozešli a Erdoganův režim označil Gülenovo hnutí v roce 2014 za teroristickou organizaci FETÖ (Fethullahova teroristická organizace).

Zdroj: ČTK
Další zprávy